1. Anasayfa
  2. Fitness ve Beslenme Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Yüz Maskeleri Egzersiz Sırasında Nefes Almayı veya Performansı Engellemez

Yüz Maskeleri Egzersiz Sırasında Nefes Almayı veya Performansı Engellemez
0

Makalede Neler Var?

Temel Çıkarımlar

  • Birçok spor salonu yeniden açıldığında, COVID-19’un yayılmasını durdurmak için yüz maskesi yetkileri uygulandı.
  • Yeni bir çalışma, yorucu egzersiz sırasında takılan yüz maskelerinin performansı veya oksijen seviyelerini olumsuz etkilemediğini buldu.
  • Karantina sırasında düzenli bir egzersiz rutini sürdürmek hem fiziksel hem de zihinsel sağlık yararları sağlayabilir.

Yüz maskeleri COVID-19 yayılmasını önleme yöntemi olarak günlük hayatımızda zımba telefon tuşları-cüzdan kontrol listesini katıldı. Fakat onlar da, tartışmalara yol açtı ettik.

Birçok spor salonu ve rekreasyon merkezi, tesislerinde yeni zorunlu maske politikaları uygulayarak ülke çapında yeniden açıldı. Bazı durumlarda, bu, sıkı egzersiz sırasında bireylerin nefes alma yeteneğine müdahale eden maskelerle ilgili endişelerle karşılanmıştır.

Ancak, Saskatchewan Üniversitesi’nden yeni bir çalışma performansı veya kan ve oksijen seviyelerini etkilemez yorucu egzersiz sırasında giyilen bu yüz maskeleri bulundu.

Çalışma

Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan çalışma, bisiklet testleri sırasında cerrahi maskelerin ve üç katmanlı kumaş maskelerin kullanımını değerlendirdi. Araştırmacılar, on dört fiziksel olarak aktif ve sağlıklı katılımcıyı, sabit bisikletleri tükenene kadar pedal çevirirken değerlendirdi.

Katılımcılar gerekli pedal hızını sürdürdükçe testin yoğunluğu bisikletin direnç seviyesiyle aşamalı olarak arttı. Bireysel artık pedal hızına ayak uydurmak ne zaman sınav sona erdi.

Katılımcılar testi üç kez – her seferinde farklı bir günde – tamamladılar ve araştırmacılar baştan sona kas ve kan oksijen seviyelerini kaydetti. Onların bulguları bir yüz maskesi takan kas ve kan oksijenlenme ancak minimal bir etki ve bitkinlik veya pik güç çıkışına süre olarak ölçülen performansı üzerinde hiçbir zararlı etkisi, ürettiğini ortaya koymuştur.

Egzersiz fizyoloğu ve baş çalışma yazarı Keely Shaw, “Maskelerin, COVID-19’un yayılmasını sınırlandırmanın düşük maliyetli ve düşük çabalı bir yolu olduğu gösterilmiştir” diyor. “Alanlar tekrar kapanmaya başlarsa, maske ile egzersiz yapmanın olumsuz etkileri olmayacağını ve spor salonlarında ve diğer fitness tesislerinde uygulanarak açık kalmalarına izin verileceğini varsaydık.”

Shaw, “Fiziksel aktivitenin hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için çok önemli olduğu iyi biliniyor, bu yüzden araştırmamızın bunu halka açık tutmada bir rol oynayacağını umuyorduk.”

Alexander Rothstein, MS

Galen Rupp’ı düşünün … bir maske takarken Olimpiyat seviyesinde performans sergileyebildi. Yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında maskenin bireyler için bir engel olmayabileceği düşünülebilir.- Alexander Rothstein, MS2021 Yılında Çalışmak için En İyi 8 Yüz Maskesi

Vücut ve Beyin Üzerindeki Etkileri

Araştırmacılar, çalışmanın fizyolojik sonuçları karşısında şok olmadılar. Shaw, dünyanın düşük hava kalitesine sahip bölgelerinde yaygın olarak kullanılan maske takmanın yanı sıra sağlık uzmanlarının ve temel çalışanların saatlerce maske takma becerisine işaret ediyor.

New York Teknoloji Enstitüsü’nün egzersiz bilimi programında eğitmen ve koordinatör olan Alexander Rothstein, başka bir parlak örnek sunuyor.

Rothstein, “ABD’nin en iyi uzun mesafe koşucularından biri ve Olimpik Gümüş ve Bronz madalya sahibi Galen Rupp’ı düşünün” diyor. “Galen astım ve alerjiden muzdaripti, bu yüzden kirlilik nedeniyle polen sayısı yüksek veya hava kalitesi düşük bir alanda koşarken ara sıra maske takıyordu. Maske takarken Olimpik düzeyde performans gösterebildiğini düşünürsek, yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında maskenin bireyler için bir engel olmayabileceği düşünülebilir. “

Ancak herkesin Olimpik bir atlet zihniyeti yoktur ve psikoloji performansta önemli bir rol oynayabilir. Bazıları, maske takıldığında çalışmayı daha zor olarak algılayabilir.

Shaw, “Maskeyi takmanın rahatsızlığının performansın düşmesine veya en azından algılanan çabaya neden olabileceğini düşündüm, ancak bu önlemlerde hiçbir farklılık bulamadık” diyor.

Keely Shaw, Araştırmacı

Bazıları faaliyetlerinde sınırlı olduğu için heyecan verici hissedebilir. Fiziksel aktivite, insanların daha bağlı hissetmelerine ve hatta biraz sinir enerjisini yakmalarına yardımcı olmak için gerçekten güçlü bir araç olabilir.

– Keely Shaw, Araştırmacı

Çalışmanın sınırlamalarının bunda rol oynamış olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu çalışmada temsil edilen fiziksel aktivite, muhtemelen en az 30 dakikalık aerobik egzersizden oluşan günlük bir jimnastik egzersizini doğru şekilde yansıtmayabilir ve maske takılı daha uzun bir seans, performans üzerinde potansiyel olarak daha büyük bir etkiye sahip olabilir.

Karantina Sırasında Egzersizin Faydaları

Düzenli egzersizin sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir bileşeni olduğunu biliyoruz, ancak bu gerçek, karantinaya kapatıldığımız için daha fazla ağırlık taşıyor. Shaw, egzersizi ve fiziksel faydalarını – düşük kan basıncı ve obezite, düşük kolesterol, diyabet önleme, gelişmiş bağışıklık sistemi – potansiyel olarak bir kişiyi COVID-19 komplikasyonlarına daha yatkın bırakabilecek risk faktörlerinin etkili bir şekilde hafifletilmesi olarak işaret ediyor.

Fiziksel aktivitenin zihinsel faydaları da eşit derecede önemli.

Shaw, “[Karantina] çok yalnız olabilir ve bazıları faaliyetlerinde sınırlı olmaktan deliye dönebilir,” diyor. “Fiziksel aktivite, insanların kendilerini daha bağlı hissetmelerine ve hatta biraz sinir enerjilerini yakmalarına yardımcı olmak için gerçekten güçlü bir araç olabilir. Ayrıca karantinanın zihinsel sağlık üzerinde gerçekten zararlı etkileri olabileceğini biliyoruz, bu nedenle fiziksel aktivitenizi sürdürerek, umarım savaşabiliriz. bu olumsuz etkilerden bazıları. “

Shaw, mümkünse dışarıda egzersiz yapmayı, kendinizi başkalarından uzaklaştırmayı ve bir spor salonuna giderseniz, aynı anda çok fazla ekipman kullanmamayı önerir.

Ve tabii ki maske tak. Daha soğuk hava ve yeni koronavirüs vakalarındaki son ani artışlar insanları kapalı mekânlara götürürken, kamusal alanlarda yayılma potansiyeli daha yüksek.

Bu senin için ne ifade ediyor

Yüz maskeleri COVID-19’un yayılmasını önler ve erken araştırmalar, egzersiz sırasında nefesinizi veya performansınızı engellemeyeceğini gösteriyor. Yüzü kapatan bir spor rutinine uyum sağlarken kendinize karşı sabırlı olmak konforu ve güvenliği artıracaktır.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir