1. Anasayfa
  2. Motivasyon

Çalışmamak için Bahanelerinizi Nasıl Yenersiniz?


0

Bazen kaçacak en iyi niyetimiz vardır, ama bir şeyler yoluna girer. Genellikle yoğun programlarımız veya suçlu olan hava; Diğer zamanlarda sadece oraya gitme motivasyonunu toplayamayız. İşte kaçmamak için en popüler bahanelerden bazıları ama aynı zamanda hepsine de kurban olmadığından emin ol.

Makalede Neler Var?

“Koşacak zamanım yok.”

İş yerindeki kadın
Yepyeni Görüntüler

Zaman eksikliği, koşma atlama için en popüler bahanelerinden biridir. Fakat egzersizlerinizde sıkmak sandığınız kadar imkansız olmayabilir. 30 dakika boyunca TV izlemek yerine koşu ayakkabılarını giy ve harekete geç. Ya da koşu bandında çalışırken en sevdiğiniz programları izleyerek çok görevli. Şovunu izlemek, koşmanın ödülü olabilir, bu yüzden onu indirmek için daha motive olacaksın.

Takvimimde bir koşu için harcanan zamanı bloke ettiğimde, neredeyse her zaman olacağını öğrendim. Tıpkı iş için bir toplantı veya doktor randevusu ayarladığınız gibi, koşularınızı planlayın. Önceden koşu kıyafetinize geçerek ve ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olarak onlar için hazırlanın.

Programınızı analiz edin ve yaptığınız işi iyi bir yaşam kalitesine katkıda bulunmadığını anlayın. Pişman olamayacağın şeyleri ara. Örneğin, gece Web’de, sosyal medyada veya TV’de gezinmek için zaman mı harcıyorsunuz? Koşmak için bu zamanı kullanın veya daha erken yattınız ve sabahleyin. Zaman atıcılarını veya hayatınızdaki istenmeyen dozları ayıklamaya başladığınızda koşu zamanındaki boşlukların nasıl göründüğüne şaşırabilirsiniz.

“Koşmak için Çok Yorgunum”

Erkek ve kadın, yürüme

Getty

Kendinizi halsiz hissediyorsanız, koltuktan ve kapıdan çıkmak için motive olmak zordur. Fakat koşuya çıkmak size enerji verecek ve daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Kan şekeri düşük olduğundan yorgun olabilirsiniz, bu yüzden koşmadan en az bir saat önce bir aperatif veya hafif bir yemek yiyin. Koşunuza başlarken kendinizi gerçekten yorgun hissediyorsanız, yürüyerek başlayın ve ardından yavaşça alın. Normal bir uyku programına sahip aşırı yorgunluk, düşük demir gibi bir beslenme eksikliğinin bir işareti olabilir, bu yüzden kendinizi sık sık yorgun hissediyorsanız doktorunuzla konuşun.

“Kolayca sıkılırım.”

Kış sabahı birlikte çalışan yollar çalışan arkadaşlar
Thomas Barwick / Getty Images

Çalışan bir sıkıntı içinde sıkışmış almak kolaydır. Aynı rotalarda rahatça koşuyoruz ya da koşu bandına atlamak daha kolay. MapMyRun gibi araçları kullanarak bazı yeni rotaları haritalayarak koşu rutininizi düzenleyin. Denemeye çalışarak iz bırak. Yerel bir koşu grubuyla koşun veya bir koşuya katılması için bir arkadaşınızı ikna edin. Ya da bazı yerel yarışlara kaydolun – sizi farklı bir yere koşmaya zorlar ve motive olmanıza yardımcı olur.

“Dışarısı Çok Soğuk (veya Sıcak).”

Karda çalışan kadın
Fotoğraf Jordan Siemens

Her zaman koşuculara, “Kötü hava diye bir şey yoktur – sadece kötü kıyafetler” derim. Başka bir deyişle, eğer düzgün giyinir ve ideal olmayan koşu havası koşullarıyla baş etmeye hazırsanız, yine de koşuya devam edebilirsiniz – ve gerçekten tadını çıkarın. Soğuk, sıcak ve yağmurda koşmak için almanız gereken ipuçlarını ve önlemleri alın.

“Sadece Koşmak için Motive Edilmedim.”

Grup çalışan
Christopher Futcher

Tüm koşucular motivasyondan yoksunken bazı dönemlerden geçerler. Çalışmaya devam etmekten ilham almanın akıllı bir yolu, çalışan bir grup bulmaktır. Antrenman sırasında başkalarının size güvendiğini bildiğiniz zaman, ortaya çıkma olasılığınız daha fazladır. Ayrıca grup eğitimi ile gelen sosyal etkileşim ve rekabet de motivasyonunuzu artırmanıza yardımcı olur.

Yerel bir yol yarışına kaydolmayı da düşünebilirsiniz. Takviminizde yarışmak, koşu programınıza bağlı kalmak için harika bir motivasyondur.

Çalışan ilerlemeniz için ödülleri planlamayı deneyin. Uzun bir koşudan sonra buzlu bir kahve gibi küçük ödüller kazanmaya ve yarıştan sonra yeni bir koşu kıyafeti gibi büyük ödüller kazanmanızı sağlar.

“Çocuklarımla Meşgulüm.”

germe arabası ile anneler

Getty

Bir anne olarak, ailenize bakmakla meşgulken koşuya sığmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Fakat sizin ve çocuklarınızın – sizin için iyi hissettiren, zevk aldığınız bir şeyi yapma şansını elde etmeniz önemlidir. Koşmak için motivasyonumun bir parçası, çocuklarım için sağlıklı bir rol model olacağım.

Koşarken hayatınızı daha öncelikli hale getirmeye çalışın ve kişisel bakımın ve sağlıklı olmanın önemini unutmayın. Koşularınızı planlayın ve eşinizi gemiye alın, böylece bazı çocuk bakımı sorumlulukları konusunda yardım alabilirsiniz. Yaratıcı olun ve çalışma fırsatlarından yararlanın. Örneğin, çocuğunuzun futbol maçını izliyorsanız, oyundan önce veya hatta oyun boyunca sahada biraz tur atın. Antrenman sırasında küçük çocuğunuzu yanınıza götürebilmek için, fitness sınıfları veya gezginci dostu koşu grupları arayın.

“Kamuya Açık Kalacak Kendimi Biliyorum”

Çalışan yaşlı çift
Symphonie

Halk içinde kaçmaktan utanmak, insanların başlamamasının veya kaçmaya devam etmesinin yaygın bir nedenidir. Başkalarının ne düşündüğü hakkında endişelenmeyin! Dışarı çıkıp çok sağlıklı bir şeyler yapmak için kendinle gurur duymalısın. Koşucular aslında başkalarını yollarda ya da parkurlarda görmeyi çok seviyor. Ayrıca, herkesin bir noktada yeni bir koşucu olarak başladığını, böylece yeni başlayanların karşılaştığı mücadelelerle ilgili olabileceklerini unutmayın. Ve birini koşmak gibi sağlıklı bir alışkanlık için eleştiren koşucu olmayanlar muhtemelen kıskançtır veya koşmadıkları için kendilerini kötü hisseder.

Koşmak için doğru kıyafetleri giymek, halka açık yerlerde çalıştırırken daha güvenli ve rahat hissetmenize neden olabilir. Ayrıca bir arkadaşınızla veya çalışan bir grupla koşmayı deneyebilirsiniz – bu daha az öz bilinçli olmanıza yardımcı olabilir.

“Yaralanma Hakkında Endişeliyim”

doktor ve yaralı koşucu
Henglein ve Steetler / Getty

Evet, çalışan yaralanmalar meydana gelir, bu nedenle yaralanmak kesinlikle geçerli bir sorundur. Ancak, koşucuların yaralanma riskini azaltmak için atabilecekleri birçok önleyici adım vardır. Ayaklarınız ve yürüyüşünüz için doğru koşu ayakkabısını almak, yaralanmayı önleme için önemli bir adımdır. Düzenli kuvvet eğitimi, sık karşılaşılan koşu yaralanmalarına karşı kendinizi korumanın mükemmel bir yoludur.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir