1. Anasayfa
  2. Uzun Mesafe

Maraton 26.2 Mil Neden?

Maraton 26.2 Mil Neden?
0

Maraton olarak adlandırılan ilk yarış, 1896’da Yunanistan’ın Atina kentindeki ilk modern Olimpiyat Oyunlarında yapıldı, ancak maratonun kökleri daha da ileri gitti. Uzun mesafe yarışı bu Olimpiyat oyunlarının son etkinliğiydi ve M.Ö 490’da Pheidippides’in (Phidippides) efsanevi koşusunu yeniden yaratıp anma amaçlıydı.

O yıl Persler, Yunanistan’ı işgal ederek, Yunanistan’ın doğu sahilindeki Maraton ovalarının yakınında iniş yaptı. Bir hemerodromo veya Atina’lı koşucu-haberci olan Pheidippides, yardım istemek için Sparta’ya gönderildi. O sırada, Yunan habercilerinin günde 100 kilometreden fazla yer kapladığına inanılıyor. Bununla birlikte, efsaneye göre, Pheidippides olağanüstü bir koşucuydu ve 250 kilometreyi (150 mil) Sparta’ya sadece iki günde kapladı, çoğu düzensiz ve kayalık arazide.

Ne yazık ki, Pheidippides Sparta’ya ulaştığında, şehir dolunay kadar askerlerini seferber etmelerine izin vermeyen dini bir kutlamanın ortasındaydı. Spartalılar nihayet Atina’ya birkaç gün sonra ayrıldıklarında, savaş sona ermişti. İstilacı Pers Ordusu tarafından ezici bir şekilde sayıca üstün olmasına rağmen, Atinalılar düşmanlarını yendi, 6.400 İran askerini öldürdü ve kendi adamlarından çok azını kaybetti.

İkinci (muhtemelen efsanevi) bir hikaye, Pheidippides’in savaşa katılmak için Atina’dan Maraton’a koştuğunu ve ardından Atina’ya verilen çarpıcı zafer haberiyle döndüğünü söylüyor. Marathon ovasından yaklaşık 25 mil uzaklıktaki Atina’ya gitmeden önce sahil boyunca güneye ve bir dizi kıyı eteklerine kadar uzanan bir rota izledi. Efsaneye göre, Pheidippides Atina’ya geldiğinde “Sevinin, muzaffer olduk!” Dedi. Bunların, çökmeden ve ölmeden önce son sözleri olduğu söylenir.

Makalede Neler Var?

İlk Modern Maraton

Pheidippides’in koştuğu Atina’ya giden yol, Maraton yarışmacılarının Maraton’daki ovalardan Atina şehir merkezindeki Olimpiyat stadyumuna koştukları Yunanistan’daki ilk modern Olimpiyat Oyunları’nda yeniden yaratıldı. Spiridon Loues adlı bir Yunan maratoncu, o yıl ev sahibi ülkenin atletizm ve sahadaki tek altın madalyası olan etkinliği kazandı. Bugün, Atina Maratonu her Kasım ayında koşuyor ve yarış katılımcılarına aynı efsanevi tarihi rotayı yönetme şansı veriyor.

Pheidippides Efsanesi Yaşıyor

Her ne kadar bazı tarihçiler Pheidippides’in destansı yolculuklarının kesinliğinden şüphe etse de, yüzyıllar sonra, ilk maraton koşucusu ve meraklıları arasındaki saygı ve efsanevi statüde emir verir. Hatta bazen maraton seyirci tabelalarına, “Bunu yapan ilk insanın öldüğünü biliyorsun değil mi?” Veya “Pheidippides’in burada ölmesini istemiyor musun?” Gibi sözlerle bile anılır.

Peki, neden Maraton Mesafe 26.2 Mil?

Pheidippides’in Maraton’dan Atina’ya olan yolu yaklaşık 25 mil ise, neden modern maraton uzaklığı 26.2 mil?

1896’daki ilk modern maraton ve yaklaşık bir düzine yıl sonra, resmi mesafe 25 mil idi. Paris’teki 1900 Olimpiyat Maratonu ve St. Louis’deki 1904 Olimpiyat Maratonu ve 1897’de başlayan Boston Maratonu mesafesi.

Ardından 1908 Londra Olimpiyat Oyunları için İngilizler, Windsor Şatosu’nda başlayan bir maraton kursu tasarladı, böylece kraliyet ailesi yarışın başlangıcını görebildi ve Olimpiyat stadyumunda bitti. O günlerde, yarış kursları onaylanmadı, bu yüzden kimse parkurun doğruluğuna itiraz etmedi. 1908 Olimpiyat Maratonu kursu, baştan sona tam olarak 26 mil ve 385 yarda (26,2 mil) idi ve ne olursa olsun, bu gelecekteki maraton kursları için standart hale geldi. Yani, bir son maratonun son 1,2 kilometresi boyunca mücadele ediyorsanız (ve bununla yüzleşelim, kim bu noktada zor zamanlar geçirmiyor?), Size bu ekstra mili ve değişimi verdiğiniz için İngilizlere teşekkür edebilirsiniz. .

Maratonu Nerede Koşabilirim?

Orjinal maraton parkuru için Yunanistan’a gitmenize gerek yok. ABD’de ve tüm dünyadan koşan en iyi maratonların bazılarına göz atın.

  • En İyi Bahar ABD Maratonları
  • En İyi Yaz ABD Maratonları
  • En İyi Sonbahar ABD Maratonları
  • En İyi Kış ABD Maratonları
  • Kova Listesi Maratonları
  • Acemi Dostu ABD Maratonları

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir