İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Motivasyon
  3. Müziksiz Çalışmanız İçin 6 Neden
Trendlerdeki Yazı

Müziksiz Çalışmanız İçin 6 Neden

Spor salonunda koşu bandı üzerinde çalışan insanlar

İyimser bir çalma listesi, uzun koşularınız için harika bir dikkat dağıtıcı olabilir. Müzik aynı zamanda egzersiz sırasında motivasyon sağlayabilir. Ancak işitme duyunuzu engellemek belirli çalışma koşullarında güvenli olmayabilir.

Müzik dinleyemiyorsanız, kendinizi zor bir koşudan geçirmenin başka yolları da vardır. Bazen de müziksiz koştuğunuzda avantajlar elde edersiniz. Bu nedenle, genellikle melodilerle koşarsanız ve koşu sans müziğinizden bazılarını yapmak istiyorsanız, işte sıkılmış veya motivasyondan kaçınmak için bazı stratejiler.

1

Başkaları ile Etkileşim

People running on the treadmill at the gym
andresr / Getty

Birçok koşucu için, kilometreler tek başına yola çıktıklarından daha hızlı geçiyor. Koşu deneyimi barış ve yalnızlık sağlar.

Ancak bazen, arkadaşlarınızla koşu tarihleri yapmak veya koşu grubuna tam anlamıyla ve mecazi olarak bir tempo değişikliği olarak katılmak akıllıca olur. Bir grupla koşarken daha hızlı koşmak için kendinize meydan okuyabilirsiniz. Ve (yeni) arkadaşlarla koşmak can sıkıntısına neden olabilir.

Uzun koşular özellikle başkalarıyla koşmak için harika bir fırsattır, çünkü konuşma hızında nasıl koşacağınızı öğrenmelisiniz. Ve koşu sırasında başkalarıyla sohbet etmek, yeni koşu ipuçlarını öğrenmek ve koşu teçhizatı hakkında tavsiye veya inceleme almak için harika bir yoldur.

2

Beyin Fırtınası Fikirleri

Koşu, tek bir konuya odaklanmak için zihninizi temizlemenize yardımcı olabilir. Yeni kariyer fırsatları, yemek pişirmek için sağlıklı yemekler, çocuklarınız için aktiviteler veya akrabalarınız veya arkadaşlarınız için hediye fikirleri hakkında düşünmek için çalışma sürenizi kullanın.

Ayrıca bir ilişki sorunu üzerinde çalışmanız veya işte veya ailenizle ilgili bir zorluğa yaratıcı çözümler beyin fırtınası yapmanız gerekebilir. Çalışmalar, egzersizin problem çözme yeteneğimizi arttırdığını göstermiştir.

Bir koşu bandında içeri girerseniz, koşudan sonra (veya sırasında) fikirleri not etmek için bir dizüstü bilgisayarı bile kullanışlı tutabilirsiniz.

3

Zindeliği Geliştirin

Araştırmacılar, açık havada egzersiz yapmanın, koşmaktan kazandığınız egzersize bağlı avantajların ötesinde faydalar sağladığını keşfetti. Yeşil alana maruz kalmak duyularınızı artırır, ruh halinizi iyileştirir, iyi olma ve benlik saygısı hissini artırır. Ayrıca kan basıncını düşürmeye ve diğer kalp sağlığı yararlarını sağlamaya yardımcı olabilir.

Sadece dışarıda olmak bu avantajlardan bazılarını sağlayabilirken, doğayı gerçekten deneyimlemek onları daha da artırabilir. Müziği kapattığınızda duyusal deneyiminizi geliştirirsiniz. Kuşları, esintiyi veya suyu dinlemek, doğa deneyiminizi tam olarak takdir etmenize ve sizin için yapabileceği her şeyi tam olarak fark etmenize yardımcı olabilir.

4

Performans Metriklerine Odaklanın

Koşularınızın çoğunu müzikle aynı hızda yaparsanız, müzik olmadan bir miktar hız veya tepe çalışmasıyla karıştırmayı deneyin.

Aralıklı egzersiz veya tepe tekrarları gibi yapılandırılmış bir antrenman yaptığınızda, müziği kapatmak önemli olan metriklere odaklanmanızı sağlar. Sonuçlara ulaşmak için temponuzu, mesafeyi veya eğimi tuşlayabilirsiniz.

Ayrıca, her aralığa veya tepeye odaklanmak, antrenmanın hızla geçmesine yardımcı olur. Sıkılmıyorsunuz çünkü her tekrarın üstesinden gelmeye de odaklanıyorsunuz.

5

Güvenliği Artırın

Müziksiz koşmak daha güvenli koşmanın en akıllı yollarından biridir – özellikle karanlıkta sabahın erken saatlerinde veya akşamları koşarsanız.

Mükemmel bir dünyada, arabalar, bisikletliler ve diğer trafik her zaman koşucuları görür ve koşucunun güvende kalmasını sağlar. Ancak durum her zaman böyle değildir. Müziği kapatırsanız, yaklaşmakta olan arabaları, bisiklet sürücülerini veya yoldan çıkmanız için size önceden haber veren diğer trafik seslerini duyabilirsiniz.

6

Kendini kaybetmek

Birçok koşucu A tipi kişiliklere sahiptir. Görevleri tamamlarlar ve bunları performansla ilgili notlar alarak ölçülü bir şekilde işaretlerler. Koşu, bu yaşam tarzına iyi uyuyor çünkü her koşu, hız ve mesafe gibi kademeli metriklerle geliyor.

Ancak bazen, koşmanın saf keyfi için koşmak akıllıca olur. Vücudunuzu (müziğin temposundan ziyade) hızınıza yönlendirin. Ayak sesleri ile nefesinizin sesini çevirin. Aktif ve sağlıklı olmanın ne kadar iyi olduğunu düşünün.

İşiniz bittiğinde spora olan bağlılığınız için kendinizi enerjik ve şükranlı hissetme şansınız yüksektir.


Yorum Yap

    Yorum Yap