1. Anasayfa
  2. Koşu Sakatlanma önleme

Karanlıkta Koşmak için 10 Güvenlik Püf Noktası

Karanlıkta Koşmak için 10 Güvenlik Püf Noktası
0

Yoğun programlarla ve sınırlı saatlerce süren gün ışığında, bazı koşucular koşmak için tek zamanlarının sabahın erken saatlerinin veya akşamın karanlığında olduğunu bulur. Gün ışığında koşmak her zaman daha güvenli bir seçimdir, ancak gece veya sabahın erken saatlerinde koşmanız gerekiyorsa, bu yönergelere uyduğunuzdan emin olun.

1

Makalede Neler Var?

Her zaman trafiğe karşı koş

Runner at night with city in background
Tooga / Getty Görüntüleri

Onların geldiğini görebiliyorsanız, arabalardan kaçınmak daha kolaydır. Gelecek arabaların farlarını görmek mümkün. İşlek yollardan ve omuzları ya da kaldırımları olmayanlardan kaçının.

2

İyi Aydınlatmalı Bir Rota Seçin

Koşmak için favori rotanız olmayabilir, ancak en iyi aydınlatılmış rota en güvenli seçimdir. Yaklaşan otomobiller sizi daha iyi görüyor ve her zaman yolu görebilecek ve potansiyel tehlikelerden kaçınabileceksiniz.

3

Görünür Ol

Sabahın erken saatlerinde veya gece karanlığında koşuyorsanız, akşam karanlığında bile, beyaz, sarı veya turuncu kıyafetler giyin. Ayrıca, yansıtıcı donanımın açık olduğundan emin olun. Bazı eşyalar (koşu ayakkabısı, ceketler) üzerlerinde zaten yansıtıcı parçalar olmasına rağmen, daha fazla eklemek için zarar vermez. Far, sabahın erken saatlerinde veya akşam koşularında çok çalışan koşucular için de mükemmeldir.

4

Her Zaman Sizin Üzerinde Kimlik Var

Ehliyetinizi cebinize koyun veya ayakkabınızın üzerine bir kimlik etiketi takın. Acil irtibat bilgilerimi içeren bir Yol Kimliği ayakkabı etiketiyle çalıştırmayı düşünün.

5

Rotalarınızı ve Zamanlarınızı Değiştirin

Potansiyel saldırganlar, koşucuların rutinlerini çalışabilir ve özellikle karanlık veya yalıtılmış bir alanda tezgâh yapabilir. Her zaman aynı rotayı aynı anda çalıştırarak kendinize kolay bir hedef yapmayın.

6

Bir Arkadaşla Koş

Sayılarda güç ve güvenlik var. Mümkünse asla yalnız koşmaya çalışmayın. Koşmanız için en uygun zaman buysa, geceleri çalışan grupları araştırın. Yalnız koşuyorsanız, koşacağınız rotayı ve ne kadar süre kalacağınızı birisine bildirin.

7

Cep Telefonu Taşıma

Size bir şey olursa veya olağandışı bir şey fark ederseniz derhal polise başvurabilirsiniz. Telefonunuzu yanınızda kolayca taşıyabilmeniz için bu harika cep telefonu tutucularına göz atın.

8

Bisiklet ve Koşuculara Dikkat Edin

Bir yolda ya da arabası olmayan bir parkta koşsanız bile, daima diğer koşucuların ve bisikletçilerin farkında olun. Durmadan ya da geri dönmeden önce, yolunuzun temiz olduğundan emin olun. Bu tavsiye hem gün ışığında hem de karanlıkta koşmak için geçerlidir.

9

Müziğinizi Düzenleyin

Dışarıda çalışırken kulaklık takmamaya çalışın. İşitme duyunuzu kesmek sizi dezavantajlı kılar. Yaklaşan arabaları, bisikletçilerin hareket etmeye bağırdıklarını, köpekleri veya diğer potansiyel tehditleri duyamıyorsunuz. Müzik veya başka bir dikkat dağıtma ile kesinlikle koşmak zorunda kalırsanız, ses seviyesini çok düşük tutun veya bir kulaklıkla çalıştırın, böylece çevrenizde neler olduğunu hala duyabilirsiniz.

10

İçgüdülerini dinle

Güvensiz bir duruma girdiğinizi düşünüyorsanız, bağırsaklarınıza güvenin ve güvenli bir yere gidin. Şüpheli bir şey görürseniz polisi arayın.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir