1. Anasayfa
  2. Yoga Öğrencisinin Yaşam Tarzı

Yogada Hizalama Neden Önemli?

Yogada Hizalama Neden Önemli?
0

“Vücudunuzu dinleyin” yoga derslerinde tekrar tekrar duyduğunuz bir şeydir. Birçok öğrenci için, takip etmek zor bir direktif, özellikle de vücudunuzu dinlemenizi söyleyen aynı yoga öğretmenleri de sizi rahatsız edici pozisyonlara koyarken ve sizi istediğinizden daha uzun süre kalmaya teşvik ettiğinde. Peki hangisi? Bunu kendi yolunda mı yoksa onların yolunda mı yapman gerekiyor?

Makalede Neler Var?

Hizalama Nedir?

Hizalama, pozun yapılması gereken ideal yoldan bahsederken yogada kullandığımız kelimedir. “İdeal” ve “gerekir” sözcükleri hakkında endişelenmeden önce, iyi bir yoga öğretmeninin insan bedeninde çok fazla varyasyon olduğunu fark ettiğini ve hizalamanın bir sonuçtan çok bir süreç olduğunu düşünün.

Hizalama, eklemlerin kendilerini birbirlerine göre konumlandırma şeklini ifade eden bir kelimedir. İyi hizalama, etkili hareket için eklemlerinize minimum yük bindirir.

Konuyu daha da karmaşıklaştırmak için, her yoga tarzının optimal hizalama, kendi teknikleri ve bazen (örneğin Anusara’da) kendi tanımlayıcı dili hakkında kendi düşünceleri vardır.

Başlangıçta, bu üslup farklılıklarına “Roma’dayken” bir yaklaşım benimseyin. Sonunda, size en uygun stil ve uyum felsefesini bulacaksınız. Hizalama ile ilgili fikirlerimizin tümü olmasa da çoğunun, fiziksel kültür hareketinin 19. yüzyılın herhangi bir antik evrensel kaynak malzemeden değil, çağdaş yoganın gelişimi üzerindeki etkisinden kaynaklandığını belirtmek gerekir.

Hizalama Paradoksu

Bir yandan, hiçbir iki vücudun birbirine benzemediğini ve pozun nasıl hissettiğinin göründüğünden daha önemli olduğunu biliyoruz. Kendimizi başkalarıyla karşılaştırmamamız veya mükemmel bir poz için çabalamamamız söylendi. Öte yandan, ideal hizalama her zaman gösterilir, tasvir edilir, arzulanır ve düzeltilir. Bu iki karşıt direktörü nasıl uzlaştırabiliriz? Hizalama, kabul adına pencereden çıkmalı mıdır?

Bir pozu nasıl yaptığınız önemli. Hizalama sadece pozun güzel görünmesi ile ilgili değildir.

Çoğu durumda, doğru hizalama duruş yapmak için en güvenli yolu sunar. Genellikle bu, optimum stabilite ve eklemlerdeki aşınma ve yıpranmayı en aza indirmek için kemiklerin istiflenmesini içerir.

Kendinizi karmaşık bir pozun (veya basit bir pozun) bir faksına bağlayabilirsiniz, ancak uygun hizalama olmadan yaralanma riski daha yüksektir. Kabul etmenin bir kısmı, ihtiyaç duyduğunuzda yardım alma isteğidir. Modern yogada, bu, Iyengar’ın öncülüğünde sahne aksesuarlarını liberal olarak kullanmak anlamına gelir. Sahne donanımı ile güvenli hizalamayı destekleyecek şekilde daha fazla duruş elde edebilirsiniz.

Uyum paradoksunu çözmek, aklınız ve duygularınız arasında bir ateşkes gerektirir. Entelektüel olarak, öğretmenin bir poz verdiğini görürsünüz, kendiniz yaparsınız, kendinizi öğretmene modellemeye çalışırsınız. Duygusal olarak, öğretmenle nerede olursanız olun sorun değil. Vücudunuzdaki pozu hissetmek, ne zaman yardım alabileceğinizi hissetmek ve bu yardımı kabul etmenize izin vermek için farkındalığı geliştirirsiniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir