1. Anasayfa
  2. Uzun Mesafe

Maraton Öncesi veya Sırasında Ağrı Giderici Olmalı mıyım?

Maraton Öncesi veya Sırasında Ağrı Giderici Olmalı mıyım?
0

Maraton koşucuları ve yürüyüşçüleri genellikle bir maratondan önce veya bir maraton sırasında ağrı kesiciler almak isterler. Kas ağrıları, artrit ağrısı veya baş ağrısı ile başlayabilir veya yarış sırasında ağrı gelişebilir. Bununla birlikte, ağrı kesiciler bunu bitiş çizgisine getirmenize yardımcı olmayabilir ve hatta size zarar verebilir. Karşılaştığınız riskleri ve faydaların buna değip değmeyeceğini öğrenin.

Makalede Neler Var?

Maraton Öncesi ve Sırasında Ağrı Rahatlatıcılardan Kaçının

Maraton sağlık müdürleri, steroidal olmayan iltihap önleyici ağrı kesicilerin (NSAID’ler) yarıştan önceki gece veya yarış sırasında kullanılmasını önermez. Sadece finişten sonra almak için güvenlidir ve sonra sadece bir kez idrar yaptıktan sonra (susuz kalmayacağınızı ve böbreklerinizin işlediğini gösteren). Bu ilaçlar Advil, Motrin, Aleve ve ibuprofen’i içerir.

Ağrı kesiciler maraton sırasında sorunlara neden olabilir. Neredeyse 4.000 maraton koşucusu tarafından yapılan bir çalışmada, yarıştan önce reçetesiz ağrı kesiciler kullananlar arasında yarış sırasında beş kat daha fazla olumsuz etki tespit edildi. En sık karşılaşılan sorun gastrointestinal rahatsızlıktı.

89 ultramarathonun bir başka çalışması, 50 mil yarışında ibuprofen (her dört saatte bir 400 miligram) alanların plasebo alanlardan daha fazla akut böbrek hasarı geçirme ihtimalinin daha yüksek olduğunu buldu.

NSAID’ler yarış sırasında size hiçbir durumda yardımcı olmayabilir. Bir çalışma, kas ağrıları için ibuprofen alan koşucular ile plasebo kullananlar arasında performans açısından fark bulunmadı.

Bir durum için düzenli olarak ağrı kesiciler alırsanız, bunları uzun antrenman koşularında ve yürüyüşlerde ve maraton koşullarında kullanmanız gerekip gerekmediği konusunda doktorunuzla konuşun.

NSAID’lerle İlgili Sorunlar

En yaygın reçetesiz satılan steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar ibuprofen (Advil) ve naproksen sodyumdur (Aleve). İki etkisi vardır: ağrı kesici ve iltihabın önlenmesi. Bulantıya neden olabilirler ve böbrek fonksiyonlarını azaltırlar. Maraton çalışmasında ibuprofen alan beş yarışçı geçici böbrek yetmezliği ile hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

NSAID’lerle genellikle sorun yaşamamanıza rağmen, vücudunuzu 26.2 mil boyunca aşırı koşullar altında tutuyorsunuz ve beklenmedik bir tepki verebilirsiniz. Yarış biten bir problemle bitebilirsin.

Tylenol ile İlgili Sorunlar (Asetaminofen)

Tylenol (asetaminofen) iki etkiye sahiptir: ağrı kesici ve ateş düşürücü. Aşırı ısındığınızda ve oksidatif stres altında, bir maraton koşarken veya yürürken olduğu gibi karaciğer için toksik olabilir; Bazı insanlar, maratoncuların ortak bir şikayeti olan asetaminofen’den mide bulantısı almaktadır.

Karaciğeriniz asetaminofen’i parçalama işinin çoğunu alır ve terapötik bir doz ile toksik doz arasındaki fark, NSAID’lerden daha dar bir aralığa sahiptir. Ne kadar aldığınızı bilmiyorsanız, karaciğerinize kalıcı olarak zarar verebilirsiniz ve aşırı doz tedavi edilemez.

Maraton sağlık direktörleri, yarış sırasında bir ağrı kesici gerektiğinde Tylenol’a çok titiz bir selam verir ve sadece belirtildiği gibi kullanmaya özen gösterir.

Aspirin ile ilgili sorunlar

Aspirinin üç etkisi vardır: ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap önleyici. Aynı zamanda çoğu insanda kanın pıhtılaşmasını engeller. Bu, bir yaralanmanız durumunda kanamanın daha fazla olmasına neden olabilir ve uzmanlar, bir maraton sırasında ayaklarınızı ve bacaklarınızı çektiğiniz 26.2 milden itibaren daha fazla mikro-kanamaya ve kılcal damarlara sahip olduğunuzu düşünüyor. Birçok insan aspirinden mide bulantısı ve hatta mide kanaması geçirir. Büyük maraton çalışmasında, aspirin alan dört yarışçı kanama, iki tanesi kalp enfarktüsü geçirdiğini bildirdi.

Birçok kişi doktorları tarafından önerildiği gibi düzenli olarak düşük doz aspirin alır. Uzun antrenman koşularında bunun seni nasıl etkilediğini bileceksin. Durumunuz hakkında tavsiye almak için bunu doktorunuzla görüşün.

bira

Alkol, özellikle başka bir ağrı kesici ilaç kullanıyorsanız, tavsiye edilmez. Yarışın sonuna doğru bazı gayri resmi bira duraklarını geçebilirsiniz ve bir bardağa titizlik vermenin ağrı giderici bir etkisi olduğu bildirilmiştir. Ama onları bir kenara bırakmak ve bir kutlama birasının tadını çıkartana kadar evde uygun sıvılarla iyileşene kadar beklemek en iyisidir.

Yarış Günü’nde Yeni Hiçbir Şey Yapma

Maraton öncesi veya sırasında ağrı kesicilerden kaçının. Uzun egzersiz günlerinizi herhangi bir ağrı kesici olmadan nasıl yürüyor veya yürüdüğünüzü hissetmek ve ağrı kesiciler kullanmak için başvurduğunuzda ne gibi etkileri olduğunu denemek için kullanın. Her zamanki gibi, yarış gününde yeni bir şey denemeyin.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir