1. Anasayfa
  2. Beslenme ve Nemlendirme

Koşmadan Önce Süt Ürünleri Yenebilir veya İçebilir misiniz?

Koşmadan Önce Süt Ürünleri Yenebilir veya İçebilir misiniz?
0

Mandıra ürünlerini çalıştırmadan önce tolere edip edemeyeceğiniz, laktoza karşı kişisel hassasiyetinize ve ne kadar ve ne zaman tükettiğinize bağlıdır. Süt ürünleri bazı insanlara mide rahatsızlıklarını veya diğer gastrointestinal (GI) rahatsızlıklarını verebilirken, koşmadan önce bunlardan zevk almanın yolları da vardır. Ayrıca, çikolatalı süt mükemmel bir koşu sonrası geri kazanma içkisi olabilir.

Makalede Neler Var?

Çalıştırmadan Önce Süt Ürünleri Sorunlarını Önleme

Koşma gibi şiddetli şiddetli egzersiz sırasında ekstra stres ve kan akışındaki sindirim sisteminize olan değişiklikler kramp, gaz veya egzersize bağlı ishal (koşucuların koçları) gibi sorunlara neden olabilir. Sadece egzersizle büyüyen küçük bir laktoz intoleransı derecesine sahip olabilirsiniz. Çoğu insan, koşmadan 90 dakikadan iki saate kadar yakın bir yerde yenilmediği sürece süt ürünlerinde sorun yaşamamalıdır. Bununla birlikte, bazı insanlar 12 saat içinde tamamen kaçınmanın en iyisi olduğunu keşfeder.

Süt ürünleri tükettikten sonra sindirim problemleri yaşarsanız, laktoz intoleransı veya başka bir gastrointestinal sorun olup olmadığını görmek için doktorunuza danışın. Neyse ki, normal süte çok benzer yararları olan sayısız alternatif var. Bunlara laktoz içermeyen süt (laktoz intoleransı olanlar için), soya sütü, pirinç sütü ve badem sütü gibi fındık sütleri dahildir.

Yarış Günü’nde Yeni Bir Şey Yok

Bir yarış için antrenman yapıyorsanız, bazı antrenmanlarınız başlamadan önce yarış öncesi yemeklerinizi pratik etmeniz önemlidir. Bir yarıştan önceki sabah süt tüketmek istemez ve bunun kramplara ya da GI sıkıntılarına neden olduğunu öğrenmek istemezsiniz. Yarışınız sırasında herhangi bir soruna yol açmayacağını bildiğiniz, yarış öncesi güvenli ve denenmiş ve en sevdiğiniz yarış öncesi öğünlerinizin olduğundan emin olun.

Koşucular için Süt Ürünleri

Koşmadan önce süt ürünleri ile ilgili sorunlarınız yoksa, yoğurtla yapılan bir yüzlü veya sütlü mısır gevreği hızlı ve kolay bir kahvaltı öncesi kahvaltıdır. Yakıt hissetmeniz için bazı karbonhidrat ve protein gibi hissetmenize yardımcı olur. Smoothies ayrıca iyi bir koşu sonrası geri kazanma içkisidir.

Koşucular için bir başka fantastik süt ürünü çikolatalı süt. Protein ve karbonhidratları yüksek olduğu için dışarıdaki en iyi geri kazanım içeceklerinden biridir, bu nedenle glikojen restorasyonuna yardımcı olur ve kas parçalanmasını azaltır. Normal sütten farklı olarak, uzun ömürlü çalışma sonrası iyileşme için önerilen ideal karbonhidrat – protein oranını (3 gram karbonhidrat ila 1 gram protein) içerir.

Diğer sıvılarda olduğu gibi, çikolata sütündeki yüksek su içeriği, koşu sırasında terle kaybedilen suyun yerini almaya da yardımcı olur. Çikolatalı süt aynı zamanda B metabolizmasını destekleyen kalsiyum gibi B vitaminleri ve mineralleri de içerir. Buna ek olarak, bazı koşucular çikolata sütünün sindirim sistemlerinde uzun süren bir işlemden sonra daha kolay olduğunu anlarlar, birçoğu uzun süren bir işlemden hemen sonra katı gıdaları kullanamadıklarını görür, ancak çikolatalı süt kolay gider.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir