1. Ana Sayfa
  2. Beslenme ve Nemlendirme

Koşucular için 5 Akıllı Yeme Kuralları

Koşucular için 5 Akıllı Yeme Kuralları
+ - 0

Koşucular düzgün egzersiz yapmak ve daha güçlü vücutlar inşa etmelerine yardımcı olmak için sağlıklı beslenmelidir. Yemeğinizden ve koşularınızdan en iyi şekilde yararlanmak için bu mantıklı ve sağlıklı beslenme kurallarına uyun.

1

İşlenmemiş yiyeceklere odaklanın.

view of inside of refrigerator with healthy food
Karen Moskowitz / Görüntü Bankası / Getty Images

Buzdolabınızı ve kilerinizi kepekli tahıllar, balıklar, yağsız etler, sebzeler ve meyveler gibi besleyici, kalbi sağlıklı besleyen yiyeceklerle dolu tutmaya çalışın. Temel besinleri sağlarlar, egzersiz programlarınızı düzgün bir şekilde yakarlar ve çalışma sonrası toparlanmanıza yardımcı olurlar. Yediğiniz işlenmiş gıda miktarını en aza indirmeye çalışın.
Daha fazla: Koşucular için en iyi yiyecekler

2

Gün boyunca küçük öğünler yiyin.

meyve ve yoğurt
Gregor Schuster

Günde üç büyük öğün kavramını pencereden dışarı atın – koşucular için işe yaramaz. Gün boyunca sedanter insanlardan daha fazla kaloriye ihtiyacınız vardır, bu yüzden onları her üç ila dört saatte bir küçük bir öğünle yaymak daha iyidir. Mini öğün yemenin gün boyunca enerji seviyenizi korumaya yardımcı olacağını ve sizi her zaman aç hissetmekten alıkoyacağını göreceksiniz. Ayrıca çok aç hissetmeden önce yemek yerseniz, fazla yeme riskini de azaltırsınız.

3

Kendine sevdiğin yiyecekleri inkar etme.

Dondurma ile kadın
Fotoğrafı çeken Carlos Davila

En sevdiğiniz yiyecekleri teslim etmezseniz ne olacağını hepimiz biliyoruz: Bir gün bir canavarı özlemeniz ve son derece zorlanmanız gerekir. Kendinizi sevdiğiniz yiyeceklerin küçük bir kısmına izin verirseniz ve kendinizi gerçekten sevmediğiniz yiyecekleri yemeye zorlamayın. Uzun vadede, size kalori kazandıracak, çünkü daha memnun hissedeceksiniz ve akılsızca kanamaya ve yemeye daha az yatkın olacaksınız. Ölçülü yemek, anahtardır. Tüm “hile günlerini” yapmamaya çalışın, ancak az miktarda yüksek yağlı veya yüksek kalorili yiyecekler az miktarda alınabilir.

4

Bir şeyleri karıştır.

Quinoa salatası
Fotoğrafı çeken Thomas Barwick

Her gün aynı yiyecekleri yeme alışkanlığına girmemeye çalışın. Makarna genellikle koşucunun diyetinin temelini oluşturur, ancak koşucular için kuskus, pirinç ya da kinoa gibi birçok sağlıklı ve ilginç karbonhidrat seçeneği vardır. Farklı meyveler ve sebzeler farklı besinler sağlar, bu nedenle çeşitli meyveler ve sebzeler de yemeniz önemlidir. Meyve ve sebzelerle ilgili iyi bir kural, çeşitli renklerden yemektir.

5

Proteini unutma.

Karides salatası
Annabelle Breakey

Koşucular karbonhidratlarını tüketmeye o kadar çok odaklanırlar ki, protein ihtiyaçları bazen unutulur. Protein bir miktar enerji için ve egzersiz sırasında hasar görmüş dokuları onarmak için kullanılır. Protein günlük alımınızın yaklaşık% 15’ini oluşturmalıdır. Koşucular, özellikle maratonlar gibi uzun mesafeler için antrenman yapanlar, vücut ağırlığının kilogramı başına 5 ila 0,75 gram protein tüketmelidir. İyi protein kaynakları balık, yağsız et, kümes hayvanları, fasulye, fındık, tam tahıllar, yumurta akı, az yağlı süt, az yağlı peynir ve bazı sebzelerdir.

Ayrıca bakınız: Koşucular Vitamin veya Takviyeler Almalı mı?
Koşucuların Yapması Gereken 10 Şey


    Yorum Yap