1. Anasayfa
 2. Egzersiz ve Sağlık Koşullarını Yönetmek
Trendlerdeki Yazı

Bir Fitness Testi Nasıl Yapılır?

Bir Fitness Testi Nasıl Yapılır?
0

Zindelik değerlendirmesi olarak da bilinen zindelik testi, genel sağlık durumunuzu ve fiziksel durumunuzu değerlendirmenize yardımcı olan bir dizi egzersizden oluşur. Bu sınavlar için kullanılan ve bazıları tıbbi amaçlar için tasarlanmış, bazıları da katılmaya hak kazanıp kazanmadığınızı belirleyen çok çeşitli standart testler vardır (Ordu savaşa hazırlık testi gibi).

Genel sağlık ve fitness amaçlı testler, uygun bir egzersiz programı tasarlamak için başlangıç noktası olarak kabul edilir. Zarar riski altında kalmayacağınızı ve antrenöre açık ve etkili zindelik hedefleri oluşturmak için gereken bilgileri sağlamaları amaçlanmıştır.

1

Makalede Neler Var?

Genel Sağlık Değerlendirmesi

Woman stretching with a trainer
Mike Harrington / Getty Images

Bir spor programına başlamadan önce, tıbbi geçmişinizi eğitmeninizle paylaşmak ve devam etmek için doktorunuzdan gerekli onayları almak önemlidir.

Fitness uzmanlarının çoğu, temel sağlığınızı belirlemek için bir veya daha fazla tarama aracı kullanacaktır. Bu, boyunuz, kilonuz, istirahat kalp atış hızınız (RHR) ve istirahat kan basıncınız (RBP) gibi hayati işaret ölçümleri almanızı içerebilir.

Birçok eğitmen ayrıca genel sağlığınızla ilgili yedi veya daha fazla sorudan oluşan fiziksel aktivite hazırlık anketini (PAR-Q) kullanacaktır. Sorular arasında, aldığınız ilaç türleri, baş dönmesi veya ağrı ile ilgili herhangi bir problem veya egzersiz yapma yeteneğinizi etkileyebilecek herhangi bir tıbbi durum hakkında sorular sorulabilir.

2

Vücut Kompozisyon Testi

Kaliperler ile kadının vücut kompozisyonunu kontrol eden Dr.
Peter Dazeley / Getty Images

Vücut bileşimi, kaslarınız, kemikleriniz ve yağlarınız dahil toplam vücut ağırlığınızı oluşturan farklı bileşenleri tanımlar. Vücut kompozisyonunu tahmin etmek için en yaygın yöntemler şunlardır:

 • Vücut kitle indeksi (BMI), boyunuza ve kilonuza bağlı olarak genel bir vücut yağ hesaplamasıdır.
 • Cilt kıvrımlarında ne kadar vücut yağı olduğunu tahmin etmek için kumpasların kullanıldığı deri kıvrım ölçümleri
 • Vücut bileşimini tahmin etmek için elektrik sinyallerinin elektrotlardan ayak tabanlarınızla karın bölgenize gönderildiği biyoelektrik empedans analizi
3

Kardiyovasküler Dayanıklılık Testi

Ev koşu bandı ekipman kullanan kadın
Martin Barraud / OJO Resimleri / Getty Images

Stres testi olarak da bilinen kardiyovasküler dayanıklılık testi, kalp ve akciğerlerinizin fiziksel aktivite sırasında vücudunuza oksijen ve enerji sağlamak için ne kadar verimli çalıştığını ölçer.

Kullanılan en yaygın üç test arasında:

 • 12 dakikalık koşu testleri bir koşu bandında gerçekleştirilir ve egzersiz öncesi kalp ve solunum hızlarınızı egzersiz sonrası kalp ve solunum hızlarınızla karşılaştırır.
 • VO2 max testi, koşu bandında veya sabit bir bisiklette gerçekleştirilir ve bir aktivite sırasında maksimum oksijen tüketim oranınızı ölçmek için solunum cihazı kullanır.
 • Egzersiz stresi testi, koşu bandı veya sabit bir bisiklet üzerinde de yapılır ve egzersiz sırasındaki yaşamsal belirtilerinizi ölçmek için kalp monitörü ve kan basıncı manşeti kullanımını içerir.

Bazı eğitmenler, belirli egzersizlere nasıl cevap verdiğinize dair kalitatif bir ölçüm almak için mekik veya şınav gibi egzersizler içerecektir. Bu temel sonuçlar, sağlık ve zindelik seviyelerinizin iyileşip iyileşmediğini görmek için daha sonraki bir tarihte kullanılabilir.

4

Güç ve Dayanıklılık Testi

Şınav kadın
Erik Isakson / Getty Images

Güç testi, bir kas grubunun bir kerede uygulayabileceği maksimum güç miktarını ölçer. Kas dayanıklılık testi, kıyaslandığında kas grubunun yorulmadan önce kasılabileceği ve salınabileceği süreyi ölçer.

Standart olarak kullanılan egzersizler, push-up testi ve çekirdek gücü ve stabilite testini içerir. Bazı durumlarda, bir antrenör ritime ne kadar devam edebileceğinizi görmek için bir metronom kullanır. Sonuçlar daha sonra aynı yaş grubunuzdaki kişilerle ve temel seviyelerinizi belirlemek için cinsiyetle karşılaştırılır.

Kuvvet ve dayanıklılık testleri, eğiticinin hangi kas gruplarının daha güçlü, savunmasız ve dikkat gerektiren bir konuya dikkat etmesine yardımcı olduklarından değerlidir.

5

Esneklik Testi

Onun hamstrings germe genç aktif bir kadın fotoğrafı.
Bir Pix Media / Getty Images çekin

Eklemlerinizin esnekliğini ölçmek, postural dengesizliklerin, ayak kararsızlığının veya hareket alanınızdaki sınırlamaların olup olmadığını belirlemede çok önemlidir.

Esnekliği ölçmek için kullanılan çeşitli testler vardır. Onların arasında:

 • Otur ve uzan testi, bel ve hamstring kaslarınızdaki gerginliği ölçmek için kullanılır. Yerde otururken bacaklarınız tamamen uzatılmış durumdayken test yapılır. Esneklik, ileriye uzanırken ellerinizin ayaklarınızdaki inç sayısı ile ölçülür.
 • Bazen fermuar testi olarak da adlandırılan omuz esnekliği testi, omuz ekleminizin esnekliğini ve hareketliliğini değerlendirir. Bir elinizle boynunuzun arkasına ve omuzlarınız arasında bir elinizle, diğerinizle omuzlarınızdan elinize ulaşmayı içerir. Esneklik, ellerinizin birbirinden kaç santim uzakta olduğu ile ölçülür.
 • Bagaj kaldırma testi, belinizin alt kısmındaki gerginliği ölçmek için kullanılır. Yerde yüz üstü uzanırken yapılır. Kollarınız yanınızda, üst bedeninizi sadece sırt kaslarınızla kaldırmanız istenecek. Esneklik, kendinizi yerden kaç inç kaldırabileceğinizle ölçülür.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir