1. Anasayfa
  2. Yürüme

Koşmak, Yürümekten Daha Fazla Kalori Yakabilir

Koşmak, Yürümekten Daha Fazla Kalori Yakabilir
0

Sadece koşucuların yürüteçlerden daha fazla kalori yakması mantıklı. Bütün o terleme, şişirme ve şişirme bir şey için sayılmalıdır. Bilime baktığımızda, koşu yerine koşma için mil veya kilometre başına yakılan kalorilerde bir fark vardır. Ancak yayılma çok büyük değildir ve daha yüksek yürüme hızlarında fark yoktur. Yanığınızı tahmin etmek için hesap makinesiyle egzersiz yaparken yakılan bir kaloriyi kullanabilirsiniz.

Makalede Neler Var?

Yakılan Kalorileri Ölçme

Çeşitli aktivitelerin metabolik eşdeğerleri (MET) üzerine yapılan araştırmalar her aktiviteyi saatte kilogram başına kalori ile sıralamaktadır. Sadece sessizce oturmak 1 MET yakar. 150 pound ağırlığında, saatte 68 kalori.

Hem koşucu başına 12 dakika hem de saatte 5 mil hızla koşan ve koşucu aynı 8 MET’i elde eder. Mil başına kalori ve saat başına kalori aynıdır.

Çeşitli hızlarda yürümek 2 ila 8 MET arasında yanıyor. Çeşitli hızlarda çalışan 8 ila 18 MET yakar. Kulağa oldukça fark gibi geliyor ama egzersizin uzunluğunu hesaba katmalısınız. Bir dizi mil için mi çalışıyorlar yoksa belirli bir süre boyunca mı çalışıyorlar? O ekler.

Yürüme ve Koşu için Mil Başına Kalori

Saatte 5 ila 9 mil arasındaki hızlar arasında koşucular, mil başına neredeyse aynı kaloriyi harcıyor. MET’ler, aynı saatte daha fazla mil gideceklerini yansıtacak şekilde daha yüksek hızlar için daha yüksektir. Bu, belirlenmiş bir mil sayısı yapmak yerine bir saat boyunca çalışacaklarını varsaymaktadır.

Yürüteçler ayrıca, saatte 2,5 ila 4 mil arasında yürüme hızlarında mil başına kalori bakımından çok az fark görürler. 5 mil gidebilirse koşucularla aynı kaloriyi yakarken, daha düşük hızlarda mil başına daha az kalori yakarlar. Mesafeden daha ileri giderek bu farkı bir antrenmanda kolayca telafi edebilirler.

160 Pound Bir Kişi İçin Mil Başına Yakılan Kaloriler

Yürüme
2,0 mil – 91
2,5 mil – 87
3,0 mil – 85
3,5 mil – 83
4,0 mil – 91
4,5 mil – 102
5,0 mil – 116
Koşu
5,0 mil – 116
6,0 mil – 121
7.0 mil – 119
8,0 mil – 123
9,0 mil – 121
10,0 mil – 131

Farklı ağırlıklar ve hızlar için yürüme kalorisi hesaplama çizelgeleriyle daha fazla sonuç bulabilirsiniz. 4 mil hıza tempolu yürüyüş mesafesindedir. Bir mil koşmak, bu kişi için hızlı yürümekten daha fazla 30 kalori yakar. Yakılan kalorilerdeki farklılıklar daha az ağırlığa sahip kişiler için daha az olacaktır.

Kilo Yakılan Kaloriler İçin Büyük Bir Faktördür

Eğer 100 kilo ya da 250 kilo ağırlığınız varsa, yukarıdaki rakamlar çok farklıdır. Ağırlık denklemin bir parçasıdır. Ağırlık arttıkça, her hızda daha fazla kalori yakarsınız. Ama bu kolayca değiştiremeyeceğin bir şey. 20 pound ekleyen bir paket veya ağırlık yeleği kullanırsanız, sadece mil başına yakılan kalorileri yaklaşık 11 ila 12 artırırsınız. Neden kendini zorluyorsun?

Daha mı Yürümeli, Daha mı Koşmalısınız?

Yürüyüş hızınızı 5 mph veya mil başına 12 dakikaya çıkarabilirseniz, mil başına en yüksek kalorili yakmada olacaksınız ve bir koşucu ile aynı yanık elde edersiniz. Bir koşucuysanız, mil başına veya 6 mil başına 10 dakikadan daha hızlı ilerleyerek kalori yakma avantajı elde edemezsiniz.

Daha mı Uzun Yürümeli?

Ne kadar uzağa yürürseniz veya kaçarsanız, o kadar fazla kalori yakarsınız. Yürüyün veya koşun olsun, antrenmanınıza mesafe ekleyerek daha fazla kalori yakar ve daha fazla kalori yakarsınız. Bunu adım adım yapmak akıllıca. Her hafta tipik antrenmanınıza 10 ila 15 dakika ekleyin ve yürüyüş ya da koşu sürenizi düzenli olarak artırın.

Ağırlık Eklemek Gerekir mi?

Daha fazla ağırlık alarak her hızda mil başına daha fazla kalori yakarsınız, ancak bu çok küçük bir farktır ve zorlanma riskine değmez. Her fazla kilo, ayaklarınız, ayak bilekleriniz, dizleriniz ve kalçalarınız üzerinde daha fazla etki anlamına gelir. Herhangi bir ağırlık eklemekten daha ileride yürümek veya koşmak daha iyidir.

Yürümek mi, Koşmak mı?

Koşmaktan zevk alırsanız, kalorileri daha kısa sürede yakabilir ve günlük antrenmanınızla daha erken bitirin. Birçok insan yüksek kalp atış hızından ve ürettiği mutlu beyin kimyasallarından oluşan patlamanın tadını çıkarır. Ancak diğerleri için koşmak, kendilerini yapmaya zorlamaları gereken bir iş. Bir antrenmandan herhangi bir şekilde faydalanmak için, zevk alacağınız ve günden güne yapacağınız bir egzersiz olmalıdır.

Kaçmayı seviyorsan kaç. Koşmaktan nefret ediyor ama yürümeyi seviyorsan, yürü. Sadece yakmak istediğiniz kalorileri yakmak için gereken mesafeye gitmek için daha fazla zaman harcamanız gerekecektir.

Koşmaya başlamak istiyorsanız, yürüyüş egzersizlerinize koşu aralıkları ekleyebilirsiniz. Hız patlaması ve ekstra kalori yakma işlemlerinden yararlanacaksınız. Yavaş yavaş, sürekli çalışana kadar koşu aralığının uzunluğunu artırabilirsiniz.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir