1. Anasayfa
 2. Yürüme
Trendlerdeki Yazı

Bir Koşu Bandı Üzerinde Yaktığınız Kalori

Bir Koşu Bandı Üzerinde Yaktığınız Kalori
0

Birçok insan kalori yakmak ve kilo vermeye yardımcı olmak için bir koşu bandı kullanır. Ancak, koşu bandı kalori yakma tahmin yönteminiz ne kadar doğrudur? Size makul bir sayı verip vermediğini görmek için yakılan kalorileri yakma egzersizi hesaplayıcıya karşı yaktığınızı söylemek isteyebilirsiniz. Rakamlara ne zaman güvenebileceğinizi ve tahminin nasıl iyileştirileceğini öğrenin.

Makalede Neler Var?

Yanan Koşu Bandı Kalorisini Ne Belirler?

Mili veya kilometreye yakacağınız kalori miktarı:

 • Ağırlık: Kaslarınız kütlenizi bir mil veya kilometre boyunca hareket ettirmek için kalori kullanmalıdır. Bu en önemli faktördür. Daha fazla ağırlık, mil veya kilometre başına daha fazla kalori yakar.
 • Adım uzunluğu: Daha kısa bir adım, daha fazla kalori yakmak için mil veya kilometre başına ayağınızı daha fazla defa almanız ve kaldırmanız anlamına gelir.
 • Egzersiz yoğunluğu: Kalbiniz ve ciğerleriniz daha fazla çalışıyorsa, daha fazla kalori yakarsınız. Bu, kalp atış hızınız veya nabzınızla ölçülebilir.
 • Verimlilik: Hareketiniz ne kadar yumuşak ve ne kadar eğitilirseniz, belirli bir mesafede yakacağınız kalori o kadar az olur. Bazı hızlar vücudunuz için daha doğal ve verimlidir ve bu kişiden kişiye değişir. Daha yüksek hızlarda koşma, hızlı yürümeye çalışmaktan veya bir yaya kaldırım tekniği kullanmaktan daha doğal olarak verimli olabilir.
 • Hız: Aynı mesafeyi daha kısa sürede kaplarsanız, o sırada yoğunluğundan dolayı sadece daha fazla kalori yakmakla kalmazsınız, aynı zamanda kaydettiğiniz zamanda sadece nefes alan ve varolan kalorileri de yakarsınız. Net etki daha fazla yakılan kaloridir.
 • Eğim: Yokuş yukarı yürümek veya koşmak, yokuş aşağı veya düz bir zemine göre daha fazla kalori yakar. Eğime bağlı olarak dakikada 3 ila 5 kalori daha yakarsınız.
 • Motorlu koşu bandı: Hareketli kayış ve yumuşak yüzeyi, koşu bandı olmayan yürüme veya koşmaya kıyasla mil başına yakılan kalorileri azaltır. Kalori yakmadaki fark, koşu bandında en az yüzde 1’lik bir eğime sahip olmakla yapılabilir.
 • Küpeşte tutulması: Koşu bandında yürürken ya da koşarken rayların üzerinde tutarsanız daha az kalori yakarsınız.

Dakikada yaktığınız kalori miktarı da bu faktörlere dayanır, hız ve adım uzunluğu daha da önemli hale gelir, çünkü bu süre zarfında kapladığınız mesafe en büyük faktörlerden biridir.

Koşu Bandı Kalori Ekranları

Birçok koşu bandında kalori göstergesi bulunur. Kilonuzu doğru bir şekilde girerek (kıyafetleriniz ve ayakkabılarınız dahil) doğruluğunu artırabilirsiniz. Unutmayın, daha fazla kilo, daha fazla kalori yaktı. Kilo talep etmezse, numara çok yanlış olacaktır.

Koşu bandı sadece ağırlık isterse, kalori yakma hızınızı, mesafeyi ve ölçmekte olduğu eğimi ve girdiğiniz ağırlığı esas alarak tahmin eder. Sizin adım uzunluğunuzu veya egzersiz yoğunluğunuzu etkilemiyor.

Kalp Hızı Koşu Bandı Kalorisi Daha Fazla Doğruluk İçin Tahmin Ediyor

Koşu bandına bağlı bir kalp atış hızı monitörü veya nabız monitörü kullanmak, kalori tahmininde egzersiz yoğunluğunu etkileyecektir. Doğru ağırlık ve hız ile birlikte, bu yakılan koşu bandı kalori en iyi tahmini üretmelidir. Bazı koşu bandı kablosuz kalp atış hızı monitörleriyle senkronize edilir. Diğerlerinde makine üzerinde tutamaklar bulunan darbe monitörleri veya parmağınızı veya kulağınızı nabzınızı okumak için klipsler.

Sonuç, yaşınıza, kilonuza ve kalp atış hızınıza göre yaktığınız kalorileri tahmin eden bir kalp atış hızı monitörü takmaktan daha doğru olabilir veya olmayabilir. Ancak sadece ağırlık, hız ve mesafeye dayanmaktan daha doğru olması gerekir.

Koşu Bandı Kalori Hatalarında Alt Çizgi

 • Koşu bandı, antrenmanınızdaki hızını ve mesafesini doğru bir şekilde ölçmez, o zaman kalori tahmini doğru olmaz.
 • Doğru bir ağırlık girmediyseniz kalori tahmininiz kapalı olacaktır.

Koşu bandı kaloriyi tahmin etmiyorsa, kullandığınız yöntemin kendi doğruluk problemleri olacaktır. Örneğin, fitness grubunuzdaki kalori rakamına güvenebilir misiniz? Fitness grubunuz kalp atış hızı okuması olabilir veya olmayabilir ve bu nedenle tahminler çoğunlukla kilonuza ve dakikadaki adım sayısına dayanmaktadır. Koşu bandında da eğim kullanıp kullanmadığınızı bilemez.

Herhangi bir sayıyı tahmini olarak almak en iyisidir ve diyetinizi sadece buna dayandırmamaktır. Sonuçta bu Snickers barını kazanmamış olabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir