1. Anasayfa
  2. Teknikleri ve Stratejileri

Sporcunun Daha İyi Antrenman Kontrol Listesi

Sporcunun Daha İyi Antrenman Kontrol Listesi
0

İster yeni bir egzersiz isterse elit bir sporcu olun, temel eğitim kavramlarını hatırlatmak ve zaman zaman bazı tavsiyeler almak önemlidir. Kondisyonunuzu ve spesifik spor becerilerinizi geliştirmek için egzersiz sürenizin iyi harcanması gerekir. En iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak için bu ipuçlarını kullanın.

Makalede Neler Var?

1. Yeteneklerinizi Çıkarlarınızla Eşleştirin

Eğitim programınızın tadını çıkarmak zorundasınız ya da muhtemelen sonuçları görmek için yeterince uzun sürmeyeceksiniz. Genel bir program seçmek veya arkadaşlarınızın yaptıklarını yapmak yerine, egzersiz sürenizi ve yoğunluğunuzu yaşam tarzınıza ve mevcut fitness seviyenize sığacak ve kendinizi gerektiği gibi itmenize izin verecek şekilde ayarlayın. En önemlisi, kişisel hedeflerinize uygun bir egzersiz programı bulun. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, kişisel bir eğitmenle çalışmanız şiddetle tavsiye edilir. Daha gelişmişseniz, kişisel bir antrenör kullanmak fitness planınıza ince ayar yapmanın harika bir yoludur.

2. Basitleştirin

Eğitim büyük ölçüde tutarlılık ve odaklanma ile ilgilidir. En özel sporcular için kalp atış hızı, grafik ve grafiklerin teknik bir antrenman programı çalışırken, sizin için gerekli olmayabilir. Eğer bunalmış hissediyorsanız, antrenmanınızı sporunuzda gerekli olan sert, kolay, uzun ve kısa antrenmanlara ve pratik becerilerine dönüştürün. Bunun ötesinde, antrenmanlarınızın keyfini çıkarmaya ve vücudunuzu dinlemeye çalışın.

3. Aşırılıktan Kaçının

Vücudunuzun dinlenmesine izin vermek, bina gücü ve dayanıklılığı kadar önemlidir. Sürekli sıkı çalışarak güçlenemezsiniz. Antrenmanları dinlenme ile değiştirerek fitness geliştireceksiniz. Aşırı eğitimden kaçınmanın en iyi yolu vücudunuzu dinlemektir. Bir gece dinlendikten sonra kalp atış hızınız yükselirse, bacaklarınız ağır hissediyorsa ve motivasyonunuz kaybolursa daha fazla dinlenmeye ihtiyacınız olabilir. Yıl boyunca antrenman yapanlar için her üç ayda bir hafta izin almak akıllıca olacaktır. Bu aynı zamanda rutininizi değiştirme zamanıdır.

4. Varyasyon

Yanma veya platolara neden olma olasılığı daha düşük olan çok yönlü bir fitness rutininin tadını çıkarmak için egzersizlerinizi, temponuzu ve yoğunluğunuzu değiştirin. Günden güne alternatif eğitim yoğunluğu ve zamanı. Hızınız veya hedefiniz ne olursa olsun, eğitim programınız bir eğitim günü karışımını içermelidir. Eğer rutininizi değiştirmezseniz, en iyi eğitim programları bile verimi yavaş yavaş kaybedecektir. Bu sadece zindeliği korumak veya sağlıklı kalmak isteyenler için iyi olabilir, ancak geliştirmek istiyorsanız, varyasyona ihtiyacınız vardır. İdeal olarak, egzersizler her ay değiştirilmelidir. Çapraz antrenman, rutininizi değiştirmenin ve kondisyonunuzu geliştirmenin başka bir harika yoludur.

5. Esnek Olun

Bir eğitim gününü kaçırmanız gerekiyorsa endişelenmeyin, sadece egzersiz planınıza devam edin. Önemli olan belirli bir antrenman yerine tutarlılık veya eğitiminiz

6. Gerçekçi Hedefler Belirleyin

Egzersiz için hedefler belirlerken ne istediğiniz ile ne yapabileceğiniz arasında bir denge bulmak önemlidir. Girdiğiniz her yarışta kişisel en iyiyi belirlemek isteyebilirsiniz, ancak muhtemelen gerçekçi değildir. Mevcut zindeliğiniz ve potansiyeliniz hakkında dürüst olun. Gelecek yıl bir maraton koşmak isteyebilirsiniz, ancak haftada üç kez bir saatten fazla egzersiz yapmak için zamanınız yoksa, bu hedef gerçekçi değildir. Bir spor veya fitness rutininde yeniyseniz, neyi başarabileceğinizi bilinceye kadar tahminlerinizde muhafazakar olun, aksi takdirde yaralanmaya daha eğilimlisiniz.

7. Sabırlı Olun

Zindelik ve performans oluşturmak zaman ve tutarlılık gerektirir, bu nedenle zihniyete düşmekten kaçının, her zaman daha iyidir. Sadece yaralı veya sinirli olursunuz.

8. Tutarlı Olun

Çok kısa egzersizlerle başlasanız bile, bunları düzenli olarak, haftada birkaç gün yapmanız önemlidir. Hafta sonu savaşçı sendromuna kurban etmekten kaçının, sadece hafta sonlarında uzun ve sıkı çalışın ve hafta boyunca hiçbir şey yapmayın. Yaralanmalar egzersizle tutarsız olanlar için çok daha yaygındır.

9. Beslenme Kritik

Spor beslenme ve hidrasyon, egzersiz yapma ve antrenman yapma yeteneğinizi geliştirmek için uzun bir yol kat eder. Düzenli bir egzersiz rutininde iseniz, yeme alışkanlıklarınızı yeniden değerlendirmek ve besleyici beslenme yollarını öğrenmek için iyi bir zamandır.

10. Doğru Ekipmanı Kullanın

Spor yaralanmalarının önlenmesi doğru ekipmanla başlar. Hangi spor veya egzersiz rutini yaparsanız yapın, ekipmanınızın ve ayakkabılarınızın doğru şekilde oturduğundan emin olmanız gerekir. Yıpranmış ayakkabıların içinde koşmayın veya kötü oturan bir bisiklete binmeyin. Sporcuların korunmasına yardımcı olmak için pedler, kasklar, ağız koruyucuları yapılır ve tüm uygun spor güvenlik ekipmanları giyilmeli ve size iyi uymalıdır.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir