İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kilo Verme Temelleri

Kilo vermek istiyorsanız yapmanız gerekecek 10 şey

Kilo vermek istiyorsanız yapmanız gerekecek 10 şey
+ - 0

“Kilo vermek istiyorum, ama ne kadar uğraşırsam çalışayım zayıflamıyor gibi görünüyorum.” Bu şikayet tanıdık geliyor mu? Eğer birçok sinirli diyetisyen gibiyseniz, istediğiniz vücuda asla sahip olamayacağınızı düşünmeye başlıyorsunuz. “Kilo vermek için yardıma ihtiyacım var!”

Panik yapmayın — umut var. Kilo vermek istiyorsanız, hangi genel kilo kaybı hatalarını istediğiniz sonuçları almanızı engelleyebileceğini öğrenin. Ardından kilo kaybı planınızı değiştirmek için basit değişiklikler yapın ve iyiliği için ince yapın.

Kilo vermek istiyorsanız yapmayı kesecek 10 şey

Bu yaygın kilo kaybı hatalarının listesini tarayın. Hemen hemen hepimiz bu hataları yaparız – ya da en azından birkaçını. Kilonuzu değiştirmek için alışkanlıklarınızı değiştirin.

1. Yanlış diyeti seçmeyi bırakın.
Bir arkadaş için çalıştığı için ne sıklıkla diyet seçtiniz? Belki bir ünlü diyetinden veya ünlü sözcüden ilham almışsınızdır. Diyet başkası için mükemmel olabilir, ancak ihtiyaçları, yaşam tarzları ve yiyecek tercihleri sizinkinden tamamen farklı olabilir.

Bunun yerine : Kendine diyet geçmişin, tıbbi geçmişin ve duygusal desteğin hakkında beş önemli soru sor. Cevaplar, spesifik ihtiyaçlarınızı bir diyet cihazı olarak belirlemenize ve sizin için en iyi kilo verme planını seçmenize yardımcı olacaktır.

2. Gerçekçi olmayan hedefler koymayı bırakın.

Diyetörler genellikle yüksek motivasyonlu ve kilo verme programlarının başında heyecan dolu. Genellikle bu aşamada kilo kaybı için gerçekçi olmayan hedefler koyarlar. Ancak yüksek beklentiler, ilerleme eksikliği motivasyon eksikliğine yol açtığında kilo alımına neden olabilir.

Bunun yerine yapın: Gerçekten ulaşacağınız küçük hedefleri nasıl belirleyeceğinizi öğrenin. Bu küçük adımlar, kilo verme yolculuğunuz için bir yol haritası sunar. Her küçük hedefe ulaştıkça güveninizi artırır ve nihai hedefinize giderken motive kalırsınız.

3. Bahane olarak “zaman yetersizliğini” kullanmayı bırakın.

Kilo kaybının önündeki en yaygın engellerden biri, yeterli zamanınızın olmadığına inanmaktır. Bir çalışma, kadınların yüzde 41’inin “zaman yetersizliğinin”, daha iyi yemek yememelerinin nedeni olduğunu ve kadınların yüzde 73’ünün egzersiz yapmadığını, programlarının çok yoğun olduğunu söyledi. Sonuç olarak, kilo vermek istiyorsanız, sağlıklı aktivite için zaman ayırmanın bir yolunu bulmak zorundasınız.

Bunun yerine: Eski bir kağıt takvimi alın ve mutlak ihtiyaçlar tarafından tüketilmeyen zaman pencerelerini bulun. Sonra sağlıklı kilo kaybı aktiviteleri için bir program oluşturun. En önemli görevleri yerine getirin ve etraflarındaki her şeyi planlayın. Arka yakıcıya başka öncelikler koymaktan çekinmeyin veya yardım isteyin (bkz. Madde 4), böylece sağlığınızı öncelikli hale getirmek için gereken zamanı ayırabilirsiniz.

4. Kendinizi izole etmeyi bırakın.

En Büyük Kaybeden ikincisi olan Hanna Curlee ile röportajında başarılı kilo kaybı deneyimi sırasında öğrendiği en önemli şeyin yardım istemek olduğunu söyledi. “Yardım istemekten utandım” dedi. “Birisini arayabilir ve yardım için uzanabilirdim ama kimsem olmadığını sanıyordum.” Daha sonra, kilo verme yolculuğunda kendisine yardım etmek isteyen ve yardım edebilecek arkadaşları ve ailesi olduğunu fark etti.

Bunu yerine yapın: Ailenizden ve arkadaşlarınızdan diyet desteği almayı öğrenin. Kendiniz için ihtiyaçlarınızı belirlemek için zaman ayırın ve ardından yardım için başkalarına yaklaşın. Bu şekilde, yardım edebilecekleri belli yolları tanımlamak konusunda netleşeceksiniz. İş yerinde, spor salonunda, mahallenizde veya hatta kilisede arkadaş bulun.

5. Yiyecek alımınızı küçümsemeyi bırakın.

Gerçekten tüm kalorilerinizi sayıyor musunuz? Unutmayın ki, bugün boyunca 25 kalorili minik diş bile ekleyebilir. Atıştırmalıklar sayılır, yemek arkadaşınızın tabağındaki sayılar ve hazırlıklar sırasında tüketilen kaloriler. Günlük kalori alımınız düşündüğünüzden çok daha yüksek olabilir.

Bunun yerine: Bir yiyecek izleyici kullanın. Ucuz bir yiyecek skalası satın alarak girişlerinizi daha doğru yapın. Araç, tükettiğiniz her bölümün tam boyutunu bildirmenize izin verir.

6. “Sağlıklı” yiyeceklerin kilo kaybına neden olacağına inanmayı bırakın.

Bazı araştırmalar, insanların sağlıklı olduğunu düşündükleri yiyecekleri fazla tüketme ihtimalinin yüksek olduğunu göstermiştir. Michigan Üniversitesi’ndeki bir çalışma, bir yiyeceğin “organik” olarak etiketlendiğinde, diyet yapanların daha fazla yediklerini ortaya çıkardı. Alt çizgi? “Sağlıklı” atıştırmanız sağlıksız kilo alımına neden olabilir.

Bunun yerine: Ön paket pazarlamayı göz ardı edin ve bilgilerinizi beslenme gerçekleri etiketinden alın. En sevdiğiniz yiyecekler birkaç sağlıklı bileşen içerebilir, ancak kilo verme planınızın bir parçası olamayacak kadar yağ veya kalori açısından çok yüksek olabilirler. Örneğin, Avokado sağlıklı yağla doludur ancak kalorilerde de çok yüksektir. Ya onları ılımlı olarak yiyin ya da sizi yağ tutan yiyecekleri çöpe atın.

7. Bütün gün oturmayı bırakın.

Egzersiz yapmayan aktivite termojenezi veya NEAT, her gün yaptığınız egzersiz yapmayan tüm hareketler için süslü bir terimdir. Toplam kalori yakmanızın% 15-30’unu oluşturur. Gününüzü masa başında oturarak veya akşamlarınızı kanepede yatarak geçiriyorsanız, NEAT’tan yaktığınız kaloriler minimum olacaktır.

Bunun yerine: Egzersiz yapmadan kalori yakmayı öğrenin. NEAT’inizi gün boyu arttırın. Bir çalışma masanız varsa, her saat başı kalkın ve farklı bir katta tuvalete yürüyün, suyunuzu doldurun, yaya olarak çalıştırın veya ofis binanızdaki merdivenlere çıkın. Geceleri televizyon izlemekten hoşlanıyorsanız, koltukta yatmak yerine çamaşırları veya toz mobilyalarını katlayın.

8. Egzersiz aktivitenizi fazla tahmin etmeyi bırakın.

Kilo vermek isteyen birçok kişi spor salonuna katılır. Ama aslında kalorileri yakmak için sağlık kulübüne gitmek zorundasın. Ve egzersiz zamanınız sadece egzersiz için harcadığınız zamandır. Soyunma odasında geçirdiğiniz zamanı, arabanızı park etmeyi ve arkadaşlarla sohbet etmeyi içermemelidir.

Bunun yerine: Egzersiz sürenizi daha doğru tahmin edebilmek için kalp atış hızı monitörüne yatırım yapın. Piyasada epeyce modeller var, bu yüzden bütçenize uygun birini bulmak için fiyatları karşılaştırın. Bir kalp atış hızı monitörü sadece ne kadar çalıştığınızı bilmenize izin vermekle kalmaz, çoğu model “aralıktaki zamanınızı” ölçerek tam olarak kaç dakika egzersiz yapabileceğinizi bilmenizi sağlar

9. Daha fazla yiyerek egzersizi telafi etmeyi bırakın. Egzersiz yapmaya başladığınızda iştahınızın artması normaldir. Ancak en yaygın kilo kaybı hatalarından biri, ekstra atıştırmalıkların tadını çıkarmak ve egzersiz için bir ödül olarak davranmaktır. Ancak bu muameleleri yemek kilo alımına neden olabilir.

Bunun yerine yapın: Egzersizden hemen sonra yemek için sağlıklı, düşük kalorili bir aperatif hazırlayın. Açlığınızı gidermek ve egzersiz sırasında kaybedilen besinleri değiştirmek için sağlıklı bir yağsız proteini bir karbonhidratla birleştirin. Bir bardak yağsız çikolatalı süt iyi çalışıyor ve bir muamele gibi hissetmek için yeterince çökmekte.

10. Asgari değişiklikten büyük sonuçlar beklemeyin. Akıllı diyet yapanların bir süre sonra öğrendikleri kilo kaybı hakkında bazı gerçekler var. Bunlardan biri diyetin zor olduğudur. Tabii ki, hiç çaba harcamadan kilo vermenize yardımcı olduğunu iddia eden popüler kilo verme haplarının reklamlarını göreceksiniz. Ve birçok modaya uygun moda diyetleri aynı sözleri veriyor. Ancak bu ürünler ve planlar işe yaramıyor.

Bunun yerine: Kilo kaybının zor olduğu gerçeğini benimseyin, ancak işlemin zorluğunun sizi caydırmasına izin vermeyin. Kilo vermek istiyorsan, yapabilirsin. Ama rahatsız edici olacak. Yol boyunca odaklanmak için küçük başarıları kutlayın.

Örneğin, ölçek size istediğiniz kilo verme sonuçlarını vermiyorsa, o zaman gün boyunca dengeli bir diyet yaptığınızı ve kendinize iyi beslenmekten elde ettiğiniz sağlık yararlarını hatırlatın. Egzersiz planınız henüz kilo vermeyebilir, ancak gece daha iyi uyumanıza ve gün içinde daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Aradaki küçük ikramiyeleri arayın ve onaylayın .


    Yorum Yap