1. Anasayfa
 2. Teknikleri ve Stratejileri

Nasıl formda ve formda hızlı olsun

Nasıl formda ve formda hızlı olsun
0

Bir maraton için sıkı egzersiz yapıyorsanız veya egzersiz rutininizden en iyi şekilde yararlanmaya çalışsanız da, hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilecek bazı temel hususlar vardır. Başta “sır” olmasa da, insanların en iyi niyetli hedefleri bile baltalayabilecekleri birçok hata var.

Formda Olmak İstediğinizde Ne Düşünmelisiniz

Gerçekten daha hızlı formda kalmak istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken sekiz şey:

 1. Kişisel Bir Eğitimci Olun
  1. Bazen, eğitim programınızdan en iyi şekilde yararlanmak için, bir profesyonelden objektif bir tavsiyeye ihtiyacınız vardır. Bireyler olarak, tutarlılık için iyi bir şey olabilen yolumuza girme eğilimindeyiz. Ancak, aynı şeyi haftadan haftaya, yıldan yıla yaptığınız zaman yukarı doğru ilerlemek zordur. Başkası tarafından yazılmış bir programın ardından size engel teşkil edebilecek zorlukları sunabilir, aksi takdirde sizi engelleyebilecek eğitim hatalarını düzeltebilir ve düzeltebilirsiniz.
 2. Güç tren
  1. Güçlü antrenman, performansınızı arttırmanın ve daha verimli bir şekilde antrenman yapmanın en hızlı yollarından biridir. Saatlerce koşmak, bisiklete binmek ya da spor yapmakla uğraşırken, birkaç aktivite kas, güç ve kuvvet ile ağırlık antrenmanı oluşturabilir. Gerçekten hızlı ve hızlı sonuç almak istiyorsanız, yapılandırılmış bir direnç eğitimi programı ile birlikte ağırlıkları toparlamanız gerekir.
 3. Dinlen ve Kurtar
  1. Bu, etkili bir eğitimin çoğu zaman gözden kaçan bir parçasıdır. İyileşme günleri dinlenmiyor veya zamanlamıyorsanız, vücudunuzun kas kitlesi ve dayanıklılık kazanma yeteneğini sınırlarsınız. Egzersizden sonra vücudunuz gerçekte güçlenir, bu nedenle stresli kasların dokuyu yeniden inşa etmesi için aksama süresine ihtiyaç duyarsınız. Aksine, aşırı eğitmek düşmandır. Kendini maksimuma ittiğini düşünebilirsin, ama asıl yaptığın şey maksimize etmek.
 1. İyi ye
  1. Doğru beslenme ve etkili eğitim el ele gider. Yemek yeme hakkı nihayetinde, zorlayıcı faaliyetlerde bulunurken elinizde hangi rezervlerin bulunduğunu belirler. Bu, bir egzersiz, yarış veya spor etkinliğinden önce, sırasında veya sonrasında çok fazla su içmemeniz veya çok az içmeniz için uygun şekilde suda kalmanızı sağlar.
 2. Vücudunu Dinle
  1. Etkili eğitim, bir oyun planını izlemenizi gerektirir, ancak ne hissettiğinizi temel alarak planı değiştirmek için yeterli esnekliğe sahip olmanızı gerektirir. Yorgunsanız, hastaysanız, stres altındaysanız, yaralandıysanız veya kalp atış hızınızın arttığını fark ederseniz, bu işaretlere dikkat etmeniz gerekir. Bir aktivitenin yavaşlatılması, dinlenmesi veya yeniden planlanması tüm uygun tepkilerdir. Buna zıt olarak itmeniz, sizi geri ayarlamaya veya yaralanmanıza neden olabilir.
 3. Başkaları Tarafından Atlanmadan Kaçının
  1. Bir veya daha fazla eğitim partneriyle eğitiminizde destek almak genellikle harikadır. Ancak, eğitim planınıza uymanız da önemlidir. Başkalarıyla birlikte çalışırsanız, sizinkinden daha azsa, yoğunluğu veya süresi boyunca eğitime alınmayın. Öte yandan, kolay bir gün planladıysanız ancak arkadaşınız çekiç almaya karar verirse, gidip kendi planınızı izlemeniz gerekir. Sıklıkla, eğitim ortakları bizi sınırlarımızı aşmayacak şekilde eğitmeye ya da eğitmeye teşvik edecektir. Kişisel olarak en iyisini elde etmek için ihtiyacınız olanı yapın.
 1. Çapraz Tren
  1. Alternatif egzersiz stratejileri, fitness hedeflerinize daha hızlı ulaşmak için harika bir yoldur. Çapraz antrenman sadece genel kas kondisyonu geliştirmenize yardımcı olmakla kalmaz, kaslarınıza ton kaybı olmadan iyileşme şansı verir. Bunu yapmak, oyun planını sürekli değiştirerek ve sabit bir rutinin monotonluğunu önleyerek tükenmişliği önlemenize yardımcı olur.
 2. Interval Tren
  1. Aralıklı eğitim, yavaş ve kolay aktiviteye sahip, yoğun egzersizin kısa, hızlı patlamalarını içerir. Hem aerobik hem de anaerobik sistemleri çalıştırarak kardiyovasküler fonksiyonlarda hızlı bir iyileşme sağlar. Dahası, treni düzenli kılan insanlar, aynı egzersizi tekrar tekrar yapmaktan kaynaklanan tekrarlayan stres yaralanmalarından kaçınma eğilimindedir.
  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir