İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Motivasyon

Kötü Koşulardan veya Yarıştan Geri Dönüşün 9 Yolu

Kötü Koşulardan veya Yarıştan Geri Dönüşün 9 Yolu
+ - 0

Deneyimli koşucular, pist veya parkurdaki her ipliğin canlandırıcı bir deneyim olmayacağını bilir. Ayrıca, uygun eğitime rağmen, yarış gününün aşılmaz zorluklar getirebileceğini de biliyorlar. Kötü bir koşuya veya yarışa sahip olmak nadir değildir.

Yavaş veya zor bir çalışma cesaret kırıcı ve sinir bozucu olabilir. Hatta koşu rutinine olan bağlılığınızdan şüphelenmenize bile neden olabilir. Ancak koşu ayakkabılarınızı açmadan önce spora olan sevginizi tekrar yoluna sokmak için bu ipuçlarını deneyin.

Düzgün Kurtar

frustrated runner
pixelfit / Getty Images

Kötü koşunuz bir yarışta gerçekleşmişse, tatmin edici olmayan bitiş sürenizin uygun bir iyileşme yoluna girmesine izin vermeyin. Vücudunuz en yüksek standartlarınızı karşılamayan egzersizlerden sonra bile dinlenmek ve yeniden inşa etmek için yeterli zamana ihtiyaç duyar. Aslında, daha fazla iyileşmeye ihtiyaç duyabilir.

Vücudunuzda kolay olan ve eklemleriniz üzerindeki etkiyi en aza indiren aktiviteler yapmak için en az bir veya iki gün ayırın. Yarışınız daha uzunsa (yarı maraton, maraton veya ultramarathon gibi) iyileşmesi birkaç haftaya kadar sürebilir. Aktiviteler arasında kolay bisiklet sürmek, yüzme, restoratif yoga ya da kolay bir yürüyüş veya yürüyüşe çıkmak olabilir.

Amaç sertliği ve ağrıyan kasları en aza indirmek için dolaşımı arttırmak ve eklemlerinizdeki hareket aralığını arttırmaktır.

Neyin Yanlış Olduğunu Anlayın

Bir yarışta kötü bir koşunuz varsa veya kötü bir şekilde bitirdiğinizde, bunun neden olabileceğini düşünmek için biraz zaman ayırın. Kendinize bazı temel sorular sorun.

  • Aşırı eğitimden halsiz misiniz? Ardından, eğitiminizi geri aramanız, çapraz eğitimi dahil etmeniz veya etkin kurtarma oturumları eklemeniz gerekebilir.
  • Düzgün yemek ve nemlendirdiniz mi? Değilse, egzersiz öncesi ve sonrası diyetinizi değiştirin. Bir beslenme uzmanının yardımıyla antrenmanlarınızı beslemek ve makro besin dengesini değerlendirmek için yeterli kalori aldığınızdan emin olun.
  • Yeterince uyuyor musun? Erken yatmadan önce fitness yorgunluğuna karşı yardımcı olabilirsiniz. Daha erken yatmazsanız, uykunuzun kalitesini artırmaya çalışmak için iyi uyku hijyeni uygulayın (yatak odanızdan telefonları ve elektroniği çıkarın, her gece aynı saatte yatağa gidin, vb.).
  • Rutinden sıkıldın mı? Yeni bir koşu rotası bulun veya gemiye bir arkadaş edinin. Egzersizinizi canlandırmak için koşu grubuna katılın.

Tatmin edici olmayan performansınız için bariz bir çözüm yoksa, koşunuza müdahale edebilecek altta yatan bir tıbbi durumunuz olmadığından emin olmak için doktorunuza da danışabilirsiniz.

Neden Koştuğunu Hatırla

Antrenman koşunuz veya ırkınız sinir bozucu ve acı verici olsa bile, koşma sporuna katılmaktan hala fayda elde edersiniz. Kendinize bu nedenleri hatırlatmak, hayal kırıklığını aşmanıza yardımcı olabilir.

Sağladığı sosyal etkileşim veya yola çıktığınızda hissettiğiniz stres serbest bırakma gibi kişisel nedenleriniz olabilir. Veya sağladığı sağlık yararları için koşabilirsiniz.

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına (HHS) göre, haftada sadece 150 dakika orta ila kuvvetli egzersiz, uykunuzu iyileştirmeye, meme kanseri, kolon kanseri, akciğer kanseri ve diğerleri dahil olmak üzere kanserleri önlemeye yardımcı olabilir. Kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet ve diğer kronik durumlar riskinizi azaltırsınız. Ayrıca sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza ve korumanıza yardımcı olabilir.

Ancak, egzersiz taahhüdünüzden elde ettiğiniz uzun menzilli faydalara bakmak istemeseniz bile, 2018 HHS raporu, tek bir orta ila güçlü fiziksel aktivitenin tek başına kan basıncını düşüreceğini, insülin duyarlılığını artıracağını, uykuyu iyileştirir, kaygı semptomlarını azaltır ve yapıldığı gün bilişini geliştirir.

Zihinsel Dayanıklılığı Artırın

Zor bir antrenman koşusu, yaşamın gerçekleriyle başa çıkmak için önemli bir ders sunabilir. Bazen hayat zordur ve koşu parkurundaki zorlukları aşmayı öğrenmek, iş veya aile hayatı gibi diğer alanlardaki engelleri aşmanıza yardımcı olabilir. Kısacası, kötü bir koşu veya ırktan yönetmek ve iyileşmek zihinsel dayanıklılığınızı artırabilir.

Bir maraton gibi bir dayanıklılık etkinliği için eğitim alıyorsanız, zor koşu deneyimleri size yarışınız sırasında zorlu anlarla başa çıkmanız için araçlar sağlayacaktır. Onları antrenmanda ne kadar çok uygularsanız, yarış gününde meydana geldiklerinde o kadar hazırlıklı ve kendinize güveneceksiniz.

Ve eğer yarış gününde hayal kırıklığı yaratan koşunuz olursa, o zaman deneyim sizi gelecek yarışlara hazırlayabilir. Geleceğinizde her zaman başka bir ırk olduğunu unutmayın.

Dergi veya Blog

Bir eğitim günlüğü tutmak veya koşu deneyimleriniz hakkında blog yazmak ilerlemenizi takip etmenin harika bir yoludur. Ayrıca bir koşu veya yarış sırasında ortaya çıkan farklı zorlukları sıralamanıza yardımcı olabilir.

Çabalarınızın acısını (ve ecstasy hakkında) yazmak, hayal kırıklığınızla çalışmanıza ve koşularınızın ayrıntılarını sıralamanıza yardımcı olabilir. Bu düşünceleri kağıda dökmek, başka bir yarış veya antrenman koşusundan önce zorlukları ve çözümleri düşünmenize yardımcı olabilir.

Egzersiz günlüğünüze girdikçe, topladığınız bilgi zenginliğini incelemek de eğitime harcadığınız zamanı ve çabayı hatırlatmanıza yardımcı olur. Bu, kendi içinde, gurur duyulacak bir başarıdır.

Konuşun

Tüm koşucuların bir koşuyu geçmek zor olduğu günler vardır. Yeni başlayan mı yoksa seçkin bir sporcu olmanız önemli değil. İyi bir şirkette olduğunuzu hatırlamak yardımcı olabilir.

Bir koşu grubuna katılın veya koşu arkadaşlarınıza veya iş arkadaşlarınıza zorlu yarış deneyimlerini sorun. Onları caydıran şeyler ve bu zorlukların üstesinden nasıl geldiklerini araştırın. Bununla konuşmak, çözümler hakkında daha yaratıcı olmanıza yardımcı olur ve gelecekteki çalışmaları yönetmek için başkalarından fikir edinmenize yardımcı olur.

Yalnız olmadığınızı bilmek, koşma konusunda hissettiğiniz endişeleri hafifletmek için uzun bir yol kat edecektir ve bir bonus olarak, bazı büyük başa çıkma ipuçları toplayacaksınız.

Bir Hedef Kontrolü Yapın

Bazı koşucular çok yüce hedefler belirler ve bu hedeflerin yeniden gözden geçirilmesi gerekebilir. Bu, hedefinizi atmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak ana hedefle mücadele etmeden önce başarmak için ikincil veya daha küçük hedefler belirlemeniz gerekebilir.

Örneğin, sıradan bir koşucuysanız, bir maratonu tamamlama fikri cazip gelebilir. Ancak daha kısa mesafeli bir etkinliğe hiç katılmadıysanız, özellikle agresif bir zaman hedefi belirlediyseniz, bir maraton ezici olabilir.

Germe hedefi belirlemek iyi bir motivasyon kaynağı olabilirken, aşırı esneme hayal kırıklığına ve yenilgiye yol açabilir. Makul bir mücadele ancak ulaşılabilir bir hedef sunan birkaç yarışa kaydolmayı düşünün. Ardından ana hedefinize ulaşmak için meydan okumayı yavaşça artırın.

Pozitif kal

Her zaman parlak bir tarafı vardır. Kötü bir koşuya sahip olmanın gümüş astarı, harika koşuları daha iyi takdir etmenize yardımcı olmasıdır. Gerekirse, korkunç bir koşudan sonra biraz somurtmak için birkaç dakikanızı ayırın, ancak daha sonra heyecan verici ve eğlenceli olan diğerlerine tekrar bakın.

Bir koşucunun yüksekliğine sahip olmanın inanılmaz deneyimini düşünün ve ayakkabılarınızı bir dahaki sefere bağladığınızda aynı sarhoş edici hissin kavramanızda olduğunu bilin. Düşündüğünüzden daha iyi performans gösterdiğiniz zaman yarışları hatırlayın. Bu, eğitim günlüğünün yararlı olduğu başka bir alandır.

Bu anıları kullanarak kendinizi kaldırın ve askerlerinizi kaldırın.

Güven Artırıcı Bir Antrenman Planlayın

Kötü bir koşunun veya ırkın antrenmana olan bağlılığınızı sürdürmekten vazgeçmesine izin vermeyin. Atlara geri dönüp programınızı tekrar yola koymanız önemlidir. Ancak bunu yapmak için, güveninizi artıracak bir koşu veya egzersiz planlamanız gerekir.

Belki de mahallenizde zamanlanmamış ve arkadaşları ve aile üyelerini içerecek eğlenceli bir koşu var. Ya da kolayca koşabileceğinizi bildiğiniz tanıdık bir kursta kolayca koşabilirsiniz. Ve belki de bir sonraki birkaç koşunuzda kapıdan çıktığınızda, GPS saatinizi evde bırakırsınız, böylece hızlı bir şekilde ilerlemek için baskı altında hissetmezsiniz.

Bu aktivitelerin her biri, koşma sevginizle yeniden bağlantı kurmanıza ve kendinizi bulunduğunuz fiziksel şekle sokmak için zaten yaptığınız kafa yolunu hatırlatmanıza yardımcı olacaktır. yarış ya da koş.


    Yorum Yap