İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme ve Nemlendirme
  3. Bir Koşunun Sonunda Neden Mide Bulantısını Hissedebilirsiniz?

Bir Koşunun Sonunda Neden Mide Bulantısını Hissedebilirsiniz?

Bir çalıştırma sırasında dizlerinin üstüne elleriyle oturan adam

Bir çalışma sırasında veya sonrasında bulantı, birkaç farklı nedenden ötürü meydana gelebilir. Koşunuzdan bir saatten az bir süre önce yediyseniz, bu antrenmanınıza çok yakındır ve mide bulantısı hissetmeniz ve yediklerinizi atmanız bile mümkündür. Koşunuzdan yaklaşık 90 dakika önce hafif bir atıştırmalık yiyin. Yer fıstığı ezmeli tost veya muz gibi tost gibi kolay sindirilebilir bir şeyler yemeye çalışın. Yağlı veya kızarmış yiyecekler gibi sindirimi uzun süren bir şey yerseniz, çalışmadan en az iki saat önce kendinize vermelisiniz.

Dehidrasyon Bir Olasılıktır

Susuz kaldığınız için, koşu sırasında veya sonrasında mide bulantısı hissedebilirsiniz. Mide bulantısı dehidratasyonun erken bir belirtisidir. Çalıştırırken nemlendirme için geçerli tavsiyeler susuzluğunuza uymak ve ağzınız kuruduğunda ve susuz hissettiğinizde içmenizdir. Genel olarak, bu, 8 dakika / mil hızından daha hızlı koşan koşucular için yaklaşık 6 ila 8 ons sıvı ve bundan daha yavaş çalışanlar için her 20 dakikada bir 4 ila 6 ons sıvı anlamına gelir.

Uzun egzersizler sırasında (90 dakika veya daha fazla), sıvı alımınızın bir kısmı, kaybedilen sodyum ve diğer mineralleri (elektrolitler) değiştirmek için bir spor içeceği (Gatorade gibi) içermelidir. Koşunuzdan sonra suyla veya spor bir içkiyle suyunu kesmeyi unutmayın. Eğer idrarınız kaçtıktan sonra koyu sarıysa, susuz kalırsınız ve rehidrasyona devam etmeniz gerekir. Hafif bir limonata rengi olmalı.

Bazı koşucular koşuları sırasında içmezler çünkü dışarıda koşarlarsa suya erişemezler. Bu sorunun kolay bir çözümü, özel olarak koşucular için yapılmış bir el tipi su şişesi veya kayış taşıyıcı ile çalıştırılmasıdır. Yanınızda su taşımak istemiyorsanız, rotanızı su çeşmelerine veya stratejik olarak yerleştirilmiş bir su şişesine erişebilecek şekilde planlayın.

Koşullar aşırı sıcak ve nemli olduğunda dikkatli olun. Bu koşullarda çalışırken susuz kalmaya çalışsanız bile, dehidrasyon ve diğer sıcaklığa bağlı hastalıklar için risk altında olabilirsiniz. İç mekanda koşun veya antrenmanınızın mesafesini veya yoğunluğunu azaltın. Sıcakta çalışırken nasıl güvende olunacağına dair daha fazla ipucu alın.

Spor İçecek mi, Enerji Jeli mi?

Uzun bir süre boyunca mide bulantısı hissetmişseniz ve koşarken bir spor içeceği ya da enerji jeli tükettiyseniz, içeceğe ya da jele tepki gösterebilirsiniz. Bazı koşucular midelerinin şekerli-tatlı sporcu içeceklere veya enerji jellerine karşı hassas olduğunu fark eder. Spor içkilerinizin suçlu olabileceğini düşünüyorsanız, kendinize ait bir şeyler yapmayı deneyin. Sadece dört çorba kaşığı limon suyu, birkaç tutam tuz, iki çorba kaşığı bal, 16 ons suya ekleyin. Bazı koşucular, bunun gibi ev yapımı içeceklerin midelerinde Gatorade veya diğer ticari spor içeceklerinden çok daha kolay olduğunu fark eder.

Enerji jelleri midenizi rahatsız ediyor gibi görünüyorsa, uzun vadede enerji için daha doğal gıda seçeneklerine bağlı kalmayı deneyin. Bazı koşucular kurutulmuş meyve, kuruyemiş veya balla (Bal Stinger paketlerinde bulunur) yakıt dolduruyor.

Çok Çalışmış Olabilirsiniz

Bulantı sırasında veya sonrasında ortaya çıkan bir başka olası neden de, çok fazla koştuğunuz ve fazla abarttığınızdır. Bu sorunu önlemenin bir yolu, yoğun bir koşuya başlamadan önce ısındığınızdan emin olmak ve hazır olduğunuz bir hızla koşmaktır.

Bir Çalıştırdıktan Sonra Bulantı Görüyorsanız Ne Yapmalısınız?

Koşulduktan sonra kusabileceğinizi düşünüyorsanız, susuz kalmanız durumunda çok yavaş bir miktar su yudumlayın. Isı muhtemel bir suçlu ise, serinlemek için en kısa sürede klimaya girdiğinizden emin olun. Şüphelenilen neden ne olursa olsun, kendinizi mide bulamazsanız, çalışmaya devam etmeye veya başka bir aktivite yapmaya zorlamayın. Sakin ol ve birkaç saat sonra hala hasta hissediyor veya kusarsanız, bir sağlık uzmanına danışmak isteyebilirsiniz.


Yorum Yap

    Yorum Yap