1. Anasayfa
  2. Egzersiz ve Sağlık Koşullarını Yönetmek

Tai Chi Uygulaması Dengenizi Artırabilir mi?

Tai Chi Uygulaması Dengenizi Artırabilir mi?
0

Yaşlandıkça, tai chi olarak bilinen eski pratiklere başlamak, dengenizi artırmanıza yardımcı olabilir. Genellikle “hareketli meditasyon” olarak adlandırılan tai chi’nin pek çok bilimsel çalışmada stabiliteyi arttırdığı ve düşmeleri önlediği bulundu.

Geleneksel Çin tıbbında uzun süre kullanılan tai chi, bir dizi yavaş, yumuşak hareket gerçekleştirmeyi içeren bir zihin-vücut tekniğidir. Genellikle stres giderici etkileri nedeniyle selamlanan tai chi bu hareketleri derin nefes alma ve meditasyon ile birleştirir.

Tai chi aynı zamanda bir savaş sanatı olarak kabul edilir. Bu amaçla, tai chi hareketleri, hız ve güçle gerçekleştirildiğinde savaşta ya da kendini savunmada kullanılabilir.

Tai chi sadece dengeyi iyileştirmek için kullanılmaz aynı zamanda çok çeşitli kronik sağlık problemlerini yönetmenize yardımcı olabilir. Örneğin araştırmalar, tai chi uygulamasının, artrit, kronik bel ağrısı ve fibromiyalji gibi durumlarla ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bazı araştırmalar tai chi’nin bağışıklık sistemini harekete geçirmesinin yanı sıra kanser ve kalp hastalığı gibi önemli hastalıkları olan insanlarda yaşam kalitesini artırabileceğini de öne sürüyor. Ek olarak, tai chi, kaygı gibi zihinsel sağlık sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Makalede Neler Var?

Tai Chi Neden Dengeyi Geliştirmek İçin Kullanılıyor?

Birçok insan için, ileri yaşta postüral stabilitede bir azalma (yani vücudunuzun belirli bir uzamsal alandaki konumunu koruma yeteneği) de eşlik eder. Denge fonksiyonu genellikle orta yaşta düşmeye başlar, düşme ve yaralanma riski zaman içinde giderek artar.

Egzersiz yapmak, dengeyi geliştirmek ve düşme riskini azaltmak için günlük bir yaklaşım olarak önerilmektedir. Tai chi ile birlikte yoga, denge dengeleyici faydaları için sık sık lanse edilir.

Tai chi’nin dengeyi geliştirmede yardımcı olmasının çeşitli nedenleri var. Uygulamanın esneklik, güç ve hareket açıklığı dahil olmak üzere postüral stabilitenin korunmasında yer alan bir dizi faktörü etkilediği düşünülmektedir. Ayrıca tai chi’nin mekansal farkındalığınızı artırarak düşmeleri önlemeye yardımcı olabileceği de söyleniyor.

Tai Chi Dengesi Üzerine Bir Araştırma: Yardımcı Olabilir mi?

Şu anda tai chi’nin sağlık etkilerini araştıran geniş çaplı çalışmaların eksikliği olmasına rağmen, giderek artan bir araştırma topluluğu, tai chi’nin dengeyi iyileştirme konusunda faydalı olabileceğini göstermektedir.

2010 yılında Geriatrik Fiziksel Terapi Dergisi’nde çıkan bir rapor için, bilim adamları tai chi’nin 60 yaş ve üstü yetişkinlerde denge işlevi üzerindeki etkilerini test eden daha önce yayınlanmış 19 araştırmaya baktılar. Gözden geçirilen çalışmaların çoğu, en az 45 dakika süren ve haftada en az iki kez 12 hafta veya daha uzun süren tai chi oturumlarını içermiştir.

Raporun yazarları analizlerinde, tai chi’nin esneklik, düşme hızı, hareket açıklığı ve eklem gücü gibi faktörleri geliştirdiğini buldu. Rapor, tai chi’nin “yaşlı erişkinlerde denge ve denge güvenini arttırmak için ekonomik ve etkili bir egzersiz programı” olabileceği sonucuna varmıştır. ).

Tai chi’nin, dengesizliği azaltan bir hareket bozukluğu olan Parkinson hastalığında dengesi iyileştirmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. Bu delil 2014 yılında PLoS One dergisinde yayınlanan bir raporu içermektedir.

Bu rapor için araştırmacılar, Parkinson hastalığı hafif-orta şiddette hastaları içeren 10 klinik denemeyi genişletti. Hem ilaç hem de düzenli tai chi pratiğini içeren bir tedavi programını izleyenler arasında araştırmacılar düşmelerin azalması ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi gibi faktörlerde iyileşmeler gözlemledi. Sonuç olarak, raporun yazarları tai chi uygulaması ve ilaç kullanımının bir kombinasyonunun “hareketlilik ve dengede ümit verici kazanımlar” ile sonuçlanabileceğini belirtti.

Tai Chi Nasıl Dengesini Artırmak için Kullanılır

Tai chi’yi kitaplardan veya ses / video kaynaklarından öğrenmek mümkün olsa da, bir ders almak veya bir tai chi eğitmeni ile çalışmak, hareketleri doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olmanıza yardımcı olur.

Tai chi genellikle güvenli olarak kabul edilir, ancak bazı kişilerde küçük ağrılara ve ağrılara neden olabilir. Sağlık sorunları olan ve hamile olan kadınlar tai chi uygulamalarından önce sağlık uzmanlarına danışmalıdır.

Dengenizi geliştirmek için tai chi kullanmayı düşünüyorsanız, sağlık ve yaşam tarzı faktörlerinin yaşlandıkça düşme riskinizi etkileyebileceğini unutmayın. Örneğin, kas zayıflığı, tansiyon kontrolü ile ilgili sorunlar ve bazı ilaçların kullanımı gibi konular dengenizi etkileyebilir. Güvende kalmak için dengede sorun yaşıyorsanız doktorunuzla konuşun ve tai chi’nin size yardımcı olup olmadığını sorun.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir