1. Anasayfa
  2. Uzun Mesafe

Bir Maraton Çalıştırmak Ne Kadar Ortalamadır?

Bir Maraton Çalıştırmak Ne Kadar Ortalamadır?
0

Maratonlar (26.2 mil) için bitirme süreleri, dünya standartlarında, iki elit maratoncu için iki saatten biraz fazla, yürüteçler için sekiz veya daha fazla saat arasında değişmektedir. Amerika Birleşik Devletleri maratonundaki erkekler için ortalama maraton süreleri açısından, 2016 yılında ortanca maraton bitirme süresi 4:22:07 (mil başına 9:59 dakika) idi. Kadınlar için ortanca terbiye süresi 4:47:40 (mil başına 10:58 dakika).

Makalede Neler Var?

Bitiş Sürenizi Tahmini

Maratonunuzu çalıştırmadan önce, maratonunuzun bitiş zamanını tahmin etmek kesinlikle faydalıdır, bu nedenle kendinizi nasıl düzgün bir şekilde kullanacağınızı bilirsiniz. Ayrıca aile üyelerinize ve arkadaşlarınıza sizi neşelendirecekleri konusunda sizi ne zaman bekleyecekleri konusunda bir fikir vermek isteyeceksiniz. Ancak, özellikle maratonlar için yarış zamanlarını tahmin etmek zor olabilir çünkü hava şartları ve parkur şartları gibi birçok değişken vardır.

Bir çok koşucunun kullanmaktan hoşlandığı hızlı bir formül, kısa bir yarı maraton zamanı almak, iki katına çıkarmak ve kursun zorluğuna bağlı olarak 10 ila 20 dakika eklemek.

Yarış Tahmini Hesap Makineleri

Yarış süresi tahmin çizelgeleri veya hesap makineleri, son bir yarışa dayanarak maraton sürenizi belirlemenize yardımcı olur. En doğru tahmin için, maratondan yaklaşık 4 ila 6 hafta önce yaptığınız bir yarıştan bir yarış süresi kullanmalısınız.

Bunlar, denemek için birkaç iyi yarış zamanı tahmini hesaplayıcıdır. Bu sizin ilk maratonunuzsa, hesap makinesinin tahminine yüzde 5 ila 6 ekleyin. Bazı maratonların altı veya yedi saat gibi zaman sınırları vardır (diğerlerinin sınırı yoktur). Daha yavaş bir koşucu ya da yürüteç iseniz, bir maraton seçerken kesme zamanı olup olmadığından emin olun.

  • MarathonGuide.com Yarış Sonuçları Tahmin : Teorik yarış sonuçlarını hesaplamak için bir mesafe ve süre seçin ve maraton tahmininizi inceleyin.
  • Runner’ın Dünya Yarış Saati Tahmincisi : Bu hesap makinesi, öngörülen bir maraton bitiş zamanını belirlemek için son bir yarış saatini kullanır.

Tahmini bir sonlandırma zamanınız olduğunda, o zamanın ortalama hızını bulmak için bir hız ölçer hesaplayıcısı kullanabilirsiniz.

Son Yılın Sonuçlarını Analiz Et

Belirli bir maratonda nerede bitirmeyi (yüzde 25, yaş grubu galibi vb.) Nerede bitirebileceğinizi merak ediyorsanız, geçen yılın yarışından çevrimiçi sonuçlara bakın. Bitiş süreleri ve katılımcı sayısı bu yıl muhtemelen benzer olacaktır. Büyük şehir maratonları ve düz, hızlı maratonlar küçük, yerel olanlardan çok daha rekabetçi olma eğilimindedir. Büyük bir maratonun avantajı, aynı hızda, özellikle paketin arkasında olmak üzere, daha fazla yarışçı olması.

Tahmini Zamanı Gerçekten Çalıştırır mısınız?

Tahmin edilen bir maraton süresinin, o zaman koşacağınızın garantisi olmadığını unutmayın. Çoğu durumda, yalnızca deneyimli maratoncular öngörülen zamana ulaşır veya buna çok yakındır. Bir maratona uygun dayanıklılık antrenmanı yapmak zorundasın ve birçok zorluk faktörü var – kurs zorluğu, parkurdaki kalabalıklar, hava koşulları, beslenme, hidrasyon, nasıl hissettiğini – ortaya çıktı.

Eğitim ve hazırlık her zaman yardımcı olur. Antrenman programınızın acemi, orta veya ileri düzey bir koşucu olmanıza bağlı olarak değişebileceğini unutmayın.

Eniyi Fit’den Bir Kelime

İlk maratonunuzu koşuyorsanız, yarışı tamamlamaya ve güçlü bitirmeye odaklanın. Zamanınızdan bağımsız olarak, bir maratonu bitirmek inanılmaz bir başarı. İstediğiniz süre için çaba göstermelisiniz, ancak aynı zamanda gerçekçi olmayı da unutmayın. Yavaş yavaş, uygun eğitim ile zamanınızı artırabilirsiniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir