1. Anasayfa
 2. Egzersiz ve Sağlık Koşullarını Yönetmek

Spor Hekimliğine Genel Bir Bakış

Spor Hekimliğine Genel Bir Bakış
0

Spor ve egzersiz tıbbı (SEM) olarak da bilinen spor tıbbı, fiziksel zindeliği ve spor ve egzersizle ilgili yaralanmaların tedavisi ve önlenmesi ile ilgilenen bir tıp dalıdır. ve etkili bir şekilde eğitim hedeflerine ulaşmak için.

Spor hekimliği uzmanları, kırıklar, burkulmalar, suşlar ve çıkıklar gibi akut travmalar da dahil olmak üzere çok çeşitli fiziksel koşulları tedavi eder. Ayrıca tendonit, dejeneratif hastalıklar ve aşırı egzersiz sendromu gibi kronik aşırı kullanım yaralanmalarını da tedavi ederler.

Spor hekimliği, genel tıp eğitimini, spor biliminin, egzersiz fizyolojisinin, ortopedi, biyomekanik, spor beslenmesinin ve hatta spor psikolojisinin belirli ilkeleriyle birleştirir.

Bir spor hekimliği ekibi, doktorlar, cerrahlar, atletik antrenörler, spor psikologları, fizyoterapistler, beslenme uzmanları, antrenörler ve kişisel antrenörler dahil olmak üzere tıbbi ve tıbbi olmayan uzmanları içerebilir.

Makalede Neler Var?

Spor Hekimliği Uzmanları

Bir spor hekimliği uzmanı, egzersizin tıbbi, tedavi edici ve işlevsel yönlerine odaklanır ve genel spor performansını artırmak için doğrudan sporcularla birlikte çalışır.

“Spor Hekimliği Uzmanı” unvanı mutlaka bir hekim olduğu anlamına gelmez. Spor hekimliği uygulamalarının kullanıldığı herhangi bir sayıda disipline uygulanabilir.

Spor hekimliği kendi başına tıbbi bir uzmanlık değildir. Daha ziyade, temel sertifikasyonun ilk alınmasının ardından sporun tıbbi yönlerine ve egzersizine odaklanan ek bir eğitim anlamına gelir. Spor hekimliği alanında çalışan tıbbi olmayan profesyoneller:

 • İnsanların yaralanmalardan kurtulmasına yardımcı olan fizyoterapistler
 • Sporcuların güçlerini yeniden kazanmalarına ve gelecekteki yaralanmaları önlemeye yardımcı olmak için rehabilitasyon programları sağlayan sertifikalı atletik eğitmenler
 • Fiziksel eğitim veya kurtarma ile birlikte kilo yönetimi ve beslenme konusunda yardımcı Beslenme

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, tıbbi olmayan spor tıbbı maaşları, sertifikalı bir atletik antrenör için 46.630 dolar ile bir beslenme uzmanı için 59.410 dolar arasında değişiyordu. İleri derece gerektiren fizyoterapistler ortalama 86.850 dolar kazandılar.

Spor Hekimliği Doktorları

Spor hekimliği doktorları, spor veya egzersizle ilgili yaralanma ve hastalıkların teşhis ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış tıbbi doktorlardır. Birçok spor hekimi sadece sporcularla çalışsa da, çoğunluğu spor yaralanmasından sonra tedaviye ihtiyacı olan herkesi tedavi edecektir.

Spor hekimliği uzmanlarının çoğu, spor hekimliği alanında iki yıllık bir burs almaya başlamadan önce ilk olarak aile hekimliği, acil tıp, çocuk doktorları, iç hastalıkları veya ortopedi konusunda onaylıdır. Tamamlandığında, çoğu Amerikan Aile Hekimliği Kurulundan Spor Hekimliği alanında bir Ek Yeterlilik Belgesi (CAQ) kazanacaktır.

Spor hekimlerinin çoğu, ameliyat etmeyen kas-iskelet sistemi koşullarıyla ilgilenir. Diğerleri, uygulamalarını spor yaralanmalarının cerrahi tedavisine odaklamaya karar veren ortopedi cerrahlarıdır.

Kas, kemik ve eklem yaralanmalarının ötesinde, spor tıbbı doktoru, aşağıdakiler dahil olmak üzere herhangi bir diğer ilgili koşulları tedavi etmek için nitelikli olacaktır:

 • Beyin sarsıntısı ve diğer kafa travmaları
 • Kronik veya akut hastalıklar (astım, diyabet veya hipertansiyon gibi)
 • Beslenme, takviyeler, ergogenik yardımcılar ve performans sorunları
 • Sakatlanma önleme
 • Hasta veya yaralı sporcularda “Oyuna Geri Dön” kararları

Genel olarak konuşursak, spor hekimliği hekimleri uzman olmayan meslektaşlarından daha yüksek gelir elde etme eğilimindedir.

2010 MGMA Hekimi ve Tazminat Üretim Araştırması’na göre, spor tıbbı konusunda uzmanlaşmış ortopedi cerrahları genel ortopedi cerrahlarına göre yılda 100.000 dolardan fazla para kazandı

Spor Psikologları

Spor psikolojisi, sporcuların ve spor meraklılarının zihinsel ve duygusal ihtiyaçlarına odaklanan belirli bir psikoloji dalıdır. Bir spor psikolojisi alanı sporcu arasında daha belirgin hale gelmekte ve kabul edilmektedir. Profesyonel spor takımlarının, takımı rekabete hazırlamalarına veya performansı engelleyebilecek duygusal zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için tam zamanlı bir psikolog kullanmaları nadir değildir.

Sporcular benzersiz streslerle karşı karşıya kaldıklarından, bir spor psikoloğu kaygının düzenlenmesine ve sporlarına özgü bir şekilde odağın iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Sporcunun yarışma ya da ciddi bir spor yaralanmasından kurtarma sırasında güçlü bir duygusal dengeyi korumasına yardımcı olmak için çeşitli psikoloji araçlarını ve becerilerini (psikoterapi, stres yönetimi ve hedef belirleme dahil) kullanacaklardır.

Amerikan Psikologlar Birliği’ne göre, spor psikologları yılda 60.000 ila 80.000 ABD Doları arasında bir yere ulaşabiliyor ve en iyi kazananlar 100.000 ABD Dolarını aşan gelirler elde ediyor.

Spor Bilimi Uzmanları

Egzersiz bilimi olarak da adlandırılan spor bilimi, fizyoloji, anatomi ve psikoloji prensiplerinin insan hareketi ve fiziksel aktivite ile ilgili olarak odaklandığı bir çalışmadır. Bir disiplin olarak, egzersiz bilimi hala başlangıç aşamasındadır ve öncelikle klinik araştırmaya odaklanmıştır (egzersize fizyolojik tepkiler, egzersiz tekniklerinin karşılaştırmalı etkinliği ve performans arttırıcı ilaçların ve takviyelerin etkisi dahil).

Eğitim ve öğretim

Spor hekimliği ile ilgili alanda çok sayıda iş imkanı vardır. Spor tıbbı veya bilim dallarında derece almak isteyenler genellikle klinik, akademik veya hizmet odaklı bir ortamda çalışırlar. Diğerleri ise spor organizasyonları tarafından serbest olarak çalıştırılmaktadır.

Kolejler ve üniversiteler, müfredatlarına agresif bir şekilde spor hekimliği programları eklemeye başlamıştır. Sadece birkaç yıl önce, çok fazla seçenek bulmak için zorlanacaksınız. Günümüzde spor hekimliği, egzersiz bilimi, kinesiyoloji, spor koçluğu ve diğer çeşitli spor dallarına özgü lisans ve yüksek lisans dereceleri bulunmaktadır.

Bir spor hekimliği doktoru için, eğitim pisti çok daha yoğundur ve 12 ila 13 yıl arasında bir süre alabilir. Baştan sona, program genellikle şunları içerir:

 • Lisans derecesi: 4 yıl
 • Tıp fakültesi: 4 yıl
 • MD / DO ikameti: 3 yıl
 • Spor Hekimliği Bursu: 1 ila 2 yıl

Tıbbi olmayan spor hekimliği uzmanları bile kapsamlı eğitim gerektirir. Örneğin sertifikalı bir atletik antrenör (ATC), yalnızca ilgili bir alanda lisans veya yüksek lisans derecesi tamamladıktan sonra sertifika alacaktır. Sertifika alabilmek için, adayların atletik yaralanmaların tanınmasını, değerlendirilmesini, önlenmesini ve uygun tedavisini sağlama kapasitesini göstermeleri gerekir.

Eniyi Sağlık’dan Bir Kelime

Spor hekimliği alanı sürekli büyümektedir ve sporcularla çalışmak için gereken uzman çeşitliliği de artmaya devam edecektir.

Gelişen spor hekimliği alanları arasında gelişmiş teşhisler (Ulusal Futbol Federasyonu tarafından kullanılan SCAT3 spor sarsıntısı değerlendirme aracı gibi), rehabilitasyon teknolojileri (trombosit bakımından zengin bir plazma terapisi ve mikro akım yara sargısı gibi) ve eklem kıkırdağının yenilenmesi için kök hücre tedavileri bulunmaktadır ve iskelet kası.

Spor hekimliğinde araştırma ve yenilik devam ettikçe, tıp ve tıp dışı uygulamalarda uygulama alanları da değişecektir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir