1. Anasayfa
  2. Beslenme ve Nemlendirme

Koşmadan Önce İçme Kahve Etkileri

Koşmadan Önce İçme Kahve Etkileri
0

Bazı insanlar koşudan önce kahve içip hiçbir zaman sorun yaşamaz, ancak bazıları koşudan önce içerse GI sorunları veya mide ekşimesi yaşar. Tahammül edebiliyorsanız ve sabaha gitmeniz için gerçekten kahveye ihtiyacınız varsa, koşularınızdan önce tadını çıkarmanız güvenli olacaktır.

Makalede Neler Var?

Koşucular için Kafeinin Faydaları

Koşmadan veya yarışmadan önce bir fincan kahve içmenin olumlu bir etkisi olduğunu görebilirsiniz. Çalışma öncesi kafeinin performansı ve dayanıklılığı arttırdığı gösterilmiştir. Bir çalışmada Olimpiyat sporcularının üçte ikisinden fazlasının performanslarını arttırmak için kafein kullandığı tespit edildi. Araştırmalar ayrıca, kafeinin zihinsel uyanıklığınızı artırdığını, ruh halinizi iyileştirdiğini ve sıkı çalışma arzunuzu artırdığını gösteriyor.

Bazı koşucular bir yarıştan önce kahve içerken, diğerleri yarışa girinceye kadar kafein alımını geciktirir, böylece yarış ortasında bir destek alabilirler. Kafeinli enerji jelini veya çiğnemeyi (veya diğer spor beslenmelerini) alarak kafeini kolayca tüketebilirsiniz. Hangisinin kafein içerdiğini görmek için spor beslenmenizin ambalajındaki beslenme hakkındaki bilgileri kontrol edin. Bir yarışta kafein almak için en iyi zaman ne zaman? Vücuda çok hızlı bir şekilde emilir, bu yüzden yarış sırasında kafeinli bir spor jeli kullanabilirsiniz, etkileri için çok uzun süre beklemek zorunda kalmazsınız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

10K veya daha uzun bir yarış yapıyorsanız, 200 mg’dan fazla kafein tüketmeyin (yaklaşık 2 bardak kahve). Bazı uzmanlar, çok fazla kafeinin, çalışırken kardiyak olay riskini artırabileceğine inanıyor.

Kahvenin hafif bir idrar söktürücü olduğunu (idrara çıkmanıza neden olur) akılda tutması önemlidir, bu nedenle sade suyla nemlendirme ile aynı değildir. Önceden çalıştırılmış bir fincan kahve istiyorsanız, banyoyu kullanmak için zamanınız olacak kadar erken içiniz, böylece koşunuz sırasında idrarınızı durdurabilirsiniz. Kafeinin etkileri saatlerce sürmektedir, bu nedenle koşudan hemen önce içmeyi denemenize gerek yoktur.

Yarış Günü’nde Yeni Bir Şey Yok

Bir yarıştan önce ya da yarış sırasında kahve ya da kafein denemeyin. Sizi çok titiz yapmadığından veya GI sorunlarına neden olmadığından emin olmak için ilk önce uzun koşularınız ve zor egzersizleriniz sırasında denemelisiniz. Çok fazla kafein alarak ırkınızı sabote etmek istemezsiniz.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir