1. Anasayfa
  2. Kilo Verme Temelleri

Göbek Yağını Azaltmak İçin 3 Doğal Çözüm

Göbek Yağını Azaltmak İçin 3 Doğal Çözüm
0

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı, bel ölçüsü 35 inçten fazla olan kadınların ve bel ölçüsü 40 inçten fazla olan erkeklerin obezite ile ilişkili hastalıklar için artmış risk taşıyabileceği konusunda uyarmaktadır. Genel kilo kaybı abdominal obezite ile savaşmanın ve obezite ile ilgili hastalıklara karşı korunmanın bilinen tek yolu olsa da, bazı araştırmalar bazı doğal çözümlerin göbek yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. İşte birkaç çalışma bulgularına bir bakış:

Makalede Neler Var?

1) Soya

2010 yılında Amerikan Kadın Doğum ve Jinekoloji Dergisi’nde yayınlanan küçük bir araştırmaya göre, soya takviyeleri almak obez postmenopozal kadınlarda karın yağını azaltabilir. Çalışma için araştırmacılar 39 postmenopozal kadını soya takviyeleri veya bir plasebo ile üç aylık tedaviye atadı. . Sonuçlar, soyanın karın yağını ve interlökin-6’yı (iltihap belirteci) azaltmaya yardımcı olduğunu, ancak kan şekeri metabolizmasını iyileştiremediğini ve leptin (yağ metabolizmasında rol oynayan bir hormon) seviyelerini artırdığını gösterdi.

2) Probiyotikler

Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nin 2010 tarihli bir çalışması, probiyotiklerin göbek yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. 12 hafta boyunca her gün 87 çalışma katılımcısı, Lactobacillus gasseri SBT2055 (LG2055) adı verilen probiyotik suşla zenginleştirilmiş yedi ons fermente süt veya LG2055 olmadan yapılan fermente sütü içti. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, LG2055 ile zenginleştirilmiş fermente süt tüketenler göbek yağında ve vücut ağırlığında daha fazla azalma göstermiştir.

3) Yeşil Çay

Ön çalışmalarda metabolizmayı hızlandırdığı gösterilen yeşil çay, bazen abdominal obezite için doğal bir ilaç olarak lanse edilir. Bununla birlikte, Amerikan Beslenme Koleji Dergisi’nden 2007’de yapılan bir çalışmada, araştırmacılar 12 hafta boyunca yeşil çay ekstresi ile tedavi edilen aşırı kilolu kadınlar ve aynı zamanda bir plasebo verilen çalışma katılımcıları arasında göbek yağında hiçbir fark bulamadılar.

Göbek Yağıyla Mücadele İçin Doğal Çözümleri Kullanmak

Göbek yağını kaybetmek istiyorsanız, sağlıklı bir diyetin hem aerobik egzersiz hem de kuvvet antrenmanını içeren bir egzersiz programı ile birleştirilmesi önemlidir. Stresinizi yönetmenin göbek savaşında da yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Destekleyici araştırma eksikliği nedeniyle, alternatif ilacı kilo vermek için birincil yöntem olarak önermek için çok erken. Takviyeler güvenlik açısından test edilmemiştir ve diyet takviyelerinin büyük ölçüde düzensiz olması nedeniyle, bazı ürünlerin içeriği ürün etiketinde belirtilenlerden farklı olabilir.

Ayrıca, hamile kadınlarda, emziren annelerde, çocuklarda ve tıbbi durumu olan veya ilaç alan takviyelerin güvenliğinin belirlenmediğini unutmayın. Takviyeleri kullanma konusunda ipuçları alabilirsiniz, ancak alternatif ilaç kullanmayı düşünüyorsanız, önce birincil bakım sağlayıcınızla konuşun. Bir durumu kendi kendine tedavi etme ve standart bakımı önleme veya geciktirme ciddi sonuçlar doğurabilir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir