1. Anasayfa
  2. Yoga Öğrencisinin Yaşam Tarzı

Mula Bandha Yoga'da Nasıl Kullanılır?

Mula Bandha Yoga'da Nasıl Kullanılır?
0

Mula bandha (ayrıca bazen hecelenmiş moola bandha) kök görünüşü olarak çevrilir. Buradaki Sanskritçe “mula”, kök çakrası olan Muladhara çakrasındakiyle aynıdır. Bandha, enerji akışını kontrol etmek için asana ve pranayama uygulamasında kullanılan üç iç gövde “kilit” anlamına gelir. Bantlar, vücudun belirli bölümlerinin kas kasılmasıyla birleşir. Çakralar ve Koshalar gibi ince beden kavramlarından farklı olarak, bandhalar fiziksel bedene özgüdür. Mula bandha ilk kilit. Bundan sonrakiler pranayama uygulamalarında daha sık kullanılan uddiyana bandha ve jalandhara bandha’dır.

Makalede Neler Var?

Mula Bandha’yı Nasıl Etkileriz?

Mula bandha’yı aktive etmek için bir ekshalasyona başlayın ve pelvik zemine oturtun, göbeğinize doğru yukarı doğru çekin. Pelvik zemine nasıl erişileceğini bilmiyorsanız, kasık kemiği ve kuyruk kemiği arasındaki boşluk olarak düşünün. İdrar akışınızı durdurmak için kullanacağınız kasları daraltarak bu hissi keşfetmeye başlayabilirsiniz. İlk olarak, anüs ve cinsel organların etrafındaki kasları kasılmanız ve tutmanız gerekebilir, ancak gerçekten istediğiniz şey anüs ve cinsel organların arasındaki perinleri izole etmek ve çizmek. Nefesinizi tutmayın. Mula bandha bağlı tutarken normal nefes alıştırması yapın. Kök kilidini yoga pozlarınıza eklemeyi denemeden önce oturmuş pozisyonda pratik yapın.

Mula Bandha Neden Önemli?

Gruplara 15. yüzyıldan kalma bir metin olan Hatha Yoga Pradipika’da bahsedilmiştir, bu yüzden kökenleri daha ileri düzeyde değilse de geriye kadar gider. Batıya yogayı tanıtan yirminci yüzyıl Hintli yoga öğretmenleri, özellikle T. Krishnamacharya, BKS Iyengar ve K. Pattabhi Jois, seminal çalışmalarında bandhaları tartıştılar. Bunlardan Jois’in Ashtanga Yoga’sı, grubun en güçlü varlığını koruduğu çağdaş yöntemdir. Ashtanga’da, mula bandha ayakta durma pozisyonlarını desteklemek, derin çekirdek kuvvetini aktif hale getirmek ve ileri ve geri atlamakta birçok hafiflikte bir başarı elde etmek için sekans boyunca devreye girer.

Bandha çalışması batıdaki çağdaş yoga sınıflarının çoğunda uygulamadan düştü. Bazen bir öğretmen, eğer aşina iseniz mula bandha kullanmanız gerektiğini söyler, ancak nadiren doğrudan öğretilir. Bu muhtemelen modern postüral yoga kaynaklarından artan kuşak uzaklığı ve vücudun genital / anal alanlarını tartışmaktan kaynaklanan belirli bir rahatsızlıktan kaynaklanmaktadır.

Yaşlandıkça aktif, güçlü bir vücuda sahip olmanın yararları iyi bilinmektedir, ancak pelvik taban gibi alanlar genellikle ihmal edilmektedir. Kadınlar genellikle pelvik tabandaki gebelikten sonra idrar ve bağırsak sorunlarına yol açan zayıflıkları keşfederler, ancak erkekler de hassastır. Kollarınız ve bacaklarınızdaki kasları kuvvetlendirmek ve tonlandırmak önemli olduğu gibi, pelvisin iç kasları da gözden kaçırılmamalıdır. Mula bandha’yı yoga bağlamında kullanmayı öğrenmek, paspasın hem içinde hem de dışında size iyi hizmet edecektir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir