1. Anasayfa
 2. Fitness Trendleri

Vücudunuz Bungee Jumping Ne Düşünüyor

Vücudunuz Bungee Jumping Ne Düşünüyor
0

Ekstrem sporlar giderek daha popüler hale geliyor. “Ekstrem sporlar sağlığınız için iyidir: Ekstrem sporlarda korku ve endişe olgusunun fenomenolojik bir anlayışı” olan Brymer ve Schweitzer, ekstrem sporları “yanlış yönetilen bir hatanın veya kazanın en muhtemel sonucunun ölüm olduğu bağımsız eğlence etkinlikleri” olarak tanımlamaktadır. ”

Ekstrem sporlara hormonal stres tepkilerini açıklayan sınırlı araştırma yapılmıştır. Ayrıca, ekstrem sporların uzun süreli sağlık üzerinde ne gibi etkileri olduğu da belli değil. Bununla birlikte, ekstrem sporların endokrin reaktivitesini keşfeden bir kaç çalışmayı inceleyelim.

Makalede Neler Var?

Ayağına ip bağlayıp atlamak

“Bungee Jumping’in Akut Stresi İnsan İnsanoğlu Bağışıklığını Bastırıyor” başlıklı 2014 yılında yapılan bir çalışmada van Westerloo ve arkadaşları bungee jumping’in kortizol ve katekolamin seviyelerini arttırdığını bulmuşlardır.

Katekolaminler , stres yanıtlarında önemli olan nörohormonları belirtir. Yüksek katekolamin seviyeleri kan basıncında artış, baş ağrısı, terleme, kalp atışı, göğüs ağrısı ve kaygıya yol açabilir. Dopamin, epinefrin (adrenalin) ve norepinefrin (noradrenalin) hepsi katekolaminlerdir.

Bununla birlikte, bu çalışmanın amacı, bağışıklık sistemi enfeksiyona cevap verdiğinde yer alan akut stres yanıtının (bungee jumping) bastırılmasının anahtar enflamatuar yanıtları bastırıp bastırmadığını belirlemekti. Başka bir deyişle, araştırmacılar beyaz kan hücrelerinin ( lökositlerin ) enflamatuar mediatör salgılama ve bakterileri sindirme kabiliyetini incelemişlerdir (sırasıyla sitokinleri ve fagositoz salgılar).

Bu amaçla, araştırmacılar bungee jumpers’ın yarısını bir beta bloker olan propanol ile önceden tedavi ettiler, böylece katekolaminlerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini körelttiler. Stresin neden olduğu immün baskılanmanın katekolaminlerden bağımsız olduğunu buldular. İlginçtir ki, çalışma sırasında gözlenen lökosit sayısı artmış olmasına rağmen, bu lökositler daha az yanıtlıdır.

Katekolaminlerin aracılık ettiği immünosupresyon yerine, akut stres olayından sonra kortizol gibi glukokortikoidlerin bağışıklık sistemini DNA’nın transkripsiyonundan daha hızlı olan genomik olmayan mekanizmalar yoluyla baskıladığı anlaşılmaktadır. Bu genomik olmayan mekanizmalar, prednizon gibi glukokortikoid alan alerjisi olan kişilerin yaşadığı ani rahatlamadan da sorumludur.

Son olarak, diğer araştırmalar skydiving’in endorfinlerde artışa yol açtığını gösteriyor. Endorfinlerdeki bu artış “aceleye” veya “yüksek” e neden olur.

Kaya tırmanışı

Kaya Tırmanışı Çeşitleri

Teknik serbest kaya tırmanışında, tırmanıcının yükseliş şekli kritik öneme sahiptir. Temiz bir tırmanışta, tırmanıcı her hareketi yardım almadan gerçekleştirir – avantaj için ekipmanı asma, düşme veya çekme yoktur.

Kurşun tırmanmada, tırmanıcı ipi yukarı çıkış sırasında koruma noktalarına klipsler ve böylece temiz yukarı çıkış sağlar. Alternatif olarak, üst halat tırmanışı, tırmanışın tepesinde sabitlenmiş bir ipi içerir. Bu halat tırmanma sırasında yardımcı olmak için kullanılabilir. Her iki kaya tırmanışı formunda, halat tırmanıcıyı düşmekten korur.

Kurşun tırmanışı, üst halat tırmanışından daha zordur. Kurşun tırmanışı da hevesli bir kaya tırmanışçısı tarafından daha fazla kabul edilir. En ip tırmanışı hem yeni başlayanlar hem de uygulama sırasında deneyimli dağcılar tarafından gerçekleştirilir.

Hormonal Tepki

“Hormon erkeklerde sürekli bir kaya tırmanışına cevap veriyor” başlıklı bir çalışmada Sherk ve yazarları, 10 genç erkek dağcıda 55 ° ‘lik dikey tırmanmalara tırmanırken testosteron, büyüme hormonu ve kortizol seviyelerini ölçtüler 30 dakika rota. Özellikle, tırmanış en üst ipti.

Katılımcı kaya tırmanışçıları en azından orta düzeyde bir beceri seviyesine sahipti, görünüşe göre iyi şartlandırılmış ve kontrolsüz hipertansiyon veya astımdan yoksundu. Dağcılar ayrıca kortikosteroid ilaç kullanmıyordu.

Araştırmacılar, kaya tırmanışının geçici olarak yükselen plazma testosteron ve büyüme hormonu seviyelerini bulduğunu, ancak kortizol seviyelerinde bir değişiklik olmadığını tespit ettiler. Testosteron ve büyüme hormonu yağsız kas sentezini desteklemeye yardımcı olur ve kortizol protein parçalanmasını teşvik eder. Ayrıca, zorlama egzersizinde büyüme hormonu ve kortizol seviyeleri artar.

Kortizol seviyelerinde değişiklik olmaması haricinde, bu çalışmanın sonuçları önceki araştırmalarla uyumludur. Yazarlara göre:

Testosteron, kortizol ve GH [büyüme hormonu] ‘nun, erkeklerde direnç eğitimi ve aerobik egzersiz sonrası nöbet antrenmanları ve hormon yaşı ve konu yaşı, beslenme durumu ve antrenman durumu gibi faktörlerin cevabının büyüklüğü ile arttığı sayısız çalışmada gösterilmiştir ve egzersiz yoğunluğu ve süresi.

Araştırmacılar, dağcıların adrenalin gibi katekolaminlerde artış yaşadığını öne sürüyorlar. Tırmanış sırasında, tırmanıcılar, tırmanmanın zorluğu ile orantılı olarak kaygı artışı gösterdi. Araştırmacılar ayrıca şunları kaydetti:

Bu protokolün süresi büyük olasılıkla artmış çekirdek sıcaklığına bağlı olarak kardiyovasküler kaymaya, egzersizin üst vücut bileşeninde artmış kardiyovasküler gerginliğe, azalmış inme hacmine veya artmış kardiyovasküler gerilime neden olmuştur.

Skydiving

Muhtemelen bir paraşütle uçaktan atlamanın bilimsel çalışma için ideal psikolojik stres edici olması şaşırtıcı değildir. Sonuçta, skydivers maceranın acele için ölüm olasılığını cesur.

Paraşütle atlama esas olarak psikolojik bir deneyim olsa da, iniş sırasında yaşanan hızlanma kan akışını değiştiren ve plazma kortizol ve katekolamin seviyelerini yükselten fiziksel bir stres etkenidir.

“Skydiving’e Hazırlanan Erkeklerde Psikolojik Strese Yönelik Hormonal Yanıtlar” başlıklı bir çalışmada Chatterton ve arkadaşları ilk kez paraşütle atlama atlamalarında psikolojik ve hormonal tepkiler için değerlendirilmek üzere 26 gönüllü topladılar. İlk paraşütçülerin ortalama yaşı 26.4 idi ve tüm paraşütçülerin sağlığı iyiydi. Bu deney grubuna ek olarak, paraşütle atlamayan bir kontrol grubu da incelenmiştir.

İşte paraşütçülerin atlamaya fizyolojik olarak nasıl tepki verdikleri:

 • Kortizol seviyelerinde artış
 • Katekolamin seviyelerinde artış
 • Prolaktin seviyelerinde artış
 • Büyüme hormonlarında artış
 • Anksiyete seviyelerinde artış (atlamadan önce doruğa)
 • Testosteron seviyelerinde azalma

Not olarak, kortizol, büyüme hormonu, katekolaminler ve prolaktin, tüm stres hormonlarıdır. Bu hormonların, yaşanan endişe ve metabolik talebe oranla orantılı olarak artması beklenmektedir.

Mağaracılık

Mağaracılık, heceleme ve çukurlaşma gibi farklı isimlerle gider. Rahatsız edilmemiş mağara sistemlerini keşfetmeyi içerir. Mağara meraklıları, dik eğimleri, su tehlikelerini ve sıkı sıkışmaları geçmelidir. Her ne kadar bazı heceleyiciler, eğlenceyi “aşırı bir spor” olarak sınıflandırmakla ilgili bir sorun yaşasa da – güvenliğin birinci öncelik olduğunu söyleyerek – mağaracılık ölümcül olabilir.

Stenner ve ortak yazarların “700 m derinliğindeki bir mağarada uzun süreli bir araştırmaya hormonal tepkiler” başlıklı 2007 tarihli bir makalesinde alpin çukurluğunun aşağıdaki açıklamasını dikkate alın:

Diğer ekstrem sporların aksine, alpin çukurunda bu stresörler eşzamanlı olarak bulunur. Aslında, yüksek vasıflı çömlekçiler genellikle 20 dakika ya da daha fazla saat boyunca hareket ederler, neredeyse kırılmadan, alt uzuvları sıkıştıran, soğuk ve nemli bir ortamda ve tabii ki karanlıkta sıkıştıran bir tırmanma oturma koşum takarlar. Çukurlaşmanın bu özel özelliklerine dayanarak, HPA [hipotalamus-hipofiz adrenokortikal], HP [hipotalamus-hipofiz] ve HPT [hipotalamus-hipofiz tiroid] sistemlerinin belirgin bir uyarımı beklenebilir ve deneyimizde bu tepkiler Aşağıdaki parametreler kullanılarak incelenmiştir: serum büyüme hormonu (GH), kortizol, tiroid uyarıcı hormon (TSH), serbest triiyodotironin (FT3) ve serbest tiroksin (FT4).

Bu çalışmada, Stenner ve arkadaşları, beş seçkin kapıcı arasındaki çukurluğa verilen hormonal yanıtı incelemişlerdir. Bu hormon dalgalanmaları, HPA, HP ve HPT sistemlerinin uyarılmasından kaynaklanır. Araştırmacılar kortizol, büyüme hormonu ve serbest boğaz düzeylerinin hepsinin 20 saatlik bir çoban gezisine ikincil olarak arttığını buldu.

Beklendiği gibi, bu çalışmanın sonuçları, çukurlaşmanın aşırı fiziksel ve psikolojik stresinin hormon seviyelerini değiştirdiğini vurgulamaktadır. Not olarak, araştırmacılar serbest tiroksindeki artışın herhangi bir uzun süreli dayanıklılık egzersizi sırasında normal olan serbest yağ asitlerindeki bir artıştan kaynaklandığını varsaymaktadır.

Bu Hormon Değişiklikleri Vücut İçin Ne İfade Ediyor?

Kısacası, ekstrem sporlara katılan insanlar, endişe, endişe ve korku yaşarlar. Stres hormonları (büyüme hormonu, kortizol, prolaktin ve adrenalin gibi katekolaminler dahil) aktivite sırasında önemli ölçüde artar. Tipik olarak, stres hormonları kaygı ve metabolik yüke orantılı olarak yükselir.

Hormon seviyelerindeki bu yükselmeler geçici olsa da ve hormon seviyeleri sporun tamamlanmasından sonra hızlı bir şekilde başlangıç seviyesine dönse de, aşırı sporlara tekrar tekrar maruz kalmanın ve stres hormonu seviyelerinde sürekli dalgalanmaların uzun vadeli etkileri olup olmadığı açık değildir.

Ayrıca ekstrem sporların belirli tıbbi koşulları kötüleştirip düşürmeyeceği veya belirli tıbbi koşulları olan kişilerin doğa sporlarına katılıp katılmayacağı da belirsizdir. Bazı uzmanlar, kronik sağlık sorunları olanların aşırı sporlardan kaçınmaları gerektiğini ve sadece sağlık durumundaki kişilerin katılması gerektiğini önermektedir. Ayrıca, kontrolsüz hipertansiyon, kalp hastalığı ve astım da dahil olmak üzere, stresle daha da kötüleşebilecek belirli sağlık koşullarına sahip kişiler aşırı sporlardan kaçınmalıdır. Aslında, bu koşullara sahip kişiler taranır ve potansiyel olarak aşırı spor deneylerinden dışlanır.

Doğa sporlarının vücut üzerindeki etkilerini tam olarak anlayabilmemiz için daha çok araştırma yapılması gerekiyor. Bugüne kadar, ekstrem sporların çoğu çalışması kalp atış hızı, enerji harcaması, egzersiz kullanımı ve maksimum oksijen tüketimi (VO2 max) üzerine odaklanmıştır. Özellikle VO2 max, egzersiz sırasındaki zindeliğin ve dayanıklılığın anahtar bir göstergesidir; egzersiz fizyologları arasında anahtar bir ölçümdür.

Sağlığınızla ilgili ekstrem sporlarla ilgili (veya katılıp katılmamanız gerektiği) herhangi bir sorunuz varsa, lütfen doktorunuzla konuşun. Doktorunuz olası riskleri değerlendirebilecek ve kişisel rehberlik sağlayabilecektir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir