1. Anasayfa
 2. Koşu Sakatlanma önleme

Utanç verici Koşu Sorunları Nasıl Tedavi Edilir

Utanç verici Koşu Sorunları Nasıl Tedavi Edilir
0

Koşma, hem ruh halini hem de enerji seviyesini yükselten harika bir egzersiz kaynağı olsa da, bir koşucunun kelimenin tam anlamıyla utanç verici bir sağlık durumuna girebileceği zamanlar vardır.

Kızarıklıklar ve sivilcelerden şişkinlik ve hemoroitlere kadar, koşucuları kırmızı yüzlü bırakabilecek dokuz sağlık koşulu (ve onları tedavi etmenin veya önlemenin yollarının):

1

Makalede Neler Var?

Asiri terleme

Excessive Sweating
Predrag Vuckovic E + / Getty Images

Bazı koşucular koşuları sırasında özellikle ellerde, ayaklarda ve koltuk altlarında aşırı terleme yaşarlar. Terleme vücudun serin kalmasına yardımcı olan tamamen normal bir işlem olsa da, vücudun soğutma sistemi arızalandığında terin vücuttan dökülmesine neden olan yoğun terleme (hiperhidroz) meydana gelir.

Hiperhidroza yatkınsanız, izleyebileceğiniz bazı tedaviler vardır:

 • Düzenli olarak terlemeyi önleyici kullanın. Durumunuz devam ederse, doktorunuzun reçete ettiği klinik olarak dayanıklı bir terlemeyi önleyici ürüne ihtiyacınız olabilir.
 • Botoks enjeksiyonları, koltuk altı hiperhidrozunu tedavi etmek için onaylanmıştır. Enjeksiyonlar geçici olarak ter bezlerini uyaran bir kimyasalı bloke eder.
 • Antikolinerjik adı verilen ilaçlar bazen hiperhidrozu tedavi etmek için etiket dışı kullanılır.
 • Ciddi vakalarda cerrahi seçenekler araştırılabilir.

Sorun devam ederse ya da kötüleşirse, doktorun altta yatan bir hastalık ya da enfeksiyon belirtisi olabileceğinden doktora görünmeniz önemlidir.

2

Sızdıran Mesane

Kadın koşucular bazen özellikle doğum yapmışlarsa idrar kaçırma konusunda problem yaşayabilirler.

Pelvik ve sfinkter kasları güçlü olduğunda, öksürük, hapşırmak veya egzersizden kaynaklanan ani baskıya dayanabilirler. Ancak kaslar gerildiğinde ve zayıfladığında, hamilelik sırasında olduğu gibi, ani bir sarsıntı istemeden mesaneden idrarı sıkıştırabilir. Bu aynı zamanda hem kadın hem de erkeklerde yaşlanan bir kişi olarak gerçekleşebilir.

Pelvik taban kaslarını güçlendirmek için tasarlanmış Kegel egzersizlerini uygulayarak sorunu hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz. İşlem nispeten basittir:

 • Doğru kasları bulmak için, midenizi, bacağınızı veya popo kaslarınızı kullanmadan idrar akışını durdurmaya çalışın. Akışı yavaşlatabildiğiniz veya durdurabileceğiniz zaman, doğru kasları yerleştirdiniz.
 • Kegel egzersizini yapmak için kasları 10 saniye kasıl ve 10 saniye serbest bırak. Bunu 10 kez tekrarlayın ve aynı şeyi günde en az üç ila dört kez yapın.

Yaklaşık altı ila sekiz hafta sonra mesane kontrolünüzdeki gelişmeleri fark etmelisiniz. Kilo vermek de mesane üzerindeki baskının bir kısmını hafifletebilir.

Egzersiz ve kilo kaybı yardımcı olmazsa, doktorunuzla konuşun. Ağır vakalarda ameliyat gerekebilir.

3

Koşucu ishal

Bağırsak, normal bağırsak fonksiyonunu korumanın iyi bir yoludur, ancak biraz fazla çalışabileceği zamanlar vardır.

İkincisi ishal (bazen “İkincisi” olarak da bilinir) diyetinizle ilgili olabilir, fakat aynı zamanda koşu sırasında sindirim sistemine kan akışındaki düşüşün bir sonucu olabilir. Dehidrasyon ve düşük elektrolitler ayrıca yarış öncesi kaygılarına ve organların fiziksel olarak sarsıntılarına neden olabilir.

Koşucunun tırıslarını önlemeye yardımcı olmak için:

 • Çalışmadan önce kafein ve lifli yiyeceklerden (meyveler, sebzeler, baklagiller ve tam tahıllar gibi) kaçının.
 • Her gün 64 ons su içerek iyice susun. İdrarınız soluk sarı bir renk olduğunda, iyi nemlendirilmiş olduğunuzu bileceksiniz.
 • Elektrolit seviyelerini korumak için uzun vadede kademeli olarak bir spor içeceği yudumlayın.
 • Muz, sade simit, pirinç, yulaf ezmesi veya makarna gibi doğal olarak bağlayıcı yiyecekler.
 • Koşmadan en az iki saat önce yemek yemeyin, böylece vücudunuzun sindirmek için yeterli zamanı olur.
 • İshale yatkınsanız, ortak banyoların erişebileceği yollar boyunca uzun mesafeler planlayın.
 • Sorun devam ederse, irritabl barsak sendromu gibi diğer ishal nedenlerini araştırmak için bir doktora görünün.
4

Siyah veya Kayıp Ayak Tırnaklarını

Bazı koşucular, özellikle uzun mesafe etkinlikleri için eğitim alanlar, siyah veya kaybolan ayak tırnaklarından muzdarip olabilir.

Siyah ayak tırnaklarına ayak parmağınızın ayakkabınızın ön kısmına sürekli sürtünmesinden kaynaklanır. Elde edilen kan kabarcığı ciltte olduğu gibi nefes alamadığından, iyileşmesi çok uzun zaman alır. Sıcak havalarda siyah bir ayak tırnağı alma olasılığınız daha yüksektir, çünkü ayaklarınız sıcak olduğunda kabarmaya meyillidir.

Siyah ayak tırnaklarını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey var:

 • Doğru beden ayakkabısını giydiğinizden emin olun (sokak ayakkabılarınızdan en az yarım boy daha büyük).
 • Ayak tırnaklarını düzenli olarak kes.
 • Koşu sırasında ayaklarınızı mümkün olduğunca kuru tutun.
 • Standart pamuklu çoraplar yerine sentetik fitil çorapları kullanın.

Siyah bir ayak tırnağı alırsanız, onu yalnız bırakmak en iyisidir. Hasarlı tırnak nihayet itilir ve yenisiyle değiştirilir. Enfeksiyona yol açabileceğinden eski tırnağı zorlamayın.

Eğer sürekli ağrı, şişlik, kızarıklık veya irin hissederseniz, bir doktora görünün.

5

Üst Vücuttaki Akne

Sırttaki sivilce, göğüs ve üst kollar, koşucular için, özellikle de kadınlar için yaygın bir sorundur. Giysilerin cilde yakın temas ettiği yerlerde (spor sütyeninde olduğu gibi) ortaya çıkma eğilimindedir.

Sorun, giysiden sürtünme cildi aşındırdığında, ter ve vücut tuzlarının gözenekleri tıkamasına ve enfeksiyona neden olmasına neden olur. Makyaj ve güneş koruyucuları sorunu daha da kötüleştirebilir.

Bundan kaçınmak için:

 • Koşduktan hemen sonra terli çamaşırlarınızı değiştirin.
 • Akne eğilimli bölgeleri iyice yıkayın ve temizleyin. Sivilce formüle edilmiş sabun bunun için özellikle yararlıdır.
 • Egzersiz sırasında makyaj yapmaktan kaçının.
 • Yüz ve boyun için formüle edilmiş yağsız bir güneş kremi tercih edin. Vücudunuzun geri kalanı için krem bazlı güneş kremi yerine jel kullanın.
6

Sürtünme veya Hemoroidler

Sürünmüş bir kasık veya kasıkla ilgili sorun, bir kişinin yürüyüşünde sıklıkla görebilmenizdir. Giysilerdeki sıyrıkların ötesinde, cilt üzerinde tuz birikmesi zımpara kağıdı gibi davranarak iç çamaşırın pelvisin eklemleriyle temas ettiği yerlerde acı ve kızarıklığa neden olabilir.

Aksine, hemoroitlerin çalışmasından kaynaklanamayabilir, ancak aktivite sırasında dokuların tekrarlayan sürtünmesiyle daha da kötüleşebilir.

Bu koşulların önlenmesine veya tedavi edilmesine yardımcı olmak için:

 • Nemi kasıktan uzak tutmak için tasarlanmış sıkı oturan, pamuklu olmayan iç çamaşırları kullanın.
 • “Dahili” iç çamaşırlarıyla sentetik koşu şortu alın.
 • İç çamaşırı yerine spandex kompresyon şortu kullanın.
 • Kasıklara, koltuk altlarına, ayaklara veya sürtünme veya kabarmaların gelişebileceği herhangi bir yere Gold Bond Friction Defense gibi bir cilt yağı uygulayın.
 • Tahrişi önlemek için kalçalarınızın arasına yumuşak bir ped koymayı veya yerleştirmeyi planlarken ilaçlı bir hemoroit krem uygulayın.

Şiddetli sürtünme yaşarsanız, bir enfeksiyon geliştirirseniz veya ağrılı, kanamalı hemoroitleriniz varsa, etkinliği durdurmanız ve bir doktordan tedavi almanız gerekir.

7

Boğaz veya Kanlı Nipeller

Bazı koşucular, genellikle erkekler, uzun bir koşunun ardından sürtünebilir veya kanlı meme alabilir. Bu, meme uçları sürekli olarak bir gömleğin kaba kumaşına sürüldüğünde meydana gelir. Erkekler buna daha yatkındır çünkü kadınların spor sutyeni ile aynı korumayı sağlayamadıkları için.

Bunu önlemek için:

 • Çalışmadan önce meme uçlarına cömertçe Vaseline veya BodyGlide gibi bir yağlayıcı uygulayın.
 • Bazı erkekler, meme uçlarını korumak için Nip Muhafızları veya Yara bandı gibi ürünler de giyecektir.
 • Uzun vadede pamuk yerine sentetik gömlekler giyin. Kadınlar pamuktan yapılmış spor sütyenlerinden kaçınmalıdır.
 • Tahrişi tedavi etmek ve enfeksiyonu önlemek için meme uçlarında antiseptik bir krem kullanabilirsiniz.
8

tantana

Benzini geçmek, herkesin yaptığı ancak koşarken kontrol etmenin zor olacağı bir şeydir. Koşma hareketi sfinkter kaslarını beklenmedik şekilde gazı serbest bırakacak şekilde esnetebilir.

Bunu önlemeye yardımcı olmak için:

 • Çalışmadan en az iki veya üç saat önce gaza neden olan yiyecekleri yemekten kaçının. Meyveler, sebzeler, kepek ve fasulye gibi şeker bakımından zengin ve yüksek lifli yiyecekleri içerir.
 • Yemek yerken acele etmeyin. Bunu yapmak, fazladan havayı yutmanıza neden olur, bu da vücudun yolunu geğirme ya da şişkinlikle bulabilir
 • İyi nemlendirilmiş halde tutunuz. Dehidrasyon bağırsakların hareketini yavaşlatır ve gazı kuvvetlendirir.
 • Gazlı yiyeceklerde karmaşık karbonhidratların parçalanmasına yardımcı olan Beano veya Beano Meltaway gibi sindirim yardımcılarını alın. (Antasitler gazı önlemek için hiçbir şey yapmazlar.)
 • Aşırı gaz devam ederse veya kötüleşirse, bunun tıbbi bir nedeni olup olmadığını belirleyen bir doktora görünün.
9

İsilik

Bazı koşucular, koşularında zaman zaman kırmızı, kaşıntılı bir döküntü içerisinde patlarlar. Buna kolinerjik ürtiker (ısı döküntüsü olarak da bilinir) diyoruz. Aktivite sırasında vücut sıcaklığındaki ani artışın, çoğunlukla sıcak ve zorlu havalarda tetiklediği bir durumdur. Bazen lekeli ve kırmızı görünebilir veya daha fazla kovana benzer görünümde olabilir.

Isı döküntülerini önlemek veya tedavi etmek için:

 • Bir antihistamin al. Atarax / Vistaril (hidroksizin) gibi daha eski nesil antihistaminikler, durumun tedavisinde daha etkili gibi görünmektedir.
 • Aşırı sıcak ve nemli günlerde koşmaktan kaçının veya antrenmanınızın yoğunluğunu azaltın.
 • Karakteristik döküntü ilk görünümünde egzersiz durdurun.
 • Ağır vakalarda anabolik steroidlerle tedavi edilmesi gerekebilir.

Isı döküntüsü, egzersize bağlı ciddi bir alerjik reaksiyon olan egzersize bağlı anafilaksi (EIA) ile karıştırılmamalıdır. ÇED, solunum sıkıntısı, mide bulantısı, kusma, kurdeşen, şişkinlik, ishal, hızlı kalp atışı ve kramplarla karakterize, potansiyel olarak yaşamı tehdit edici, tüm vücut iltihabıdır.

Tedavi edilmezse ÇED şok, bilinç kaybı, kalp veya solunum durması ve hatta ölüme neden olabilir. Egzersizden sonra bu semptomlardan herhangi birinin ortaya çıkması halinde acil bakım aranmalıdır.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir