İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uzun Mesafe
  3. Sezon Dışı Yarışlarda Formda Kalmanın 8 Püf Noktası

Sezon Dışı Yarışlarda Formda Kalmanın 8 Püf Noktası

yoga sınıfında üç kadın

Büyük bir yarışın bitiş çizgisini geçtikten sonra, özellikle sezon sonrası soğuk havaların başlaması ve daha kısa günlerle çakışması halinde rahatlamak ve bir kanepe patates olmak cazip gelir. Ancak çok uzun süre gevşerseniz, önceki aylarda çok çalıştığınız zindeliğin çoğunu kaybedersiniz. Ayrıca, bir sonraki antrenman sezonuna, öncekinden daha güçlü ve yaralanmaya karşı daha dayanıklı hissettiren bir fırsatı kaçırmayacaksınız.

İşte nasıl motive edileceğiniz ve sezon dışı zamanınızdan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğiniz konusunda bazı fikirler.

1. Kendiniz İçin 30 Günlük Bir Spor Mücadelesi Belirleyin

Geçen sene, Şükran Günü ve Noel arasında kısa bir çizgi çizdim. Amaç, dışarıda veya koşu bandında her gün en az bir mil koşmaktı. Çok yorulduğum ve tam olarak bir mil yürüdüğüm birkaç gün vardı ama çoğu gün ondan daha fazlasını yaptım. Bu zorluk, telaşlı tatil sezonunda beni formda tutmam ve aklı başında olmamı sağladı.

30 günlük bir spor mücadelesinin koşmayı gerektirmesi gerekmez. 30 gün boyunca her gün 25 şınav ve 25 şınav yapmayı planlayabilirsiniz. Veya bir ay boyunca her gün belirli sayıda adım atmayı hedefleyin. Ayrıca sağlıklı bir beslenme zorluğuyla da birleştirebilirsiniz. Ne seçerseniz seçin, takviminizde veya yapılacaklar listelerinizde işaretleyin ve ilerledikçe işaretleyin. Her gün elde ettiğiniz başarı hissi, sizi devam ettirmek ve diğer zindelik hedeflerine devam etmek için motive edecektir.

2. Daha Fazla Çapraz Eğitim Yapın

Belirli bir yarış için antrenman yapmadığınız zamanlarda koşmanıza gerek kalmaz, bu sayede zevk aldığınız diğer antrenmanlar için egzersiz zamanını boşaltır. Geçmişte zamanlamanıza uymadığınız yoga veya kardiyo kickboks gibi spor salonunda bazı dersleri deneyin. Buz pateni, kar ayakkabısı ve kayak gibi kış aktiviteleri aktifken arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirmek için harika bir fırsattır.

3. Eğlence İçin Yarış Yapın

Antrenmanın ortasındayken, mesafe ne olursa olsun koşacağınız her yarış için çok fazla endişe ve baskı hissedebilirsiniz. Sezon dışı sezonunuz boyunca, sadece eğlenmek için yaptığınız, bir süre hedefiniz için değil, birkaç yarış seçin. Bir grup arkadaşınızla eğlenceli tema yarışlarından birini veya tatil koşularını (bir Türkiye Trot veya Yılbaşı Gecesi yarışı gibi) yapmak için iyi bir şans. Kostüm giyin, komik bir şapka giy, tişört giy, ya da ciddi antrenman modundayken normalde yapmayacağın bir şey yap. Ayrıca normalde yarış yapamayacağınız bir arkadaşınızla birlikte koşmayı ve deneyimden zevk almayı da planlayabilirsiniz. Yarışınıza daha fazla eğlence eklemek, antrenman sırasında çok özel bir hedefe odaklanmış olsanız bile, rahat olma ve yarışınızla ilgili çok fazla endişe duymamanızı sağlar.

4. Belirli Kısa Süreli Hedefler Belirleyin

Haftalık bir antrenman programını takip etmeseniz bile, sizi motive etmek için kısa vadeli hedeflere ihtiyacınız olacak. Çalışmak için belirli hedefleriniz olmadığında, günler ve haftalar boyunca egzersizi sonlandırmak kolaydır. Bilmeden önce, çok fazla zindelik kaybettiniz. Haftada iki kez yoga yapmak veya kuvvet antrenmanı yapmak gibi haftalık birkaç hedef seçin ve bunları yapacağınız günleri planlayın. Haftanıza göre bir yapıya sahip olmanız, egzersizlerinize sadık kalmanızı sağlayacaktır.

5. Düzenli Güçlendirme Eğitimi Yapın

Sezon dışı, ilkbahardaki kilometrenizi artırmaya başlamadan önce kuvvet antrenmanınıza odaklanmak için harika bir zaman. Haftada iki ila üç seans güçlendirme hedefleyin. Bunu yapmak için bir spor salonuna bile gitmenize gerek yok – 15 ila 20 dakika boyunca sadece vücut ağırlığındaki alt beden ve çekirdek egzersizlerini yapın. Güçlendirme konusunda motive olmakta zorlanıyorsanız, bir arkadaşınızla yapmayı veya YouTube fitness videolarını kullanmayı deneyin.

6. saatiniz olmadan koşmak

Yoğun bir eğitimin ortasında olmadığınızda, bazen hissederek koşabilir ve hızınız veya mesafeniz için endişelenmeyebilirsiniz. Koşmanın saf sevincine odaklandığınız haftada en az bir koşu yapın. Koşularınız sırasında dikkatli olmayı ve şimdiki zamanda kalmayı deneyin. Sakin ve sakin olmanın pratik yapması, yoğun bir antrenman sezonunda zihinsel gücünüzü arttıracaktır.

7. Konfor Bölgenizden Çıkın

Sezon dışı, koşma ile ilgili olmayan yeni bir spor dalını denemek için harika bir zamandır. Bir kış, dört haftalık bir kapalı kaya tırmanışı dersi aldım ve inanılmaz bir zihinsel ve fiziksel zorluk olarak buldum. Vücudunuzu sezon dışı dönem boyunca yeni sınırlara zorlamak sadece fiziksel gücünüzü arttırmakla kalmaz, aynı zamanda büyük bir destek sağlar

8. Kişisel Antrenör veya Koşu Antrenörüyle Çalışma

Şimdi bir sonraki antrenman sezonunuz için hedeflerinizi oluşturmaya başlamanın tam zamanı. Koşucu bir koç veya kişisel antrenör, uzun vadeli hedeflerinize ulaşmak için sezonun dışında yapılacaklar için gerçekçi bir plan geliştirmenize yardımcı olabilir. Antrenman sezonunuza mükemmel bir antrenman tabanı ve hedeflerinize ulaşabileceği konusunda güvenerek başlayacaksınız.


Yorum Yap

    Yorum Yap