1. Anasayfa
 2. Yürüme

Fitness ve Sağlık İçin Yürüyüş


0

Yürümek, dolaşmanın bir yolundan daha fazlasıdır. Herhangi bir hızda yürümek, kondisyonunuzu arttırmanın, kalorileri yakmanın ve hareketsizlik riskini azaltmanın bir yoludur. Köpeği yürümek, parkta yürümek veya sadece mahallenizde dolaşmak kolay bir hızda sizi aktif tutar ve faydaları yakalamanıza yardımcı olabilir.

Sizi orta şiddette egzersiz alanına sokan tempolu bir yürüyüş hızında yürüyerek sağlık, fitness ve kilo kaybı için daha da fazla avantaj elde edersiniz. Doğru duruş, kol hareketi ve stride kullanarak daha hızlı yürümeyi öğrenebilirsiniz. Uzmanlar, sağlık risklerini azaltmak için günde 30 dakika, haftada beş veya daha fazla gün tempolu yürüyüş önermektedir.

Makalede Neler Var?

Yürüyüş Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

1. Yürüyüş Kilo Verme ve Kilo Verme Yardım Edebilirsiniz : Hızlı bir tempoda 45 dakikadan fazla yürüdüğünüzde, vücudunuz depolanan yağı yakmalıdır. Bu, yalnızca kilo vermekle kalmaz aynı zamanda aşırı vücut yağını da kaybetmenize yardımcı olur.

2. Doğru Yürülemeyebilirsiniz : Yürüme egzersizinden en iyi şekilde yararlanmak için iyi yürüyüş pozisyonu, kol hareketi ve ayak hareketi üzerinde çalışmalısınız. En iyi sonucu almak için bu 10 yürüyüş hatasından kaçının.

3. Doğru Yürüyüş Ayakkabısına İhtiyacınız Olan Neredeyse tüm ayakkabılara yürüyüş yapabilirken, doğru oturan düz, esnek spor ayakkabılarla daha iyi yürüyebileceksiniz.

4. Bir Pedometre veya Fitness Bandı Yürümenizi Motive Eder Daha Fazla Bilgi : Bir Fitbit veya eski bir okul beldesi pedometre taksanız, muhtemelen her gün adımlarınızı takip ediyorsanız daha fazla yürüyeceksiniz. Günde 10.000 adım kaydederseniz, önerilen etkinlik hedeflerine ulaşmanız muhtemeldir.

5. Koşu Bandı Yürüyüşü İyi Bir Egzersiz Verir : Koşu bandı yürüyüş egzersizlerinin tadını çıkartarak hava ve diğer dış mekan yürüyüş tehlikelerini önleyebilirsiniz.

6. 5K, 10K, Yarı Maraton veya Maratonda yürüyebilirsiniz : Yarışlar sadece koşucular için değildir. Birçok etkinlik, hem hızlı hem de yavaş yürüyenleri ağırlamaktadır. İşte 5K (5,1 mil), 10K (6,2 mil), yarı maraton (13,1 mil) veya maraton (26,2 mil) yürüyüş için nasıl yetiştirileceği.

7. Yürüme Pek Çok Sağlık Koşulları İçin İyidir : Günde 30 dakika yürümek, artrit hastaları ve diyabet hastaları için haftada beş kez haftada bir kez yapılması önerilir. Birçok sağlık koşulunu önlemek veya yönetmek için düzenli yürüyüş önerilir.

8. Yalnız veya Yürüyen Arkadaşlarla Yürüyebilirsin : Yürümekten zevk almak için bir takıma ihtiyacın yok, ama istersen başkalarıyla bağlantı kurmak için harika bir yol olabilir. Yalnız veya köpeğinizle yürümek, hızlı bir egzersiz yapmanın ya da daha uzun bir yürüyüş için ayrılmanın iyi bir yoludur, ancak yürüyüş yapan arkadaşlar edinebilir veya yürüyüş kulübüne katılabilirsiniz.

9. Yürüyüş Ruh Halinizi İyileştirebilir : Yürüyüşe çıkmak stresi azaltmanıza, ruh halinizi iyileştirmenize ve daha net düşünmenize yardımcı olabilir. Bir parkta veya doğal alanda yürürseniz daha da fazla yararı olabilir.

10. Çeşitli Yürüyüş Egzersizlerinin tadını çıkarabilirsiniz : Her seferinde aynı yürüyüşü yapmak zorunda değilsiniz. Hızınızı ve yoğunluğunuzu değiştirirseniz, daha fazla fitness avantajı elde edebilirsiniz. Karıştırmak için bu altı yürüyüş egzersizini kullanın.

Yürümeye Başlamaya Hazırsanız

Bir yürüyüş programına başlamak üzeresiniz ya da düzenli olarak yürüyor olsanız da, en iyi faydaları elde etmek için yürüyüş duruşunuz üzerinde çalışmanız ve çaba göstermeniz gerekir. Yeni başlayanlar önce bir check-up ve doğru kıyafet ve ayakkabılar ile hazırlanmalıdır. Ardından herkes duruş, kol hareketi ve basmak için en iyi yürüyüş tekniğini kullanmaktan faydalanabilir. Yürüme zamanınızı artırmak ve tekniğinizi uygulamak için bir program kullanın.

Birçok insan kapalı bir egzersiz için koşu bandında yürür. Açık havada en sevdiğiniz patikaya vurabilir, spor direkleri ekleyebilir ve isterseniz Kuzey yürüyüşünün tadını çıkarabilirsiniz.

Yürüyerek Daha İyi Yaşamak

Her gün daha fazla yürürseniz, hareketsizliği azaltmanın ve fiziksel olarak daha aktif olmanın sağlığa faydalarından yararlanacaksınız. Yürüyüş, hayatınızı başka şekillerde de zenginleştirebilir.

 • Çevrenizi yürüyerek keşfedin ve çevrenizde neler olup bittiğini görün. Asla iki kez aynı şekilde yürümeyeceğinizi göreceksiniz. Görülecek her zaman yeni şeyler vardır.
 • Yürümek için hoş yerler bulun. Zevk almak için yürüyüş yolları, yeşil yollar ve yaya caddeleri arayın.
 • Ailenizi ve arkadaşlarınızı yanınızda getirin. Birlikte yürümek, diğerleriyle bağlantı kurmak için harika bir yoldur.
 • Her hafta birkaç seyahat için sürücü yerine yürüyün. İşe ya da okula gitmek için gidip gelir. Arabayı geride bırakın veya toplu taşıma araçlarının erken saatlerinde bir mola verin. Küçük eşyalar için mağazaya gidin. Paradan tasarruf edersiniz ve günlük adımlarınızı atma amacınız olur.
 • Bir nedenden dolayı para toplamak için yardım yürüyüşü yürüyün. Adımlarınızı iyi kullanmak için kullanın.
 • Gününüzde yürürken çalışmak zorsa, iş aralarında 15 dakikalık bir yürüyüş yapmayı deneyin veya öğle tatilinde yürüyün.

Yürüyüş Yaşamınız İçin Sonraki Adımlar

Evde, işte veya okulda daha fazla yürüdüğünüzde, şimdi daha zorlu bir yürüyüşe çıkmak veya yürüyerek keşfetmeye başlamak isteyebilirsiniz.

 • Bir yürüyüş tatili planlayın. Kaçamakların sadece sahilde veya bir seyahat gemisinin güvertesinde oturması gerekmez. Tatilinize yürüyüş ekleyin ve canlanıp canlanın.
 • Bir yürüyüşe çıkın. İspanya’daki Camino de Santiago’da yürüyebilir, İngiltere veya İrlanda’da yürüyebilir veya diğer uzun mesafeli yürüyüş yollarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Eniyi Sağlık’dan Bir Kelime

Bunu aldın. Tam cümleleri konuşmadan önce yürümeye başladın. Yürüyüş sürenizi arttırın ve adım adım hızlanın. 10-15 dakikalık bir yürüyüşle başlayın. Bu iyi hissettirdiğinde, her gezi için zamanınızı birkaç dakika artırın. Yavaş ve sakin olan yarışı kazanır. Herhangi bir hızla, sadece oturan ve egzersiz yapmaları gerektiğini düşünen herkesi kaçırıyorsunuz. Evet, yürümek gerçek bir egzersizdir.

Bunu sürdürürseniz, içeri giren antreman efektlerini bulacaksınız. Daha hızlı yürüyebilecek ve tepelerin üstesinden gelebileceksiniz. İki ay önce imkansız görünen şey şimdi stres olmadan yapabileceğiniz bir şey. Kendi ayaklarınızda ne kadar uzağa koyabileceğinizi bilmenin güveninden zevk alacaksınız.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir