1. Ana Sayfa
  2. Koşu Sakatlanma önleme

Çalıştırdıktan Sonra Baş Ağrısı Almak Nasıl Önlenir?

Çalıştırdıktan Sonra Baş Ağrısı Almak Nasıl Önlenir?
+ - 0

Özellikle sıcak havalarda çalışırken, koşu sırasında veya sonrasında baş ağrısı oldukça yaygındır. Bu faktörlerden bir veya daha fazlasına bağlanabilirler.

kurutma

Baş ağrıları dehidratasyonun bir belirtisi olabilir, bu nedenle koşularınızdan önce, sırasında ve sonrasında yeterince içtiğinizden emin olun. Temel bir kural, koşunuz sırasında her 20 dakikada bir dört ila altı ons içmektir. Ancak susuzluğunuzu rehberiniz olarak kullanın – susadığınızı düşünüyorsanız, içmelisiniz. 90 dakikadan fazla kullanıyorsanız, su ve spor içecekleri arasında geçiş yaptığınızdan emin olun, böylece terlediğiniz elektrolitleri değiştiriyorsunuzdur. Koşmayı bitirdikten sonra suyla ısınmayı unutma. İdrar kontrolü yapın – idrarınız koyu sarı ise, hafif bir limonata rengi olana kadar daha fazla su için.

Güneş ışığı

Parlak güneş ışığı bazı insanlar için baş ağrısı tetikleyicisi olabilir. Baş ağrılarının önlenmesine yardımcı olmak (ve aynı zamanda cildinizi ve gözlerinizi aynı anda korumak için), gün boyunca koşarken ağzınızı saran ve güneş gözlüklerini takan bir şapka takın. Mümkün olduğunda gölgede koşmaya çalışın.

Egzersiz Baş Ağrıları

En sık görülen açıklamalardan biri, özellikle sıcak havalarda, post-run baş ağrıları, bunların egzersiz baş ağrıları olduğudur. Koşularınız sırasında ya da sonrasında başınızın her iki tarafında baş ağrıları mı oluyor? Egzersiz baş ağrıları olabilir. Egzersiz baş ağrısı, sıcak havalarda veya yüksek irtifalarda çalışırken daha sık görülür ve kişisel veya aile migren öyküsü olan koşucular arasında daha yaygındır.

Peki bu egzersiz baş ağrısına ne sebep oluyor? Koşarken ya da başka bir egzersiz yaparken, başınızdaki ve boynunuzdaki kasların dolaşması için daha fazla kan gerekir. Sonuç olarak, bu bölgelerdeki kan damarları şişer ve bu da egzersiz baş ağrısına yol açabilir.

Egzersiz veya egzersiz baş ağrıları genellikle zararsızdır ve reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilir. Günün en sıcak kısımlarında koşmaktan kaçınırsanız (bu, ısıyla ilişkili hastalıkları da önlemek için iyi bir fikirdir) ve ter içinde kaybolan elektrolitlerin değiştirilmesi de dahil olmak üzere, uygun şekilde nemlendirdiğinizden emin olabilirsiniz.

Bazı koşucular kollarını, omuzlarını ve özellikle boynlarını çalıştırmadan sonra gerginleştirerek rahatlama bulur. Çalışma sonrası bazı gerilmeler yaptığınızdan emin olun, mümkünse klimada veya gölgede, en azından.

Reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar belirtilerinizi gidermezse, bir sağlık uzmanıyla görüşün. Baş ağrısını önlemek için egzersiz öncesi kullanabileceğiniz reçeteli bir baş ağrısı ilacı önerebilir.

Çoğu egzersiz baş ağrısı iyi huyluyken, nadiren egzersiz baş ağrısı ciddi bir altta yatan tıbbi sorunun belirtisi olabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle birlikte egzersiz baş ağrıları almaya başlarsanız, doktorunuzla bu konuda konuşmalısınız: Bir günden uzun süren baş ağrısı, bilinç kaybı, sert boyun, çift görme, kusma, başın sadece bir tarafında baş ağrısı veya 40 yaşından sonra meydana gelen ilk baş ağrısı olayı.


    Yorum Yap