1. Anasayfa
  2. Kilo Verme Egzersizi
Trendlerdeki Yazı

Egzersiz yaptıktan sonra neden kilo alıyorsunuz

Egzersiz yaptıktan sonra neden kilo alıyorsunuz
0

Egzersiz yaptıktan sonra kilo aldığınızı fark ettiniz mi? Kilo verme hedefinizse, egzersiz yapmaya çalışırken ölçeğin üzerinde bir artış görmek sinir bozucu olabilir.

Ancak, egzersizden sonra hafif bir kilo artışı fark etmenizin araştırma destekli birkaç nedeni vardır. Olası açıklamalar arasında kas ağırlığı artışı, su tutma, egzersiz sonrası iltihaplanma, takviye kullanımı ve hatta sindirilmemiş yiyecekler bulunur.

1:10

Makalede Neler Var?

Şimdi İzleyin: İnç Kaybetmek İçin 4 Neden Ama Kilo Vermeye Değer Değil

Kas Kilo Alımı

Antrenmana başladığınızda kas kazanmanız muhtemeldir. Ne kadar kas aldığınız, diyetinize ve yaptığınız egzersiz türüne bağlıdır. Ama fiziksel aktivitede herhangi bir artış üretmek olasıdır kala programın başına çoğunlukla sedanterdir, özellikle mukavemet ve kas kütlesi bazı iyileştirmeler en azından.

Vücut geliştirme antrenmanlarına katılıyorsanız ve yeterli miktarda protein tüketiyorsanız, kas kütlesinde daha büyük artışlar göreceksiniz. Genetik ayrıca bir egzersiz programına başlarken kazandığınız kas kütlesi miktarında da rol oynar.

Bazı insanlar kasları diğerlerinden daha kolay koyarlar. Kolayca kas kazanma eğilimindeyseniz, kendinizi şanslı sayın. Kaslar güçlü ve sağlıklı bir vücut şekillendirmeye yardımcı olur. Ancak kas kazandığınızda, ölçek üzerindeki sayı artacaktır.

Aslında, aynı zamanda yağ kaybediyor olsanız bile, ölçekte bir artış görebilirsiniz. Kas yağdan daha yoğundur, ancak daha az yer kaplar. Bu, kas kazanırsanız, vücut yağınızı kaybettiğinizde bile ölçek ağırlığınızın yükselebileceği anlamına gelir.

Düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, kilo vermiyor olsanız bile inçlerinizi kaybetmeniz mümkündür. Ölçekte daha yüksek bir sayı, kas kazanırken yağ kaybettiğiniz anlamına gelebilir – daha zayıf, daha güçlü bir vücuda yol açan olumlu bir eğilim.

Su Ağırlık Kazancı

Su tutma geçici kilo alımının yaygın bir nedenidir. Menopoz öncesi kadınlar özellikle hormonal değişikliklerden dolayı ay boyunca vücut ağırlığı dalgalanmalarına eğilimlidir.

Kadınlar, adet dönemlerinden hemen önce ve sırasında bir miktar şişkinlik farkedecektir. Egzersiz semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir yine ölçekte bir artış görebilirsiniz olsa Antrenmanlarınıza yetişmek için yararlı olur PMS-so.

Çalışmalar, adet akışının ilk gününde sıvı tutulmasının zirve yaptığını göstermiştir. Bu Ara foliküler döneminde (sizin döngüsünün orta safha) sırasında düşük ve daha sonra kademeli olarak yumurtlamayı çevreleyen 11 gün boyunca artar.

Ölçekte bir artış görme derecesi kişiden kişiye değişir, ancak en azından hafif bir ağırlık artışı – egzersizden sonra bile – normaldir.

Su kilo alımının bir başka yaygın nedeni, sodyum alımınızda bir artıştır. Araştırmaya göre, yüksek tuzlu yiyecekler tüketmek vücut ağırlığında bir artışa neden olabilir.

Çalışmalar, tuzlu yiyecekleri yedikten sonra su alımımızı artırdığımızı, ancak mutlaka daha fazla idrar üretmediğimizi göstermiştir. Vücudunuzdaki ekstra sıvı ölçekte liraya kadar ekler. Bazı insanlar çok sodyum duyarlıdır ve daha fazla su muhafaza edebilir.

Yemeğinize tuz eklemeseniz bile, tükettiğiniz işlenmiş yiyecek ve içeceklerde gizlenebileceğini unutmayın. Çorba, süzme peynir ve konserve fasulye gibi bazı sağlıklı, besin açısından zengin gıdalar bile aşırı sodyum içerebilir.

Egzersiz Sonrası Enflamasyon

Antrenmanınızın kendisinin en azından geçici olarak kilo almaya neden olması mümkündür. Ancak bu artış, gerçek sonuçları görmek için yeterince sıkı çalıştığınızın bir göstergesi olabilir.

Çok basit bir şekilde, egzersiz (özellikle ağırlık çalışması) kas dokusuna zarar verir. Egzersiz sonrası oluşan onarım süreci kaslarınızın büyümesine ve güçlenmesine izin verir. Ancak bu arada, dokularda iltihaplanma meydana gelir.

Egzersiz fizyologları bu egzersize bağlı kas hasarı (EIMD) olarak adlandırır. EIMD, yeni veya istisnai derecede zorlayıcı egzersiz modellerinden sonra ortaya çıkan geçici bir olgudur.

Miyofiberlere (kas dokusundaki hücreler) yapısal hasar verir; bağlı bir birikmesi hasarlı dokuların beyaz kan hücrelerinin için inflamasyon oluşur. Bu iltihap ve birikmesi sıvının bir çalışmadan sonra geçici kilo kazancı olarak görüntülenebilir.

Vücudunuzda EIMD olup olmadığını nasıl anlarsınız? DOMS olarak da adlandırılan gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı hissedebilirsiniz. Vücutta meydana gelen iltihaplanma ve onarımın bir sonucu olarak antrenmanınızdan bir gün sonra veya hatta iki gün sonra artan ağrı hissedebilirsiniz.

Ek Kullanım

Egzersiz sonrası beslenme veya ek kullanımı, egzersiz yaptıktan sonra belirli bir kilo alımına da neden olabilir. Egzersiz – özellikle koşma veya bisiklete binme gibi uzun süreli dayanıklılık egzersizi – glikojen vücudunu tüketir.

Eğitimli sporcuların egzersiz sonrası karbonhidrat içeren takviye içecekleri tüketmeleri çok yaygındır. Karbonhidratlar kas glikojeni geri kazanmaya yardımcı olur. Ancak kayıtlı glikojen her gramı için, vücut su üç gram korur.

Sonuç? Antrenmanınızı takiben depolanmış suda bir artış ve olası su ağırlığı artışı. Tabii ki, bu egzersiz sonrası etki sadece karbonhidrat takviyesi için geçerli değildir.

Antrenmanınızı takiben yemek ve atıştırmalıklarda tükettiğiniz karbonhidratlar bile su ile glikojen olarak depolanır. Bu normal ve sağlıklı bir iyileşme sürecidir – bu yüzden kaçınmaya çalışmanız gereken bir şey değildir.

Diğer takviyeler de egzersiz sonrası kilo alımına neden olabilir. Birçok hevesli sporcu tarafından kullanılan bir takviye olan kreatin, kas kütlesindeki artış veya sıvı tutulumu ile kilo alımına neden olabilir.

Kreatin yıllar boyunca yoğun olarak çalışılmıştır. Kanıt etkinliği konusunda karışık olmuştur, ama bazı erken çalışmalar kreatin takviyesi vücut kütle ve toplam vücut ağırlığını artırabilir. Araştırma bilim adamları bu artışların olduğunu tahmin etti nedeniyle su tutması artışa belirtti.

Daha yakın tarihli çalışmalar, kreatinin kas gücünü ve kas kütlesini artırma potansiyelini araştırmıştır ve bazı kanıtlar bunun bir fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Ancak bu fayda sağlayan mekanizma tam olarak anlaşılmış değildir.

Sindirilmemiş Lif Zengin Gıda

Antrenmanlarınız sizi acıktırıyorsa ve sağlıklı lif bakımından zengin gıdalarla yakıt dolduruyorsanız, tükettiğiniz besleyici yiyecekler vücudunuzda ilerlerken ölçeğin artmasına neden olabilir.

Lifin kolonda su tutulmasına yardımcı olduğu söylenir ve daha az kuru ve tahliye edilmesi daha kolay dışkılara neden olur. Çözünmeyen fiber, özellikle, dışkı ağırlığını arttırdığı bilinmektedir.

Dışkı geçmeden önce, antrenmandan sonra kiloda bir artış fark edebilirsiniz, ancak lif de kolonik geçiş süresini azaltır, bu nedenle bu kaçınmanız gereken bir besin değildir. Peki ne kadar fark yaratabilir?

Bir araştırmada, araştırmacılar sen başı günlük veya yarım kiloluk dışkı 125 170 gram doğurabileceğini ortaya koymuştur.

Bununla birlikte, diğer çalışmalar ortalama günlük dışkı ağırlığının günde yaklaşık 106 gram olduğunu, yani çeyrek pounddan daha az olduğunu bildiriyor. Yine de, diğer kaynaklar vücut vücut ağırlığının her 12 lira için günde bir ons kadar üretebilir bildirmektedir.

Endişelenmeli misin?

Çoğu durumda, egzersiz sonrası kilo artışı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Aslında, kilo alımı yukarıda listelenen yaygın nedenlerden birinin sonucuysa, bunu bir başarı işareti olarak almalısınız.

Tabii ki, ölçekte bir artış görmenizin başka nedenleri de var. Bazı ilaçlar kilo alımına neden olabilir veya egzersiz sonrası açlık seviyelerinizle birlikte kalori alımınız artmış olabilir.

Gerektiğinde değişiklik olup olmadığını anlamak için antrenman ilerlemenizi ölçmek için ölçek dışında yöntemler kullanmak yararlı olabilir.

Temel vücut ağırlığı ölçeklerinin çoğu, kilo alımınızın yağ, kas kütlesi veya su tutulumundaki bir artıştan kaynaklanıp kaynaklanmadığını söyleyemez. Gerçek yağ kaybını ölçmek için, bir vücut yağ skalası kullanabilir veya düzenli olarak vücudun farklı bölgelerinde ölçümler yapabilirsiniz. (İnç kaybediyorsanız, muhtemelen doğru yoldasınız demektir.)

Ancak, kilo verme hedeflerinize doğru ilerlemenizi ölçerken sayılara odaklanmamanın faydaları da vardır. Zihinsel ve fiziksel olarak kendinizi nasıl hissettiğiniz, kıyafetlerinizin değişen bedeninize nasıl uyduğu, genel gücünüz ve sağlığınız da sürecin önemli parçalarıdır.

En iyi Fit’den Bir Kelime

Egzersiz sayısız fiziksel ve zihinsel fayda sağlar. Bir egzersiz programına başladıysanız ve buna bağlıysanız, enerjide bir artış, günlük yaşam aktivitelerinde kolayca hareket etme ve daha iyi fitness seviyeleri yaşayacaksınız. Aynı zamanda gurur ve güvende bir artış elde edersiniz. Bunlar, ölçek üzerindeki sayılara göre öncelikli olması gereken gerçek faydalardır.

Kendinizi farklı şekillerde ölçtüyseniz ve gerçekten yanlış yöne gittiğinizi fark ettiyseniz, kalifiye bir eğitmenle, kayıtlı diyetisyenle çalışabilir veya egzersiz yaptıktan sonra kilo almanın başka nedenleri olup olmadığını görmek için sağlık uzmanınızla konuşabilirsiniz. . Ancak çoğu durumda, işleri doğru yaptığınızın bir işaretidir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir