1. Anasayfa
  2. Uzun Mesafe

Yarış Yapmadan Önce Bir Gün Egzersiz Yapmalı mıyım?

Yarış Yapmadan Önce Bir Gün Egzersiz Yapmalı mıyım?
0

Yarı maratonunuzdan önceki gün ve yarışı dört gözle bekliyorsunuz. Ancak bir koşuya çıkmanız mı yoksa sadece rahat ve dinlenmeniz mi gerektiği konusunda kafa karıştırıcı olabilir. 5K gibi kısa bir yarış mı yoksa maraton gibi uzun mesafeli bir olay mı yaptığınızdan bağımsız olarak, yarıştan bir gün önce koşmanız gerekip gerekmediği hakkında pek çok görüş vardır.

Makalede Neler Var?

Yarıştan Önceki Gün Egzersiz Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

Bir yandan, koşan kaslarınızı yarışa hazırlamak için, özellikle yarı maraton veya maraton gibi uzun bir koşu varsa, dinlenmek iyidir. Yarıştan bir gün önce dinlenen çoğu koşucu, başlangıç çizgisine geldiklerinde kendilerini taze ve hazır hissettiğini söylüyor.

Ancak diğer koşucular bir yarıştan bir gün önce 20 dakika boyunca çok kolay koşarak yemin eder, bu da onların gerginliklerini gevşetmelerine ve sarsmalarına yardımcı olduğunu söyler. Bazı koşucular kısa koşularından sonra gerilmeleri ve gevşemeleri için hafif esneme veya köpük yuvarlama yapacaklardır.

Gerçekten sizin için en iyi olanı görmeniz gerekir. Eğer yarış kaygısı çeken biriyseniz, bir gün önce çok yavaş, 20 dakikalık bir koşu yapmak sizin için faydalı olabilir. Ancak istirahatte daha iyi performans gösterdiğinizi düşünüyorsanız ve kısa bir sarsıntı koşusuna ihtiyacınız yoksa, yarışa çıkan 24 saat boyunca rahatlayın. Hangisini seçerseniz seçin, yarış performansınızı etkilemeyecek.

Zorlu Bir Egzersizden Kaçının

Ne yaparsanız yapın, uzun bir koşu, hızlı bir antrenman veya yarıştan önceki gün antrenman gibi önemli, zor bir antrenman yapmadığınızdan emin olun. Bazı insanlar yarış pistinde birkaç mil koşmanın ya da bir gün önce kuvvetlendirici bir antrenman yapmanın yarış gününde zihinsel ya da fiziksel bir avantaj sağlayacağını varsayabilir. Ancak, gerçekte, yorgun veya ağrılı hissetme ve yarış için hazır olup olmadığınızı sorgulama hakkına sahip olacaksınız.

Kursu Yürütmek Daha Önce Günler Yapmalı

Sahadaki tepeleri sadece “test etmek” için çalıştırmak ve onlar için zihinsel olarak hazırlıklı olmak aslında bir strateji olarak geri tepebilir. Bunun fayda sağlayabileceğini düşünüyorsanız, önceki gün yerine birkaç gün önce yapılmalıdır. Kurs sizin için yerel ise, eğitim çalışmalarınızın bir parçası olun.

Parkur, trafiğe kapalı olduğunda ve koşucu kalabalığı olduğunda yarış sırasında çok farklı olabilir. Yarışa seyahat ettiyseniz ve parkur yabancıysa, parkur turuna çıkmanın psikolojik olarak faydalı olup olmayacağına karar vermelisiniz. Kaygınızı besleyebilir veya bilinmeyenden çok bilinenlerle daha iyi başa çıkacak türden bir kişi olabilirsiniz. Kursun bir haritasını incelemek daha iyi olabilir, özellikle kursta desteğin hidrasyon ve tuvaletler için nerede olacağını bulmak.

Kolaylaşmaya çalışın ve kendinize iyi eğitimli olduğunuzu ve yarışınıza hazır olduğunuzu hatırlatmaya devam edin.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir