1. Anasayfa
  2. Egzersiz ve Sağlık Koşullarını Yönetmek

Spor İçin Temel Güvenlik Malzemeleri

Spor İçin Temel Güvenlik Malzemeleri
0

Spor güvenlik ekipmanı ve teçhizatı bazen biraz garip veya modaya uygun görünebilir, ancak sporunuz için doğru koruyucu güvenlik ekipmanını kullanmak, ciddi yaralanmaları önlemek veya alabileceğiniz bir yaralanmanın şiddetini azaltmak için gereklidir. Sonuçta, bir sporun amacı katılmaktan zevk almaktır ve sakatlanmak sizi haftalarca veya daha fazla oyun sahasından uzak tutabilir.

İşte tüm sporcular için en önemli güvenlik ekipmanlarından bazıları.

1

Makalede Neler Var?

Koruyucu gözlük

TOREGE Polarized Sports Sunglasses
Amazon’un izniyle

Amerikan Oftalmoloji Akademisi göre tüm sporla ilgili göz yaralanmalarının fazla yüzde doksan uygun koruyucu gözlük kullanımı ile önlenebilir. Bu tavsiye kesinlikle sporcular ve spor katılan herkes için geçerlidir. Neredeyse her spor için çeşitli net ve renkli güneş gözlüğü ve gözlükler vardır, bu yüzden stilinize ve yüzünüze uyan ve gözlerinizi koruyanlara alışveriş yapın.

2

kask

Youth trying on safety helmet
Scott Barbour / Getty Images

Futbol veya hokey oynarsanız, kask takmak açıkça bir “beyinsiz” dir, ancak kafa travması riski yüksek olan sporlara katılan birçok sporcu kaskı hala isteğe bağlı olarak görür. Bununla birlikte, sarsıntıların yaşamın ilerleyen dönemlerinde neden olabileceği tehlikelerin farkındalığının artmasıyla, doğru kafa korumasının gerekliliği açıklığa kavuşmuştur.

Bisiklet, kayak, snowboard, kaykay veya paten yaparken bir kaskı standart donanım olarak görmeniz gerekir. Oynadığınız belirli bir spor için tasarlanmış düzgün takılmış bir kask, ciddi bir kafa travması ve hatta ölüm riskini önemli ölçüde azaltır.

3

Ağız koruyucuları

Athlete wearing mouth guard
Michael Dodge / Getty Images

Spor yaparken çeneye başıboş bir top veya uçan dirsekle vurulduysanız, muhtemelen bir ağız koruyucunun dişlerinizi olması gerektiği yerde – ağzınızda tutmasının ne kadar gerekli olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak ağız koruyucuları ayrıca dil ve dudak yaralanmalarının önlenmesine yardımcı olur ve bir sarsıntı veya kırık çene geçirme riskini azaltmaya yardımcı olur.

Ağız korumaları, spor sırasında yüz, çene veya ağızda yaralanma riski olan zorunlu güvenlik ekipmanı olarak düşünülmelidir. En etkili ağız koruyucuları iyi oturur ve rahattır, ancak aynı zamanda yerinde kalırlar, dayanıklıdırlar, temizlenmesi kolaydır ve konuşma ve nefes almayı kısıtlamazlar.

4

Emniyet Pedleri ve Muhafızları

Shoulder pads and helmet
Jonathan Daniel / Allsport / Getty Images

Güvenlik pedleri ve korumaları onlarca faaliyette standart spor güvenlik ekipmanıdır. Futbol, hokey veya lakros gibi belirli temas sporları oynarsanız, koruyucu pedler gereklidir, ancak herhangi bir temas sporu için ped giymelisiniz. Pedlerin tipi ve stili sonsuz görünmektedir ve shin, diz, dirsek, bilek, göğüs, boyun, omuz, kalça ve uyluk pedlerini içerir.

Tekerlekli paten ve kaykay gibi bazı sporlarda standart ekipman olarak bilek, diz ve dirsek korumaları bulunur. Bu sert plastik koruyucular, kesik, sıyrık ve aşınmaları önler ve sert bir düşüşten sonra büyük bir burkulma, zorlanma veya hatta kırık olasılığını azaltır.

Snowboard yaparken bile dizlikler ve bilek koruyucuları büyük bir avantaj olabilir. Bir snowboarddaki bir silme genellikle düşüşünüzü kırmak için kollarınızla doğal olarak uzanmanızı içerir ve süreçte bir bileği kırmak çok kolaydır.

5

Uygun Ayakkabı ve Spor Ayakkabıları

Soccer/futbol cleats
Jasper Juinen / Getty Images

Belirli sporlarda giydiğiniz ayakkabı tipi güvenlik ekipmanı listesine kolayca eklenebilir.

Spor ayakkabısı, futbol, beyzbol ve futbol gibi saha sporları sırasında önemlidir. Doğru koşu ayakkabıları aşırı kullanım yaralanma riskinizi azaltabilir. Özel bisiklet ayakkabıları ayak ağrısını azaltabilir ve pedal çevirme verimliliğinizi artırabilir. Destek ve iyi çekişe sahip mahkeme ayakkabıları özellikle basketbol, tenis ve raketbol için tasarlanmıştır.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir