İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Motivasyon
  3. Koşarken Dikkatini dağıtmanın 6 yolu

Koşarken Dikkatini dağıtmanın 6 yolu

Köpek ile çalışan kadın

Bir koşu sırasında can sıkıntısı veya bazı fiziksel rahatsızlıklardan muzdarip olsanız da, kendinizin dikkatini dağıtmaya çalışmak yardımcı olur. İşte denemek için bazı stratejiler.

Bölge Çıkışı

Çıkmak basit bir strateji gibi görünebilir, ancak ne kadar rahatsız hissederseniz, odağı o kadar uzaklaştırmak zorlaşır. Antrenman çalışmaları sırasında zihinsel olarak kontrol etmenize yardımcı olur, böylece en çok ihtiyacınız olduğunda ikinci doğa haline gelir. Çevrenize çok dikkat ederek başlayın. Gerçekleştirdiğiniz manzaralara ve seslere odaklanmak için gerçekten ödeme yapmayı deneyin. Bir yarışta koşuyorsanız ve etrafta bir sürü koşucu, seyirci ve dikkat dağıtıcı varsa, bunu yapmak oldukça kolaydır. Zihninizin dolaşmasına izin vermekte zorlanıyorsanız, gördükleriniz hakkında kendinizle konuşmaya başlayın.

Müzik Kullan

Kaçak müzik dinlemek, can sıkıntısıyla mücadele etmenize ve daha uzun süre çalışmaya teşvik etmenize yardımcı olabilir. Motive edici şarkıları seçin ve egzersiziniz için bir çalma listesi oluşturun; daha ne kadar gitmek zorunda olduğunuzu görmek için saatinizi sürekli olarak kontrol etmenizi önler.

Ayrışmayı Dene

Birkaç yıl önce bir maraton koştuğumda, 23 mil işaretine yaklaştığımda bacaklarım ağır ve yorgun hissediyordu. Kocam ve bebek kızım orada beni bekliyorlardı, bana büyük bir destek veriyorlardı. Bu noktada bacaklarımı unuttum ve yüzlerini bitiş çizgisinde görmeyi düşündüm. İşe yaradı; Son üç milin hızını toplayabildim. Kullandığım zihinsel numara, aklınızı fiziksel acı hakkında düşünmekten alıkoymak için dışsal bir şeye odaklanmak olan ayrılma idi. Zihinsel olarak kontrol etmek, uzun vadede can sıkıntısından kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Sert Düşün

Başka bir yaklaşım, çok fazla odak gerektiren bir şey hakkında düşünmektir. Bu en iyi sonucu, koşu bandı boyunca bakacak çok şeyin olmadığı durumlarda buluyorum. Koşu bandına girmeden önce, yazmam gereken bir e-posta, üzerinde çalışmaya çalıştığım bir sorun veya yapmam gereken önemli bir konuşma aklıma geldi. Çizmeye başlayacağım ve bilmeden önce koşuya bir kaç kilometre uzaktayım. Koşmak fikrinizi gidermenize yardımcı olabilir ve sadece bir konuya odaklanma şansını size verir. Koşular sırasında en iyi beyin fırtınamla karşılaştım.

Nesneleri Distraksiyon Olarak Kullan

Bir koşucu için işe yarayan şey, bir başkası için etkili olmayabilir; bu nedenle dikkat dağıtıcı olarak farklı nesneler veya düşünceler denemeniz gerekebilir. Her koluna 13 parça bant koyan ve bir mil işaretine geldiğinde tek tek çıkardıkları bir maratoncu duydum. Bant şeritlerine odaklanmak sizin için işe yaramayabilir, ancak denemeye devam edin ve sonunda sizi bölgeye götürecek bir şey bulacaksınız.

Kendinle konuş

Kendine düşünmek ya da gerçekten yüksek sesle konuşmak, kendinize bir moral konuşması yapın. Koşu mantralarınızı tekrarlamaya devam edin. Bu noktaya gelmek için neyi feda ettiğini kendinize hatırlatın. Daha önce nasıl halsizlik ve üzüntü yaşadığını ve tekrar nasıl yapabileceğini hatırla.


Yorum Yap

    Yorum Yap