1. Ana Sayfa
  2. Yaralanmalar ve Önleme
Trendlerdeki Yazı

Yanan Ayakları veya Uyuşmuş Ayakları Görmezden Gelme

Yanan Ayakları veya Uyuşmuş Ayakları Görmezden Gelme
+ - 0

Yanan ayaklar, uyuşuk ayak parmakları veya ayak parmaklarınızdaki veya ayaklarınızdaki karıncalanma, yürümekten rahatsız edici semptomlardan daha fazlasıdır. Diyabet ve diyabetik periferik nöropati olarak bilinen durumun uyarı işaretleri olabilir. Eğer tedavi edilmezse, ayak ülserlerine ve potansiyel olarak amputasyona yol açabilir.#eniyifit.com

“Diyabetik periferik nöropati sadece acı verici değil, aynı zamanda tehlikeli” diyor Amerikan Basın ve Ayak Bileği Cerrahları Koleji (ACFAS) Başkanı Dr. John M. Giurini. “Diyabet hastalarında ayak ülserlerine lider bir katkıda bulunuyor.”

Nedenler

Diyabet, ABD’de bu semptomların önde gelen nedenidir. Diyabet hastası olan dört kişiden biri teşhis edilmez ve ilk çıkan semptomlar yanma veya karıncalanma olabilir.

Kan şekeri seviyesini iyi koruyan şeker hastaları bile periferik nöropati geliştirebilir. ACFAS’a göre durum ayak ülserlerine yol açarsa, zamanın yüzde 20’sinde amputasyona neden olur.

Yanma ayaklarına ve uyuşmuş ayak parmaklarına neden olabilecek başka sağlık kaygıları da var. Örneğin, tiroid problemleri, özellikle hipotiroidizm ve beslenme yetersizlikleri, özellikle de B12 ve B6 vitaminleri de bu hisse neden olabilir.

Kemoterapi ajanlarının ve bazı ilaçların yan etkileri arasında nöropati bulunur. Lyme hastalığı veya HIV / AIDS olan kişiler de daha yüksek risk altındadır.

Ayak bileklerinde sırt problemleriniz ve sıkılmış sinirleriniz varsa, nöropati şansınız artar. Ek olarak, alkol kötüye kullanımı, bacak nöropatisinin önde gelen bir nedenidir.

Ancak paniklemeye gerek yok. Her yanma parmağı nöropatiye bağlı değildir, bu yüzden doktorunuzu görmek önemlidir. Örneğin, ayak parmaklarınız, aletin ortak bir mantar enfeksiyonu olan sporcunun ayağı gibi bir şeyden yanıyor olabilir.

Ayakkabı alerjileri ayaklarınızda da komik duygular yaratabilir. Belirtiler sadece belirli ayakkabılar giyilirken ortaya çıkarsa, bu malzemelerde kullanılan malzemelere karşı hassas olabilirsiniz. Deri tabaklama ajanları, yapıştırıcılar, yapıştırıcılar ve boyalar, ayakkabı alerjileri için genel suçlulardır.

Kanınızın bacaklarınıza ve ayaklarınıza düzgün akmaması da mümkündür. Bu, ateroskleroz nedeniyle periferik arter hastalığının yaygın bir belirtisidir.

Belirtiler

Yanma veya uyuşmuş ayak parmakları, şeker hastalığınızın ilk belirtilerinden biri olabilir. En iyi yöntem, doktorunuzu görmek ve ayak muayenesinin yanı sıra tam bir kontrol yaptırmaktır. Bu belirtileri görmezden gelmemeniz önemlidir. Sadece ayak parmaklarını kurtarabilir.

Amerikan Diyabet Derneği’ne göre, insanların nöropatiyi gösterebilecek duyguları tanımladığı bir takım hisler var. Semptomlarını tanımlamayı kolaylaştırmak için doktorunuza götürebileceğiniz bir kontrol listesi bile vardır.

Teşhis

Doktora giderken, diyabet ve genel sağlık göstergeleri için kan ve idrar testlerinin yapılmasını bekleyin. Ayrıca genel tıbbi geçmişiniz hakkında bilgi alacaklar ve büyük olasılıkla size fiziksel olarak bir şeyler verecekler. Doktor ayaklarınızı cildin, kasların, kemiklerin ve kan akışının durumunu kontrol edecektir.

Sinir fonksiyonu uyuşukluk bölgeleri arayan bir monofilament veya ayar çatalı ile test edilir. Doktor periferik nöropatiden şüpheleniyorsa, sinir iletim çalışmaları ve elektromiyografi (EMG) gibi ileri testler yapılabilir.

Tedavi

Diyabetik periferik nöropati teşhisi konulursa, kan şekeri seviyelerinizi dikkatle izlemeniz ve onları hedef aralığınız içinde tutmanız gerekir. Ağrı için ilaç tedavisi mevcuttur ve doktorunuz reçete verirken bireysel ihtiyaçlarınızı dikkate alacaktır. Ayaklarınızı korumak çok önemlidir, böylece amputasyona yol açabilecek ayak ülseri geliştirmezsiniz.

Önleme

Durumunuzu değerlendirmek için bir çocuk doktorunu düzenli olarak görmek en iyisidir. Bir çocuk doktoru ayrıca özel ayakkabı ve ortez için her türlü ihtiyacı karşılayabilir. Ayakkabıların iyi oturmalı ve ayak parmaklarının hareket etmesi ve kan akışını kısıtlamaması için yeterli alan bırakmalıdır. Sen de uyumsuz olmak istemezsin.

Herhangi bir yaralanma belirtisi veya bir enfeksiyonun başlangıcı olup olmadığını görmek için ayaklarınızı günlük olarak kontrol edin. Bakmadan bunu farketmeyebilirsiniz, çünkü ayaklarınız his kaybedebilir.

Ayak parmaklarının arasına ve ayak tabanlarına bakın. Bunu yapacak kadar esnek değilseniz, yardım etmesi için birini alın. Ayrıca çevrimiçi bulabileceğiniz ya da bir eczanede sorabileceğiniz bir direğe bir ayna da kullanabilirsiniz.

Şişlik, kızarıklık ve döküntüleri arayın. Bu belirtileri her tespit ettiğinizde doktorunuza veya podiatristinize danışın.

En iyi Fit’den Bir Kelime

Parmaklarınızda veya ayaklarınızda yanma hissederseniz veya herhangi bir uyuşukluk varsa, fırçalamamaya çalışın. Küçük bir rahatsızlık gibi görünebilir, ancak vücudunuz size bir şey söylüyor ve önemli olabilir. Teşhisi ne kadar erken teşhis ederseniz, diyabetik nöropati olmasa bile tedavi planınız için o kadar iyidir.

    Yorum Yap