İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uzun Mesafe
  3. Yarım Maraton Çalıştırmak için 13 Neden

Yarım Maraton Çalıştırmak için 13 Neden

Çalışan kadın

Yarım maraton (13,1 mil) en hızlı büyüyen yarış mesafelerinden biridir ve tüm dünyada yeni ırklar ortaya çıkmaktadır. Yarım maraton koşup koşmamanız konusunda çitin üzerindeyseniz, mesafeyi denemek için 13 neden:

1

Koşmaya Motive Olursunuz

Woman running
John P Kelly

Bazı koşucular çok az veya hiç antrenman olmadan 5K gibi kısa bir mesafe boyunca yarışabilirken, çoğu hazırlıksız yarım maratona girmeye çalışırken zor zamanlar geçirir. Bu yüzden, takviminizde yarı maratona sahip olmak sizi antrenman programınıza bağlı kalmaya motive edecektir. Motivasyonunuzun acı çektiği günlerde, yarıştan geri çekilmek zorunda kalırsanız ya da tamamen ölçülmeden koşmaya çalışırsanız nasıl hissedeceğinizi düşüneceksiniz.

2

Çok Kalori Yakacaksınız

Koşu bandı koşucular
Stockbyte

Yarım maratona çalışmak, kalori yakma makinesine dönüşmenizi sağlayacak çok fazla alan kaydetmenizi gerektirir. Elbette, çalışma sonrası yemeklerde denize girerek kaybolan bu kaloriler için fazladan telafi etmediğinizden emin olmanız gerekir, özellikle de koşarak kilo vermeyi umuyorsanız.
Daha fazla: Neden Koşarken Kilo Vermiyorum?

3

Birçok Sağlık Faydası Deneyimleyeceksiniz

doktora konuşan adam
Juan Silva

Kilo vermenize veya korumanıza yardımcı olmanın ötesinde, yarı maraton antrenmanının birçok sağlık yararı vardır. Koşmak kalbinizi güçlendirir ve vücudunuzda etkili kan ve oksijen akışı sağlar; bu da kalp krizi riskini azaltmanıza yardımcı olur. Egzersiz normalin üzerindeyse kan basıncınızı düşürmenin en iyi yollarından biridir ve yüksek kolesterolü kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

Koşmak ayrıca bağışıklık sisteminizi iyileştirir, böylece vücudunuzdaki işlevler mikroplarla mücadelede daha etkili ve verimlidir.
Daha fazla: çalıştırmak için 10 büyük neden

4

Ömür boyu Övünme Haklarına Sahip Olacaksınız

Maraton Finish Fotoğraf
Getty Images

Yarı maraton mesafesi popülaritesinin artmasına rağmen, yarı maratonu tamamlayanların sayısı hala çok azdır. Bu yarı maraton bitiş çizgisini geçtiğinizde, kendilerini yarı maratoncu olarak adlandırabilecek seçkin bir koşucu grubuna katılacaksınız.

5

Yeni Koşu Rotalarını Keşfediniz

Patika koşusu
Kevin Arnold / Getty Images

Koşmak ve yarışmak için daha kısa mesafelere sadık kalırsanız, yarım maratona çalışmak sizi çalışmaya yeni yerler bulmaya zorlar; MapMyRun.com’u inceleyin veya yerel koşuculardan nerede çalıştırılacağı konusunda öneriler isteyin.
Daha fazla: Nerede Kaçmalıyım?

6

Eğitiminiz Daha Fazla Yapıya Sahip Olacak

Runner yolda
Cavan Resimleri

Bir programı takip etmeyi seven biriyseniz, yarım maratona gitmeyi çok seveceksiniz. Her gün ne yapmanız gerektiğini, çalışıp çalışmadığını, karşılıklı antrenman yapıp yapamayacağınızı veya tam bir dinlenme günü olup olmadığını görmek için egzersiz programınıza bakacaksınız. Her hafta biraz daha fazla mesafe ekleyeceksin, bu yüzden yarı maraton hedefine doğru ilerliyormuş gibi hissedeceksin.
Daha fazla: Yarım Maraton Eğitim Takvimi

7

Tam Maraton İçin Eğitilmiş Olmaktan Daha Az Yaralı

Ayak bileği burkulması hasarı
PM görüntüleri

Bir maratona koşan koşucular, kilometrelerce kayda değer koşu ve aşırı yaralanmalar için onları daha fazla risk altında bırakarak yarı maratona yönelik antrenmanlardan daha fazla risk altında tutar. Kilometre talepleri tam maraton antrenmanında olduğu kadar yüksek olmadığından, küçük bir ağrı hissetmeye başladığınızda kendinize bir dinlenme günü verme olasılığınız daha fazladır;
Devamı: Yaralanmaları Önleme İçin 7 Adım

8

Bir Maratona Eğitim Yapmak Zaman Tüketen Değil

Okuma ve rahatlatıcı kadın
Dana Tezarr

Eğitimde daha az kilometre koşmak aynı zamanda antrenmanınızın yarı zamanlı bir iş olduğunu hissetmeyeceğiniz anlamına gelir; bu, bazı koşucuların maraton antrenmanı hakkında nasıl hissettiğini gösterir. Birçok koşucu, yarı maraton antrenmanlarının antrenmanları ile çalışmaları ve kişisel yaşamları arasında iyi bir denge kurmalarına izin verdiğini görüyor. Ve eğer tam bir maraton koşmak için bir arzunuz varsa, suları test etmek ve bu zorluğa girmek isteyip istemediğinizi görmek için iyi bir yoldur.

9

Diğer Koşucularla Tanışacaksınız

Grup çalışan
Christopher Futcher

Bazı koşu grupları veya kulüpler yarı maraton antrenmanı yapar, böylece bir grupla antrenman yapabilirsiniz. Yarışta, bir limanda bir sırada beklemek, başlangıç ​​çizgisinde durmak, yarışta koşmak veya yarış sonrası kutlamak için olsun, diğer koşucularla tanışmak için birçok fırsatınız olacak.
Devamı: Grup Koşusunun Faydaları

10

Bir Sebebi Destekleyebilirsiniz

Cure koşucuları için yarış
Linda Spillers / Getty Images

Pek çok yarı maraton felaketten kurtulmaya, kanserle savaşmaya veya diğer hastalıklara kadar yardım ve değerli sebeplerden faydalanır. Sizden daha büyük bir şeye koşmak, antrenmana devam etmek, antrenman yapmak için diğer koşucularla tanışmak ve yarışlarınızı daha anlamlı hale getirmek için motive olmak için harika bir yoldur.
Devamı: Yardımsever Koşu Grupları

11

Madalya (ve Gömlek) Alacaksınız

Madalya Sanat Askıları
GoneforaRUN.com izniyle

Tamam, belki de bitirmek için bir madalya kazanma fikri seni çok heyecanlandırmaz ama – bir madalya, gömlek ya da harika bir bitirme fotoğrafı – mesele, çabalarınız için küçük bir ödül alacağınız. Ve başarınızı hatırlatan bir motivasyon artışı için her zaman mükemmeldir. Yarı maratonların çoğu teknik koşu tişörtü gibi iyi bir yağma sunar ve koşu teçhizatı freebies ve örnekleri alabileceğiniz yarış tanıtımlarına sahiptir.

12

Yeni Destinasyonlara Seyahat Edebilirsiniz

Koşucular haritaya bakıyordum
Gideon Hart

Seyahat etmeyi seviyorsanız, yarı maraton koşmak, yeni bir şehri veya ülkeyi ziyaret etmek için harika bir bahane. Yarışta yerel bölgelerin çoğunu göreceksiniz ve maraton koşusunun aksine, yarış sonrası daha fazla yerel atraksiyona katlanamayacak kadar yorgun ve yorgun olmayacaksınız. Birçok yarı maraton, otel odalarında ve diğer seyahat masraflarında indirimli fiyatlardan faydalanmaktadır, bu nedenle, bir miktar tasarruf bile yapabilirsiniz.

13

Aileniz ve Arkadaşlarınızla Zaman Geçirebilirsiniz

Çalışan çift
Stockbyte

Birçok koşucu, bir arkadaşına ya da aile üyesine birincisine kaydolmaya ikna edildikten sonra yarı maraton mesafesine olan aşklarını keşfetti. Yarışı birlikte eğitir veya birlikte seyahat ederken, birbirleriyle zaman geçirir ve ortak bir hedef peşinde koşarsınız.


Yorum Yap

    Yorum Yap