1. Anasayfa
 2. Yürüme

Yaşınız Kadar Yürürken Ne Kadar Hızlı Kalacağınız?

Yaşınız Kadar Yürürken Ne Kadar Hızlı Kalacağınız?
0

Yürürken torunlarınıza yetişebilmekten gurur duyuyor musunuz? Eğer öyleyse, bu, önünüzde hala uzun yıllar olduğunun iyi bir göstergesi. Araştırmalar, 65 yaşın sonundaki doğal temponuzdaki yürüme hızınızın şaşırtıcı derecede güvenilir bir hayatta kalma göstergesi olduğunu gösteriyor. Bir odadaki (13 feet veya 4 metre) gibi kısa bir mesafeden yürüme hızını ölçmek, doktorların yaşlanan bireyler için uygun tedavi ve bakım hedefleri belirlemesinde yararlı bir araçtır.

Makalede Neler Var?

Daha Uzun Bir Yaşam Bekleyen Yürüyüş Hızı

Büyük bir çalışma, önceki dokuz çalışmadan 65 yaş ve üstü 34.485 katılımcının doğal yürüme hızına baktı. Bu çalışmalar, katılımcıların neredeyse yarısının öldüğü 12 yıl veya daha uzun süren sonuçları takip etti. İnsanların ne kadar uzun yaşadıkları ve daha hızlı veya daha yavaş bir yürüme hızına sahip olup olmadıkları konusunda tutarlı bir etki buldular:

 • Doğal olarak, saatte 2.2 mil (saniyede 27:16 dakika veya saniyede 1.0 metre) veya daha hızlı yürüyenlerin, yalnızca yaşa ve cinsiyete göre tahmin edilenden daha uzun yaşamaları olasıydı.
 • Doğal olarak saatte 1.8 mil hızla yürüyenlerin (mil başına 33:30 dakika veya saniyede 0.8 metre) yaşları ve cinsiyetleri için ortalama yaşam süreleri yaşamaları muhtemeldir.
 • Doğal olarak saatte 1,3 mil (mil başına 46:09 dakika veya saniyede 0,6 metre) yürüyenler, erken ölüm için daha büyük risk altındaydı.
 • Beklenenden daha kısa, daha yavaş ve daha yavaş yürüyen kişiler için yaşam süresi görülmüştür.

Çalışma geniş bir yaş, cinsiyet, ırk / etnik köken ve diğer alt grup örneklemesini içermekte olup, tüm katılımcıların medyan sağkalımı, ABD’deki yetişkin nüfusunkine benzemektedir. Daha az insanı ileri düzeyde demansa kaydetmek gibi sağlıklı gönüllüleri işe alan çalışmalarda ortak önyargılar olabileceğini belirtmişlerdir.

Araştırmacılar, bir kişinin çok yavaş yürüdüğü için, normal ya da daha uzun bir ömre sahip olmayacakları anlamına gelmediğini belirtti. Bu bireye bağlı olacaktır.

Yaşınızdaki Yürüyüş Hızınızı Ne Belirliyor?

İnsanların ileri yaşlarda daha yavaş yürümelerinin birçok nedeni vardır. Yürüme, vücudun sayısız sistemindeki değişikliklerden etkilenen karmaşık bir aktivitedir. Doğal olarak kalçalarınızı ve dizlerinizi etkileyen artritin hızınızı yavaşlatacağını düşünebilirsiniz. Ancak, çalışma düzeninde olan akciğerlere ve kalbe de sahip olmalısınız. Beyin ve sinir sisteminiz kaslara mesajlar göndermek için iyi çalışmalıdır, böylece koordineli bir şekilde çalışırlar ve yürürken duruş ve dengeyi korurlar.

Hızlandırmak için aerobik kondisyon, güç ve denge temelini aldığının farkına varmak için daha hızlı yürümenin ipuçlarına bakmak gerekir. Daha hızlı yürümeye çalışmadığınızda doğal yürüme hızınız da genel sağlığınızdan etkilenir.

Çok yavaş yürümek genellikle daha az yürüdüğünüz ve genel olarak daha az fiziksel aktivite yaptığınız anlamına gelir. Fiziksel aktivite olmadan, koşulsuz hale gelirsiniz. Bu aşağı doğru bir spirale yol açabilir. Daha az ve daha az yürüyüp dolaşıyorsunuz ve bunu yapma yeteneğiniz azalıyor. Arındırma, daha kötü bir hayatta kalma süresine yol açar.

Yürüme Hızı Klinik Olarak Nasıl Kullanılabilir?

Siz ve doktorunuz ileri yaşlarda hangi tedavilerin ve tedavilerin size fayda sağlayabileceği konusunda kararlar alıyorsanız, ne kadar uzun süre hayatta kalabileceğinizi bilmek bir faktör olabilir. Agresif bir tedavi almak için az ya da çok istekli olabilir veya on yıllarca yaşayacağınızı düşünüyorsanız, uzun bir rehabilitasyon süresi gerektiren bir ameliyat geçirebilirsiniz.

Önünüzde çok daha sağlıklı yıllarınız olduğunu biliyorsanız, kendinize dikkat etmek ve koruyucu tıbbi önerileri takip etmek konusunda daha çalışkan olabilirsiniz. Yürüyüş hızınız riskinizin arttığını gösteriyorsa, siz ve doktorunuz sağlık risklerinizi azaltabilecek ve durumunuzu iyileştirebilecek şeyler üzerinde çalışabilirsiniz.

Siz ve doktorunuz, bir veya iki yıl önce olduğundan daha yavaş yürüdüğünüze dikkat çekiyorsa, sağlığınıza daha ayrıntılı olarak bakmanız, belki de daha önce teşhis edilmemiş bir durumu bulmak için işaret edebilir.

Doktorların, muhtemelen ölçebilecekleri bir şey yerine, bir yargı meselesi olabilecek muhtemel ömrünüzü değerlendirmek için kullandıkları başka yollar vardır. Yürüme hızı, sadece bir kronometre ile bir ofiste veya koridorda kolayca ölçülen bir şeydir. Yalnızca ölçümü alan kişinin profesyonel olması gerekmeyen bir zamana mal olur.

Yürüme Hızı Testi

Bu sonuçları üreten çalışmalara katılanlar yürüme hızlarının önemli bir şey olduğunu bilmiyorlardı, bu yüzden normalden daha hızlı yürümeye çalışıyorlardı. Kendi yürüme hızınızı ölçmeye çalışırsanız, bu bir faktör olacaktır. Daha iyi bir örnek almak için anormal derecede yüksek veya düşük okumalar atmak için eşinizi veya bir arkadaşınızı birkaç gün içinde birkaç kez ölçmek üzere listeleyebilirsiniz.

Bir koşu bandı kullanmayı deneyebilir ve 13 fitlik bir yürüyüş ölçülen hızını karşılaştırmak için kendinizi rahat ve doğal hissettiren hızı not edebilirsiniz. 13 ayak yürüme testini kullanmak için, saniyedeki metre sayısını elde etmek için saniye sayısını 4’e bölersiniz.

Araştırmacılar, medyan yaşam beklentisinin çeşitli yürüme hızlarında nasıl değiştiğini gösteren kadın ve erkekler için bir masa ve grafikler hazırladı. Bunlar saniyede metre cinsinden gösterilir. 13 metrelik bir yürüyüş için, onu tamamlamak için saniye sayısını ve saniyede metre almak için 4’e bölün. Yürüyüşünüzü başka yollarla zamanlarsanız, bu sayıların nasıl çevrildiği:

 • Saniyede 0,2 metre: Saat başına 0,4 mil veya mil başına 300 dakika
 • Saniyede 0.6 metre: saatte 1.3 mil veya mil başına 100 dakika
 • Saniyede 0,8 metre: Saat başına 1,8 mil veya mil başına 33:30 dakika
 • Saniyede 1,0 metre: saatte 2,2 mil veya mil başına 27:16 dakika
 • Saniyede 1,1 metre: Saatte 2,5 mil veya mil başına 24 dakika
 • Saniyede 1,4 metre: Saatte 3,1 mil veya mil başına 19:21 dakika
 • Saniyede 1,6 metre: Saat başına 3,6 mil veya mil başına 16:40 dakika

Daha Hızlı Yürüme Hayatınızı Uzatabilir mi?

Bu araştırma sebep ve sonuç olduğunu kanıtlamaz. Bununla birlikte, fiziksel zindeliğinizi geliştirmek, daha uzun bir yaşam sürdürmekle ilişkilendirilir. Zindeliğinizi yaşlandıkça sürdürür veya iyileştirirseniz, sağlık risklerinizi ve doğal yürüme hızınızı azaltabilirsiniz. Yürümek tercih ettiğiniz egzersiz yöntemi ise, haftada en az 150 dakika hedef alarak, haftada en fazla 30 dakika boyunca hızlı bir şekilde yürüterek kardiyovasküler kondisyonunuzu oluşturabilirsiniz. Bu sırada doğal yürüyüş hızınızı artırabilirsiniz.

Aerobik aktiviteye ek olarak, haftada iki veya daha fazla gün boyunca kas güçlendirme aktiviteleri yapmalısınız. Düşme riski varsa, dengenizi koruyan veya geliştiren egzersizler yapmalısınız.

Orta şiddette aerobik aktivite yapmanıza izin vermeyen kronik bir durumunuz varsa, yeteneklerinizin izin verdiği kadar fiziksel olarak aktif olmaya çalışmalısınız. Hangi aktivitelerin sizin için en uygun olduğu konusunda doktorunuzla konuşun.

Eniyi Sağlık’dan Bir Kelime

Yürüme hızınız ne olursa olsun, sağlık risklerinizi azaltmak ve daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürme şansınızı artırmak için adımlar atabilirsiniz. Eğer doğal olarak hızlı bir temponuz varsa, defnelerinize yaslanmayın. Daha sağlıklı yıllar geçirmenizi sağlayacak önleyici tedbirlerin hepsinden yararlandığınızdan emin olun. Daha yeni emekli olduysanız, şimdi yaşamın bu yeni aşamasında çok meşgul olmadan önce fiziksel zindeliğiniz üzerinde çalışmak için harika bir zaman.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir