1. Anasayfa
  2. Beslenme ve Nemlendirme

Boş bir karnın üzerinde koşabilir misin?

Boş bir karnın üzerinde koşabilir misin?
0

Birçok koşucu, özellikle sabah koşusu yapanlar, koşmadan önce bir şeyler yemenin gerekli olup olmadığını veya aç karnına koşmanın güvenli ya da yararlı olup olmadığını merak ederler.

Makalede Neler Var?

Koşmadan Önce Yeme veya Boşta Çalışmak

İdeal olarak, koşmadan önce yaklaşık 90 dakika ila 2 saat arasında bir şeyler yemeyi denemek istersiniz, böylece yemeğinizi sindirmek için zamanınız olur, koşunuz için yakıt alırsınız ve koşunuz sırasında aç kalmazsınız. Fakat bu açıkça herkes için işe yaramıyor. Bir saatten daha az bir süredir koşuyorsanız, daha önce yemek yemeyerek kaçabilirsiniz.

Aç karnına koşuyorsanız ve sersemlemiş, baş dönmesi, düşük enerji tüketimi veya aşırı yorgunluk gibi herhangi bir yan etki yaşamamışsanız, muhtemelen bu şekilde yapmaya devam edebilirsiniz. Ancak, kendinizi aniden sersemlemiş veya yıpranmış bulmanız durumunda bir kurtarma aperatif olarak bir spor içeceği veya bir enerji barı getirmeniz akıllıca olacaktır. Boş kalmadıysanız, ancak yapmaya başlamak için istekli iseniz, spor içeceği ve / veya bir şeyler atıştırın.

Cevap, elbette, diyabet gibi bir durumunuz varsa, bu durumda doktorunuzla görüşmeniz ve sabah koşularınız için iyi bir çözüm bulmanız gerekiyorsa, farklı olacaktır.

Koşmadan Önce Hidrat Yap

Ama kesinlikle, başlamadan önce nemlendirdiğinizden emin olun. Susuz kalacaksınız çünkü uzun süredir uyuduğunuz için bir şey içmediniz. İlk uyandığınızda en az 8 ons su içiniz. Koşmadan önce bir spor içeceği içebilir, böylece en azından biraz kalori aldığınızı bilirsiniz. 30 dakikadan uzun koşarsanız koşunuz sırasında da su içmelisiniz.

Daha Uzun Bir Çalıştırmadan Önce Yakıt Tüketin

Bir saatten fazla koşuyorsanız veya gerçekten yoğun bir hız antrenmanı yapıyorsanız, küçük bir öğün için kendinizi bir buçuk saat erken veya daha fazla (her zaman uyuyabilirsiniz!) Uyanmaya zorlamak en iyisidir. Hiçbir şey yemiyorsanız, depolanan enerjinizi yakar ve koşunuz sırasında yorgun ve muhtemelen aç hissetmeye başlarsınız.

Çoğu karbonhidrattan oluşan 300-500 kişilik bir kalorili kahvaltının tadına bakılması, dumanla çalışmadığınızdan emin olmanızı sağlar. Antrenman öncesi yakıtın bazı örnekleri arasında bir muz ve bir enerji barı; fıstık ezmeli bir simit; ya da bir bardak sütle birlikte bir kase soğuk tahıl. Koşunuzdan bir saatten az bir süre önce yemek yiyorsanız, fıstık ezmeli tost veya bir bardak yoğurt gibi hafif, 200-300’lük bir kalorili atıştırmayı hedefleyin.

Bazı insanlar herhangi bir mesafeden kaçmadan önce yemek yemekten kaçınabilir, ancak daha önce bir şey yerseniz daha güçlü olursunuz. Uzun bir koşu yapıyorsanız ve gerçekten zamanınız yoksa veya koşmadan önce yemek yerseniz mideniz bozulursa, koşunuza 30 dakika kadar enerji jeli gibi küçük bir şey yemeyi deneyin.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir