1. Anasayfa
  2. Koşu Sakatlanma önleme

Çalışırken Ayağınız Uyuşurken Ne Demektir?

Çalışırken Ayağınız Uyuşurken Ne Demektir?
0

Televizyon seyrederken ya da uzun bir uçak uçuşunda otururken ayağınızın uykuya dalması bir şeydir. Ayaklarınızın üzerinde aslında yaparken gerçekleşmesi için oldukça başka bir şeydir. Aslında, insanların koşarken ayaklarında iğneler ve iğneler hissi yaşamaları alışılmadık bir durum değil.

Bu, çoğu ciddi olmayan ve başa çıkması kolay olan çeşitli nedenlerle olabilir. Bir koşu sırasında ayağınız (veya ayaklarınız) uyuşmazsa ve bu konuda ne yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Makalede Neler Var?

Uygun Olmayan Ayakkabı

Koşuculardaki ayak uyuşukluğunun ana nedenlerinden biri, ayaklardaki sinirlere baskı uygulayan çok dar ayakkabılardır. Bunun sizin durumunuzdaki ayak uyuşukluğunun nedeni olabileceğinden şüpheleniyorsanız, düzeltilmesi kolaydır: Yeni ayakkabılar alın. Koşu ayakkabısı konusunda uzmanlaşmış bir mağazaya gidin ve sadece ayağınızın boyutunu değil, şeklini de göz önünde bulunduran profesyonel bir tesisatçıdan yardım isteyin.

Örneğin, ayağınız genişse, ekstra büyük bir kutuya sahip bir stile ihtiyacınız olabilir (ayakkabının önündeki ayağınızı saran alan). Tesisatçı aynı zamanda koşu yürüyüşünüzü de dikkate alacaktır. Bazen uyuşukluk, doğru ayakkabıyla düzeltilebilecek biyomekanik bir sorun (aşağıya bakınız ) sonucunda gelişir.

Bir ayakkabı seçtikten sonra, sokak ayakkabınızın bedeninden yarıya tam boyutunda bir çift alın. Bu anahtardır çünkü ayaklarınızı çalıştırdığınızda, özellikle dışarısı sıcak ve nemliyken, şişer. Yarım ya da bütün boyuta çıkmak, soğuk havalarda koşuyorsanız daha kalın çoraplara da ev sahipliği yapacak.

Fazladan Bağcık Bağcıkları

Bazen sorun olan ayakkabılar değil, onları nasıl giydiğinizdir – özellikle onları nasıl bağlar ve bağlarsınız. Örneğin, ayak bileğine iyi bir şekilde oturması için bağcıkları fazla sıkı çekmek yaygındır, ancak bu ayak bileğinin üstündeki sinirleri tutabilir, tarsal tüneli (karpal benzeri) Bilekte tünel.Bu, kemerli insanlar için özel bir problem olabilir.

Ayak bileklerinin etrafındaki bağlarını gevşetmeyi dene. Bu, ayağınızın kendinizi güvensiz hissetmesine neden olursa, ayağınızın üzerinde aşırı baskı oluşturmadan ayakkabınızı ayağınıza rahatça sokacak birini bulmak için farklı bağlama teknikleri kullanın. Ayrıca ayakkabının dilinin altına biraz doldurmayı deneyebilirsin.

Hatalı Bir Yağış

Bazen bir insanın koşu şekli ayaktaki sinirler üzerinde uyuşukluğa yol açan baskılara neden olabilir. Örneğin, abartılı – önce ayağınızı vücudunuzun ağırlık merkezinin önünde tutarak iniş toprağı – ayaklarınızı zemine uzun süre toprakla temas ettirir.

Bu yaygın çalışma hatasını düzeltmek için adımınızı kısaltmayı ve ayaklarınızla öne doğru ilerlemekten ziyade her bir düşüşle orta tabana inmeye odaklanmayı deneyin. Bu şekilde ayaklarınız her adımda doğrudan vücudunuzun altında olacaktır. Hareketlerinizi hafif ve hızlı tutarak sıcak kömürlere basıyormuş gibi koşun. Overtriding alışkanlığının düzeltilmesinin başka avantajları da vardır: Enerjiden tasarruf edersiniz ve incinme riskini azaltırsınız.

Fiziksel bir terapist veya koşu koçu, daha spesifik bir rehberliğe ihtiyaç duyduğunuzda formunuzu hassas bir şekilde ayarlamanıza yardımcı olabilir.

Ayak yapısı

Ayaklarınızın anatomisi – özellikle kemerleriniz – koşu sırasında uyuşuklukta rol oynayabilir. Eğer ayaklarınız düzse (yani her ayağın tümünün tabanı yalınayak olduğunuzda zemine temas ediyorsa) veya aşırı esneklerse, sinir sıkışması yaşama ihtimaliniz daha yüksektir.

Bu genellikle ortotik adı verilen ayakkabı ekleriyle düzeltilebilir. Bir eczaneden veya zincir dükkandan ekler satın alabilirsiniz, ancak en iyi sonucu elde etmek için bir çocuk doktorunun ayaklarınızı incelemesini sağlayın. Tezgah üstü ortez seçiminde size rehberlik edebilir, ancak sizin için çalışacak hazır bir tane yoksa, özel ortezler yazabilir.

Sürantrenman

Bir koşu programına başlangıçta tam kuvvet başlatmak veya aniden düzenli koşularınızın yoğunluğunu ve mesafelerini artırmak kas travmasına yol açabilir – temel olarak, dokunun şişmesine ve sinirlere baskı yapan ayaklardaki kaslarda yaralanma.

Koşarken yeniyseniz, dayanıklılığınızı ve gücünüzü kademeli olarak geliştirmek için zaman ayırın. Örneğin, yürüdüğünüz yürüyüş ve koşuyu değiştirdiğiniz bir antrenman programını takip edin, yürüdüğünüz zaman veya mesafeyi, koşacağınız süreye veya mesafeye eşit oranda düşürün.

Tecrübeli bir koşucu olsanız bile, mesafenizi, hızınızı veya sürenizi arttırmak istiyorsanız, yeteneklerinizin sınırlarını aşmamanız için artışlarla yapın.

Kas gerginliği

Vücudun hemen hemen her yerinde sert, esnek olmayan kaslar, ayaklardaki sinirlere baskı yapan anatomik koşullara yol açabilir. Örneğin, bütün gün masa başında oturursanız, örneğin, kalça fleksörleriniz sıkı olmaya mecburdur ve gövdenizi tamamen dik tutmayı başaramazsanız, belinizin siyatik sinirinize baskı yaparak öne eğilmesi muhtemeldir.

Elbette, hem çalışan rutininizin hem de bunların arasında kas gerginliğini azaltmak için sayısız yol var. Kaslarınızı gevşetip çalışmaya hazır hale getirmek için koşmaya başlamadan önce biraz ısınma egzersizleri yapmak için birkaç dakikanızı ayırın. Koşunuzdan sonra gerdiğinizden de emin olun.

Genel olarak kas gerginliğine yatkınsanız, genel kondisyonunuza esneklik egzersizi ekleyin. Düzenli bir yoga uygulaması esnekliği ve uygun vücut uyumunu artırabilir. Bir köpük rulo veya başka bir masaj aletinin kullanılması, kuadriseps (uyluk kasları), buzağı, hamstring ve IT bandı gibi gerginliğin sinirleri etkileyebileceği belirli alanlarda bükülmelere yardımcı olabilir. Bütçeniz buysa, düzenli spor masajları veya başka bir üstyapı türü kaslarınızı esnek tutmanıza yardımcı olabilir.

nörom

Bu taktiklerin hiçbiri rahatlama getirmediyse, Morton’un nöroması adı verilen ve ayak parmakları arasındaki alanda ayaktaki bir sinirin skar dokusu nedeniyle genişlediği veya kalınlaştığı bir sinir sorununuz olabilir. Bir nöromun gelişmesi için en yaygın alan üçüncü ve dördüncü ayak parmakları arasındaki boşlukta olsa da, ikinci ve üçüncü ayak parmakları arasındaki alan da etkilenebilir. Bu durum özellikle uzun süre uygun olmayan ayakkabı giyen kadınlarda yaygındır.

Morton’un nöroma korkutucu gelebilir, ancak kolayca tedavi edilebilir. Metatarsal kafaları kaldırmak ve ayırmak ve sinirden baskı almak için ayakkabınızın içine giymek için metatars pedleri reçete edebilen birinci basamak doktorunuza veya bir pediatriste bakın. Pedleri, acıyı hissettiğiniz yerin hemen arkasına yerleştireceksiniz, doğrudan üzerine değil.

Periferik nöropati

Bu potansiyel olarak ciddi ayak uyuşukluğu nedenidir. Periferik nöropati, beynin ve omurilikten vücudun geri kalanına bilgi ileten sistemin bir parçası olan sinirlere zarar verir. Genellikle tıbbi bir sorunun belirtisidir. Bazı insanlar için ayak uyuşması veya karıncalanma, diyabetli olduklarının ilk işaretidir. Ayaklarınızdaki uyuşukluğun diğer tüm nedenlerini göz ardı ettikten sonra, tıbbi bir durum nedeniyle iğneler ve iğneler üzerinde koşup kaçamayacağınızı öğrenmek için doktorunuza başvurun.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir