1. Ana Sayfa
  2. Koşu Sakatlanma önleme
  3. Yağmurda Koşmanın 13 Püf Noktası

Yağmurda Koşmanın 13 Püf Noktası

Yağmurda koşu adam

Yağmurlu hava, koşularınızı içeri almak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Çoğu yarış yağmur nedeniyle iptal edilmez. Yağmurda koşma fırsatlarından yararlanmalısınız. Bunu yapmak zihinsel tokluk oluşturur ve yarış gününde yağmur yağarsa zihinsel olarak daha hazırlıklı hissedeceksiniz. Antrenman ya da yarış için olsun, yağmurda koşmaya hazır olduğunuzdan emin olmak için bu ipuçlarını deneyin.

1

Brim ile bir şapka giy

Man jogging in rain
Chase Jarvis / Dijital Görüntü / Getty Images

Ağzı kapalı olan bir şapka, yağmurlu bir koşu sırasında en iyi arkadaşınız olabilir. Yağmuru yüzünüzden uzak tutar, böylece bir sağanakta bile görebilirsiniz. Kenarlı şapkanızı seçtiğinizde sıcaklığı ve diğer koşulları göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Hava ılık ve yağmurlu ise, fazla havalandırmamanız için bol havalandırmalı, nefes alabilen bir ayakkabı giyin. Soğuk, yağmurlu ve rüzgarlıysa daha kalın bir şapka seçin ve kulaklarınızı korumak için üzerine polar bir kafa bandı takın. Bir kafa bandı ayrıca, bir rüzgar rüzgârında üflenmesini önlemeye yardımcı olabilir.

2

Soğuksa Katmanlı Elbise

Çok soğuk ve yağmurlu ise, birkaç kat giymeniz gerekebilir. En önemli katman vücudunuza en yakın olan katmandır. Cildinize su geçiren ve terleyen polipropilen veya CoolMax gibi teknik bir kumaş olduğundan emin olun. Dış katmanınız rüzgara ve suya dayanıklı bir ceket veya yelek olmalıdır. Suya dayanıklı yağmurluk sürmeyin, çünkü nemi ve ısıyı tutar.

3

Fazla Giymeyin

Aşırı baskı, koşucuların yağmurlu bir koşuya çıkarken yaptığı en büyük hatalardan biridir. Daha fazla katman kullanmak sizi kuru tutmaz. Başının üstünde bir şemsiye ile koşmadıkça, kesinlikle ıslanacaksın. Tonlarca katınız varsa, daha ıslak, ağır kıyafetler giyeceksiniz demektir. Kuru bir gündeymiş gibi sıcaklık için giyin.

4

Görünür Ol

Çok parlak veya açık renkli ve yansıtıcı şeritlere sahip dış katmanları seçin. Genellikle yağmurda koşmak, sürücülerin görünürlüğünün zayıf olduğu ve koşucuların da yolda olmalarını beklemelerinin daha düşük olabileceği anlamına gelir.

5

Sürtünmeyi Önleyin

Her koşuda sürtünme olabilir, ancak yağmurdan ıslanırsanız çok daha kötü olabilir. Uzun süre koşuyorsanız, vücudunuzun normalde aşınmaya ya da ayaklarınız, iç uyluklarınız, koltuk altları, spor sütyen çizgileri (kadınlar) ve meme uçları (erkekler) gibi kabarcıkları alacağınız kısımlarına Body Glide veya Vaseline yayınız sürtünmenin önlenmesine yardımcı olun.

6

Yarışa Başlamadan Önce Eski Koşu Ayakkabısı Giyin

Yarış başlamadan önce yağmur yağıyorsa, bir çift eski ayakkabı ve çorap giyin ve yarış ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı plastik bir torbada tutun. Bu eski eşyaları dişli çek torbanızla kontrol edebilir ve yarış setinize değiştirebilirsiniz. Veya, yarış başlamadan hemen önce değişikliği yapabilir ve birçok yarışçının ısınma ekipmanı ile yaptığı gibi başlangıç çizgisine yakın eşyaları atabilirsiniz. Bazı ırklar bu maddeleri yardım için toplarlar. O zamana kadar yağmur durduysa, yarışı kuru ayakkabı ve çoraplarla çalıştırabilirsiniz.

7

Elektronik Ortamınızı Islanmaktan Koruyun

Cep telefonunuz ve iPod gibi elektronikleri bir kilitli torbada veya su geçirmez bir taşıyıcıda saklayın. Ya da sadece onları evde bırakın.

8

Yarışlar İçin Bir Çöp Torbası Kullanın

Kolları ve boyun deliklerini keserek büyük bir çöp torbasından yağmur panço yapabilirsiniz. Temel bir çöp torbasının sizi kuru ve rüzgardan (ne kadar yağışlı havalarda endişe verici) koruyacağından ne kadar koruyacağına hayran kalacaksınız.

Başlangıç alanında beklerken kuru ve sıcak kalmak için kullanın. Harekete geçip ısınmaya başladığınızda, söküp atmak kolaydır. Güvenli bir yere koyduğunuzdan emin olun, böylece diğer yarışçılara yol açmaz veya çöp olmaz. İlk su durağında teslim etmek için beklemek isteyebilirsiniz.

9

Fırtına Sırasında Koşma

Yağmurda koşmak tamamen güvenliyken, alanda fırtınalar varsa koşunuzu içeride tutun. Koşunuzu tamamlamanız yıldırım çarpması riskine değmez.

10

Adımına dikkat et

Her zaman dikkat etmelisin, ama yağmuru çalıştırmak, yolun ya da yolun kaygan olması nedeniyle daha dikkatli olman gerektiği anlamına geliyor. Önemli olan, küçük adımlar atmak ve patikaya nasıl gideceğinize benzer şekilde temellere dikkat etmek, gezebileceğiniz birçok kök, kaya veya dal olabileceğini bilmek.

Mümkün olduğunca su birikintileri atlamaktan kaçının. Koşu ayakkabınız ve ayaklarınız yağmurdan ıslanır, ancak büyük bir su birikintisine basarsanız kesinlikle ıslanırlar.

11

Islak Kıyafetlerinizi Derhal Değiştirin

Bitiş çizgisini ilk kez geçtiğinizde veya koşunuzu bitirdiğinizde kendinizi sıcak hissedebilirsiniz, ancak ıslak giysilerinizden çabucak değiştirdiğinizden emin olun. Islandığınızda, vücut sıcaklığınızı düşüren hipotermi riski artar.

Eğer yarışıyorsanız, işaretli bir çantaya koymak için (ya da yarış sonrası için kolaysa arabanızda) ekstra bir kıyafet takımı getirin, böylece ıslak yarış kıyafeti giydikten kısa bir süre sonra kuru giysilere dönebilirsiniz bitiş çizgisi. Kontrol edilen çantanız, korunaklı bir alanda saklanamadığından su geçirmez olmalıdır.

12

Koşu Kemerinizde Ekstra Çoraplar Taşıma

Koşu bandınızda veya bel çantanızda biraz yer varsa, fazladan bir çift çorabı plastik bir torbaya koyun. Bunları değiştirmek için durmak için biraz zaman kaybedersiniz, ancak kuru bir çift çorap daha rahat hissedecek ve umarım kabarcıkları önleyecektir. Bu özellikle yağmur yağarsa ve koşmaya başladığınızda çoraplarınız ıslanırsa yararlı olur, ancak daha sonra yarış ya da koşarken yağmur durur.

13

Ayakkabılarını kurut

Islak bir koşudan veya yarıştan döndüğünüzde koşu ayakkabılarınızı çıkarın ve buruşuk gazete topları ile doldurun. Bu, ayakkabıların şeklini korumasına yardımcı olur ve kağıt nemi ayakkabılardan uzak tutar. Bunları çamaşır kurutma makinesine ya da bir ısıtıcının önüne koymayın; onları küçültebilir ya da şekillerini bükebilir, böylece size tam olarak uymazlar.

Eniyi Fit’den Bir Kelime

Yağmurda koşmanın en zor kısmı genellikle daha yeni başlıyor. Koşmaya ve ısınmaya başladığınızda, gerçekten zevk aldığınızı fark edebilirsiniz.

Yağmurda koşmak, kendinizi sert çekirdekli bir badass gibi hissetmenize neden olur. Su birikintileri arasında dolanırken ve yağmur yüzünüze çarparken, zihinsel sağlamlığınızı arttırıyor ve yolunuza çıkan herhangi bir zorlukla başa çıkabileceğinizi fark ediyorsunuz.


Yorum Yap

    Yorum Yap