İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yoga Kitaplar ve Videolar

Tony Horton Review tarafından P90X Yoga

Tony Horton Review tarafından P90X Yoga
+ - 0

P90X, eğitmen Tony Horton tarafından geliştirilen bir ev egzersiz sistemidir. Her biri farklı bir egzersiz türüne ayrılmış 12 DVD seti olarak geliyor. Alternatif olarak, bu videoları talep üzerine yayınlayabilirsiniz. Fikir, çalışmanın en etkili yolunun düzenli olarak çeşitli aktiviteler yapmaktır. Bu şekilde vücudunuz daha güçlü ve belirli bir antrenmana daha alışkın hale geldikçe bir platoya vurma olasılığınız azalır. Ayrıca sıkılma ihtimalin daha az.

P90X sistemindeki egzersizler arasında düzinenin en zorlarından biri olarak ün kazanmış bir yoga pratiği var. İster deneyimli bir yogi olun, ister hayatınızda daha önce hiç paspas açmadıysanız, işte P90X yogaya girmeden önce bilmeniz gereken bazı şeyler.

Bu bir güç olayı

Eğer güç yogasına aşina iseniz, Horton’un yarattığı uygulamanın çoğu tanıdık gelecektir. 90 dakikalık sınıf, Horton’dan gelen sert bir konuşma ile başlıyor. Buradan izleyiciye ve dört ekran öğrencisine bir dizi güneşi selamlama konusunda rehberlik eder. Bunlar, tipik olarak, akış (vinyasa) yoga olarak bilinen şeyi durdurmadan birbiri ardına yapılan bir dizi poz (asana) olarak adlandırılır. Horton güneşini selamlıyor, özellikle vinyasa’nın her tekrarına ekstra bir chaturanga ekleyerek zorlu. Bir chaturanga, dirseklerin 90 derece büküldüğü ve vücudun paspasın üzerinde kısa bir süre askıya alındığı bir itme pozisyonu gibi bir şeydir.

Güneşi selamladıktan sonra, Horton sınıfa en tipik yoga sınıflarında sunulan aynı asana türlerini yönlendirir. Çoğunlukla, pozların daha zorlu ve gelişmiş sürümlerine odaklanır. Örneğin, ayakta durma sırası, döndürülmüş üçgen, bükümlü sandalye ve bağlı yan açılı asanaları ve dengeleme pozlarını, hiçbirinin başlangıç sınıfının bir parçası olma olasılığı olmayan kargaları içerir.

Lehte ve aleyhte olanlar

Videolardaki dört öğrenciden her biri, farklı bir güç ve esneklik düzeyindedir; bu harikadır, çünkü Horton’a her asana’da hizalamanın güvenli ve doğru olduğundan emin olmak için sahne ve modifikasyonları kullanmayı teşvik etme şansı verir. Bu, yapmakta tereddüt eden yogiler için iyi bir mesajdır çünkü gerçekten yoga yapmak için doğru bir şey yapmıyorlar ya da bir blok ya da kayış yardımına ihtiyaç duydukları için tereddüt ediyorlar.

Aynı zamanda, Horton öğrencileri kendilerini zorlamaya teşvik ediyor – çoğu yoga öğretmeninin yapmadığı bir şey (ve iyi bir nedenle). Yaralanmalar böyle gerçekleşiyor. Ekrandaki öğrenciler arasında dolaşmak için çok zaman harcadığı halde, bazı potansiyel tehlikeli uyum sorunlarının fark edilmeden kalmasına izin veriyor. Örneğin, boynu kırılgan bir pozisyona soktuğundan dolayı doğru olması önemli bir poz olan omuz standında, güvensiz kol pozisyonunun düzeltilmemesine izin verir.

Horton, pratiği savasana veya ceset pozuyla bitiriyor, bu da çoğu yoga sınıfının nasıl düştüğünü gösteriyor;

P90X Yoga’dan Kimler Yararlanabilir?

Hizalama komutu olan ve güvende kalmak için fiziksel kısıtlamalarını bilen ve kabul edebilen deneyimli bir yoga öğrencisi için P90X yoga iyidir. Ama muhtemelen başlangıç yogi için akıllıca bir başlangıç değildir. Ayrıca, ilgilendiğiniz tek şey yoga ise, başlamak için muhtemelen en mali açıdan sağlam bir yer değildir. Yoga’yı elde etmek veya çevrimiçi aboneliklerine kaydolmak için tüm P90X DVD setini satın almalısınız.


    Yorum Yap