1. Anasayfa
 2. Egzersiz ve Sağlık Koşullarını Yönetmek

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Yaşamanın Basit Yolları

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Yaşamanın Basit Yolları
0

‘Sağlıklı yaşam tarzı’ ifadesi, mümkün olan en sağlıklı vücuda sahip olmak istiyorsanız, hem iyi görünen hem de iyi hissettiren, nasıl yaşamanız gerektiğinin kısaltılmış bir tanımıdır. Sağlıklı ve kendileriyle ilgilenen birini tanımlayan bariz davranışları biliyorsunuz. Sağlıklı bir insan sigara içmez, sağlıklı bir kilo almaya çalışır, bol miktarda meyve, sebze ve lif içeren sağlıklı besinler ve tabii ki düzenli egzersizler yapar.

Sonra listeye eklemek için başka unsurlar var. Sağlıklı bir insan ayrıca stresi nasıl yöneteceğini bilir, her gece iyi kalitede uyur, çok fazla içmez, fazla oturmaz – temel olarak her zaman ölçülü olan her şeyi yapar. Sağlıklı bir yaşam tarzına girebilecek her şeye baktığınızda, tüm bunların şu andaki dünyamızda ne kadar zor olduğunu görebilirsiniz.

İyi haber şu ki, aynı anda her şeyi değiştirmek zorunda değilsiniz. Aslında, sağlıklı yaşamın püf noktası küçük değişiklikler yapmaktır – her gün daha fazla adım atmak, gevreklerinize meyve eklemek, fazladan bir bardak su içmek veya tereyağlı patates püresinin ikinci yardımına hayır demektir. Şu an yaşam tarzınızı daha sağlıklı hale getirmek için yapabileceğiniz bir şey daha fazla hareket etmek.

Makalede Neler Var?

İşte Neden İhtiyacınız Var?

Egzersiz yapmanız gerektiğini biliyorsunuz, ancak yapmamanız gereken birçok bahane var. Çok meşgulsün, nereden başlayacağını bilmiyorsun, motive değilsin ya da kendine zarar vereceğinden korkuyorsun. Belki de egzersizin gerçekten zor olması gerektiğini düşünüyorsunuz ya da yeterince iyi değil.

Egzersizin ne olduğu ya da ne olmadığıyla ilgili tanımınız ne olursa olsun, sonuç olarak bu egzersiz harekettir. Bloğun etrafında yürürken veya bir maraton koşarken, bu hareket egzersizdir ve normalde yaptığınızdan daha fazla hareket ettiğinizde sayılır.

Eğer, terliyorsun -meaning egzersiz hedef nabız aralığında çalışan veya vücudunuzu güçlendirmek için bir şey yapıyor zaman geçirebilirsiniz eğer harika. Fakat her zaman böyle olmak zorunda değildir. Ev işleri, bahçecilik ve yürüyüş gibi ılımlı aktiviteler fark yaratabilir.

Daha Hareketli Faydaları

Taşınmanın en güzel yanı, sadece birkaç dakikanın birçoğunun bile farkında olamayacağınız kalıcı faydalara sahip olmasıdır.

Yararlarından sadece bazıları:

 • Kalp hastalığı, felç ve diyabet riskini azaltır
 • Eklem stabilitesini arttırır
 • Hareket aralığını artırır ve iyileştirir
 • Yaşlandıkça esnekliğin korunmasına yardımcı olur
 • Kemik kütlesini korur
 • Osteoporoz ve kırıkları önler
 • Ruh halinizi iyileştirir ve anksiyete ve depresyon belirtilerini azaltır
 • Benlik saygısını arttırır
 • Yaşlılarda hafızayı geliştirir
 • Stresi azaltır

Küçük değişiklikleri ve daha mütevazi bir kilo kaybını tercih etseniz bile, faydaların hala oldukça şaşırtıcı olduğunu görebilirsiniz.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, fazla kiloluysanız, toplam vücut ağırlığınızın yüzde 5 ila 10’unun azaltılmasının, kan basıncını, kolesterolü ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Aslında, özellikle de bir programa bağlı kalmakta zorlanıyorsanız, kilo vermek gibi bir hedefiniz bile yok. Neden kemerinizin altında bazı sağlıklı alışkanlıklar edindikten sonra kilo vermeye başlamak ve endişelenmek için sağlıklı olmaya odaklanmıyorsunuz?

Vücudunuzu Hareket ettirmenin Basit Yolları

Sağlıklı olma sürecine başlayabilir ve şimdi yaşamınıza biraz daha fazla aktivite ekleyerek. Yapılandırılmış bir program için hazır değilseniz, küçük başlayın. Her küçük parça sayılır ve hepsi daha fazla kalori yakmak için ekler.

 • TV’yi ve bilgisayarı kapatın . Haftada bir kez, TV’yi ve bilgisayarı kapatın ve ailenizle daha fiziksel bir şeyler yapın. Oyun oyna, yürüyüşe çık, kanepede oturmaktan daha aktif olacak neredeyse her şeyi yap.
 • Daha fazla yürü . Daha fazla yürümek için küçük yollar arayın. Postayı aldığınızda, bloğun etrafında bir yürüyüşe çıkın, köpeği her gün fazladan bir gezintiye çıkarın ya da işe başlamadan önce koşu bandında beş dakika yürüyün.
 • Biraz ev işleri yap . Kar küremek, bahçede çalışmak, yapraklar tırmıklamak, yerleri süpürmek – bu tür faaliyetler kuvvetli bir egzersiz olmayabilir, ancak evinizi düzene sokarken hareket etmenizi sağlayabilirler.
 • Konuşurken adım atın . Telefondayken, hareket halindeyken hızlanın, hatta biraz temizlik yapın. Bu, zevk aldığınız bir şeyi yaparken hareket etmeyi sürdürmenin harika bir yoludur.
 • Farkında olun . Tipik bir günde yaptığınız tüm fiziksel aktivitelerin bir listesini yapın. Zamanınızın büyük bir kısmının oturarak geçirildiğini tespit ederseniz, daha fazla hareket edebildiğiniz yolların bir listesini yapın; germek ya da yürümek, her saat başı kalkmak, işte merdivenleri yürümek, vb.

Sefil Olmadan İyi Yeme

Sağlıklı bir diyet yemek, sağlıklı yaşam tarzının bir başka parçasıdır. Temiz bir diyet kilo yönetimine yardımcı olmakla kalmaz, yaşlandıkça sağlığınızı ve yaşam kalitenizi de iyileştirir. Besin gruplarını ve daha fazla meyve, sebze ve daha az işlenmiş yiyecekleri yemelisiniz gerçeğini zaten biliyorsunuz. Muhtemelen daha sağlıklı bir diyet için yapmanız gereken şeylerin bir listesi vardır, ancak yine de aynı anda çok fazla değişiklik yapmak geri tepebilir. Kısıtlayıcı bir diyet yapmak, kaçınmaya çalıştığınız yiyecekleri çok fazla arzu etmenize neden olabilir.

Diğer bir yaklaşım, her gün daha küçük değişiklikler yapmanın yollarını aramaktır. Yemek yeme şeklinizi değiştirmek için sadece birkaç fikir:

 • Daha fazla meyve ye . Tahıllarınıza, salatalarınıza, akşam yemeğinize ekleyin veya bir tatlı yapın. Meyve, işte ya da okuldan sonra akşam yemeğine devam etmenizi sağlayacak harika bir atıştırmalıktır.
 • Daha fazla sebzede gizlice . Bunları ekleyebileceğiniz her yere ekleyin – sandviçinizde bir domates, pizzada biber veya makarna sosunda fazladan sebzeler. Önceden kesilmiş, konserve veya dondurulmuş sebzeleri hızlı atıştırmalıklar için hazır bulundurun.
 • Sağlıklı bir salata sosu deneyin. Tam yağlı pansuman tüketirseniz, daha hafif olan bir şeye geçin ve otomatik olarak daha az kalori alırsınız.
 • Az yağlı veya yağsız süt ürünleri yiyin . Yağsız süt veya yağsız yoğurt geçişi, diyetinizde çok fazla değişiklik yapmadan daha az kalori almanın basit bir yoludur.
 • Bazı değişiklikler yapın . Dolabınıza veya buzdolabınıza bakın ve her gün yediğiniz üç yemeği seçin. Beslenme içeriğini not edin ve bir dahaki sefere markette olduğunuzda, sadece bu üç öğenin düşük kalorili ikamelerini bulun.

Eniyi Fit’den Bir Kelime

Sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak ciddi değişiklikler anlamına gelmez. Nasıl yaşadığınızı küçük değişiklikler yapmak yavaş bir süreç gibi görünebilir. Tüm hayatınızı elden geçirmenizi gerektirmediğinde daha iyi değişime adapte olabilirsiniz. Sadece bir şeyi seçip her gün bir şey üzerinde çalışın, yaşamınızın ve alışkanlıklarınızın geri kalanı aynı kalsın. Bu küçük değişikliklerin gerçekten bir fark yaratabilmesine şaşırmış olabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir