1. Anasayfa
  2. Yoga Öğrencisinin Yaşam Tarzı

Yoga'da Namaste'ı Anlamak

Yoga'da Namaste'ı Anlamak
0

Namaste’nin tam anlamıyla çevirisi (telaffuz nah-mah-stay ) “Sana boyun eğiyorum”. Nazik bir selamlama olarak ve “teşekkür ederim” demenin bir aracı olarak kullanılır. Yoga derslerinde öğretmen ve öğrencilerin ders sonunda karşılıklı saygının bir jesti olarak isim alışverişinde bulunmaları geleneksel hale gelmiştir.

Makalede Neler Var?

Yoga’da Namaste

Hindistan’da, Sanskritçe selamlama namaste ve onun varyant namaskar’ı (“Ben sizin için ışığa eğilir ” için Hintçe) günlük konuşmada kullanılır. İnsanlar alışkanlıkla sokakta birbirlerini bu şekilde selamlıyorlar. Genelde bunu, avuç içlerinin kalpte birbirine bastırıp, başın kısa bir sallanmasıyla yapacaktır.

Batıda, namaste teşekkür ve saygıyı belirtmek için yoga ortamlarında çok kullanılmaktadır. Bir yoga dersinin sonunda öğretmen genellikle sınıfı savasana’dan sonra oturmuş bir pozisyona getirir. Bu, bazen dahil olan yoga türüne bağlı olarak kısa bir satsang (öğretim) veya meditasyon süresi olarak kullanılır.

Bir Yoga Uygulamasının Geleneksel Kapanışı

Sınıf resmen kapatıldıktan sonra – çoğu zaman grup birbiriyle üç omu söylerken – öğretmen “namaste” diyecek ve öğrencilere eğilecektir. Nazikçe cevap vererek kafalarını Anjali mudra’da kalp veya üçüncü gözün (alnın ortasındaki) birbirine bastırdığı avuçlarıyla eğdiler.

Bazen herkes pruvalarına devam eder, çapraz bacaklı pozisyondan elleri veya alnları zemine ulaşana kadar öne doğru eğilir. Daha fazla yay almak öğretmen için derin bir takdir anlamına gelir. (Bunu yapmak kişisel bir meseledir; eğilmemeyi veya yere kadar eğilmemeyi seçerseniz kimseyi rahatsız etmeyeceksiniz.)

Birbirlerine Öğretim

Öğretmeniniz biraz namaste anlamını açıklamayı seçebilir. Bunlar, “içimdeki ışık, içinizdeki ışığı onurlandırır” veya “içimdeki öğretmen, sizin içinizdeki öğretmene eğilir” gibi sözleri içerir. Bu geniş kapsamlı yorumlamalar, öğretmenden öğrenmeye gelmenize rağmen, öğretmenin zamanı sizinle paylaşarak da bir şeyler öğrendiğini kabul eder. Ayrıca, öğrenme ve bilgelik uygulamadaki herkes arasında değişirken, aynı zamanda kendi öğretmeniniz olduğunuzu da göstermektedir.

Anjali Mudra’nın Anlamı, Dua Konumu

Anjali mudra “namaste” derken almanız gereken pozisyon olsa da, birinin avucunu bir araya getirme niyeti bir dua şekli olarak yorumlanmamalıdır. Yanılgı, Anjali mudranın tipik olarak Batı’yı “dua pozu” olarak tanımlamasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, jestin Hristiyan, Hindu ve diğer dini uygulamalarla ilişkilendirdiğimiz bir hareket olmasına rağmen, yojik uygulamalarda aynı önemi taşımadığını anlamak önemlidir.

Anjali Sanskritçe sadece “teklif” veya “selam” anlamına gelirken, mudra “mühür” anlamına gelir. Bu şekilde poz, bu anın onurunu ve kutlamasını sembolize ediyor.

Yoga bir din değildir ve Anjali mudra hiçbir ilahi varlığa ibadet olarak görülmemelidir. Yoganın modern pratiği doğada tamamen sekülerdir. Özünde karşılıklı saygı ve kendine ve bedenine saygı uygulamasıdır.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir