1. Anasayfa
  2. Yoga Öğrencisinin Yaşam Tarzı

Uçakta Yoga Nasıl Yapılır

Uçakta Yoga Nasıl Yapılır
0

Seyahatin stresli ve uçak koltuklarının küçük olduğu bir sır değil. Yoga stresinizi azaltmaya yardımcı olabilir, ancak orta koltuğa oturduğunuzda nasıl germeniz gerekir? Aslında, komşunuzun kişisel alanına girmenizi gerektirmeyen gerginliğinizi ve sıkışık kaslarınızı rahatlatmanın birkaç yolu vardır.

1

Makalede Neler Var?

Yoga Nefes Alma (Pranayama)

Woman Airplane Passenger
Juanmonino / Getty Images

Koltuğunuza yerleştikten sonra yapabileceğiniz ilk ve belki de en önemli şey, burnunuzdan nefes alarak ve ağzınızdan nefes alarak birkaç derin nefes almaktır. Bunun gibi nefes almak vücudunuzu rahatlatma ve kaygıyı azaltma gücüne sahiptir. Gözlerinizi kapatın ve nefesinize dikkatlice odaklanın, sesler ve kokular gibi tüm dış uyaranların arka plana kaymasına izin verin. Derin nefes egzersizleri çok etkilidir ve ayrıca çok gizli olma avantajına sahiptir.

2

Boyun Ruloları

Yoga Neck Roll
Boyun rulosu. John Freeman / Dorling Kindersley / Getty Images

Hareketlerinize basit boyun rulolarıyla başlayın. Bunlar, seyahat stresini hafifletmek için harikadır, çünkü boynunuzda çok fazla gerilim depolanır ve bunları yapmak için çok fazla yere ihtiyacınız yoktur. İlk olarak, çenenizi göğsünüze doğru bırakın. Rahatlamaya çalışın ve başın ağır durmasına izin verin. Başınızı sağ tarafa, sonra arkaya, sonra sol tarafa daire yapmaya başlayın. Yavaşça beş tur dönmeye devam edin ve ardından yönleri değiştirin ve beş kez başka bir şekilde daire içine alın.

3

Kartal Kolları

Eagle Arms Yoga Pose
Kartal kolları. Ann Pizer

Daha sonra, kol pozisyonunu kartal pozundan yapabilirsiniz. Bu, sırt ve omuzlarınızda hoş bir esneme sağlar. Kollarınızı önünüze getirin ve sağ üst kolu sol kolun altına sarın. Avuçlarınızı omuzlarınızı indirirken üst kollara dokunmaya ve yükseltmeye getirin. Sol kolu sağa bırakmadan ve sarmadan önce beş nefes alın.

4

Omuz streç

Shoulder Stretch
Omuz Gerdirme. Philip Haynes / Getty Images

Uzun bir uçuşunuz varsa, muhtemelen omuzlarınızda, sırtınızda ve boynunuzda çok fazla gerginlik hissetmeye başlayacaksınız. Bu omuz gerginliği yardımcı olacaktır. İlk olarak, koltuğunuzun kenarına kadar gidin. Ellerinizi arkanıza yaslayın ve kollarınızı arkanızdan alabildiğiniz kadar düzleştirin. Omuz bıçaklarınızı sırtınıza sarın. Ayrıca başınızın öne doğru düşmesine veya gövdenizi bacaklarınızın üzerinden bükmeye başlamasına izin verebilirsiniz.

5

İnek pozu

Cow Pose in a Chair
Oturmuş inek poz. Ann Pizer

Buradan kendinizi küçük bir kedi-inek streçine götürün. İlk önce inek. Her iki ayağı da zeminde olacaksa koltuğunuzun ön kenarında kalın. Ellerinizi dizlerinizin üzerine koyun ve kollarınızı mümkün olduğunca düzeltin. Bir nefes aldığında sırtınızı kavrayın, göğsünüzü kaldırın ve tavana bakın.

6

Kedi Poz

Seated Cat Yoga Pose
Oturmuş kedi poz. Ann Pizer

Bir sonraki nefes verirken, omurganızı yuvarlayın ve başınızın öne doğru düşmesine izin verin. Omuz bıçaklarınız arasındaki boşluğu genişletmeye özellikle dikkat edin. Her nefes için kedi-inek hareketlerini tekrarlayın ve beş nefes için nefes verin.

Şimdi rahatlayın ve uçuşunuzun geri kalanının tadını çıkarın. Kendinizi nemli tutmak için içecek sepetinden biraz su veya meyve suyu sipariş edin ve gerginliklerinizi tekrarlayın.

7

Ayakta İleri Viraj

Yoga forward bend with hands interlaced behind the back
Ayakta İleri Viraj. Klaus Vedfelt / Getty Images

Şimdi bazı uzatmalar için bağlantı uçuşunuz için terminalde beklerken veya varış noktanıza vardığınızda yapabilirsiniz. Açıkçası, ayağa kalkmak için yeriniz olduğu için şimdi seçtiğiniz herhangi bir yoga pozisyonunu yapabilirsiniz, ancak burada göze çarpmayan bir şekilde yapılabilecek ancak paranız için büyük bir patlama verebileceğiniz pozlar için birkaç öneri var. Havaalanınızda yoga odası olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Bu, alanın gerçekten gerilmesine izin verecektir.

Eller, arkanızdan geçerek öne doğru eğilmiş bir şekilde başlayın. Bu, bir hamstring streçinin çok ihtiyaç duyulan ilavesiyle, uçakta otururken yaptığınız omuz gerginliğinin daha dolu bir ifadesidir. Omuz bıçaklarınızı sırtınıza sarın ve başınızın yere ağır basmasını sağlayın.

8

Ayakta Pelvik Yatırır

Position for a Pelvic Tilt at the Wall
Duvara bir Pelvik Eğim Konumu. Jasper Cole / Getty Images

Pelvik eğimlerin bu ayakta duran versiyonu için kendinize bir duvar bulun. Bunlar belinize tüm bu bagajları taşımaktan biraz rahatlama sağlayacaktır.

Dizlerinizi hafifçe bükün ve belinizin duvarla temas ettiğinden emin olun. Kollarını yanlarından ayır. Solunlarınızda sırtınızı kavrayın. Ekshallerinizde, pelvisinizi öne doğru eğin ve Solunuzda basın, sırtınızı kavrayın. Ekshallerinizde pelvisinizi öne doğru eğin ve orta omurganızı duvara bastırın. Bu hareketi 5 ila 10 kez tekrarlayın.

9

Sandalye Büküm

Spinal Twist in a Chair
Bir sandalyede spinal büküm. Ann Pizer

Ardha matsyendrasana’nın bu sandalye çeşidi, omurganızdaki gerginliği serbest bırakmaya yardımcı olacak bir bükülmedir. Eğer kapınızda bekleyen bir sıradaysanız sandalyeye yan yana oturmanız gerekmez. Sadece yana doğru bükün ve biraz direnç için ellerinizi kol dayama yerlerine yerleştirin.

10

Aşağı Bakan Köpek

Downward Facing Dog - Adho Muhka Svanasana
Aşağı Bakan Köpek – Adho Muhka Svanasana. Ann Pizer

Aşağıya doğru bakan bir köpeğin tüm vücut gerginliği ile asla yanlış gidemezsiniz. Sadece küçük bir yere ihtiyacınız var. Özellikle hamstring ve omuzlarınızı çalışacaksınız. Her seferinde bir diz bükerek, karşıt topuğunuzu yere doğru serbest bırakarak bacaklarınızı pedallayın. Bükülmeyi boynundan çıkarmak için başını evet ve hayır salla.

11

Duvarın Bacakları – Viparita Karani

Legs Up the Wall
Duvara Bacaklar – Viparita Karani. PeopleImages / E + / Getty Images

Uçuşunuz ertelenirse veya kendinizi çok yorgun ve stresli hissediyorsanız, rüzgara dikkat edin ve bacaklarınızı duvara doğru şımartın. Bu poz çok rahatlatıcı ve hava yolculuğu sırasında sorun olabilecek bacaklardaki şişmeyi azaltmak için mükemmeldir. Aletinize lavanta kokulu bir göz yastığı takın ve kalabalık bir havaalanında olduğunuzu neredeyse unutabilirsiniz. İyi yolculuklar!

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir