1. Anasayfa
  2. Koşu Sakatlanma önleme

Koşarken Ayak Kabarcığı Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir

Koşarken Ayak Kabarcığı Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir
0

Çoğu koşucu, acı veren bir ayak kabarcığı nedeniyle en az bir koşu ya da yarışı mahvetti. Genel nedenleri ve belirtileri bilerek, bunları önlemek için adımlar atabilirsiniz. Çabalarınıza rağmen kabarırsanız, nasıl güvenli bir şekilde tedavi edileceğini bilmeniz gerekir.

Makalede Neler Var?

Nedenler

Ayaklardaki kabarcıklar genellikle cildinizle çorabınız arasındaki sürtünmeden kaynaklanır. Terli ayaklar veya ıslak koşullar nedeniyle oluşan aşırı nem, cildinizi yumuşatarak sürtünme ve kabarcıklara karşı daha duyarlı hale getirebilir. Çok küçük veya çok sıkı bağlanmış koşu ayakkabısı giymek kabarcıklara neden olabilir. Ancak özensiz bir şekilde oturan ve ayağınızın çok fazla hareket etmesine izin veren ayakkabılar giyebilirsiniz.

önleme

Ayak kabarcıklarının akmasını önlemek için bu taktikleri kullanın:

  • Ayakkabı Fiti : Koşarken ayaklarınız şişer, bu nedenle koşu ayakkabınız sokak ayakkabınızdan en az bir buçuk büyüklükte olmalıdır. Kabinde küçük bir oda olmalı. Ayakkabılarınızı daha iyi oturması için bağlamayı öğrenerek ayağınızın ayakkabı içinde fazla hareket etmemesini sağlayabilirsiniz.
  • Çoraplar : WrightSocks gibi koşu için özel olarak üretilmiş çoraplar alın. CoolMax gibi sentetik elyaftan (pamuk değil) yapılmış çoraplara bakın. Bu lifler nemi ayaklarınızdan uzaklaştırır. Koşu çorapları anatomik olarak şekillendirilmiş olup, çorabın büzülmesini ve kabarcıklara neden olmasını önler. Ayrıca pürüzsüz yüzeyli ve dikişsiz çoraplar satın alın. Bazı koşucular kabarcıkları caydırmak için oluşturulan çift katmanlı çorap giyerler. Bu çoraplarla ilgili fikir, cildiniz ve çorap yerine iki çorap katmanı arasında sürtünme yaşanmasıdır.
  • Yağlayıcı : Sorunlu bölgelere BodyGlide veya Vaseline gibi bir yağlayıcı da yayabilirsiniz. Ayağınızın ayakkabınızın içinde kaymasına izin verebileceğinden çok kolay gidin.
  • Bant veya Pedler : Bazı koşucular önleyici bir önlem olarak kabarcıklarına eğilimli ayaklarında “sıcak noktalar” üzerine moleskin veya atletik bant koyarlar. Bunu yaparsanız, moleskin veya bandın pürüzsüz bir şekilde uygulandığından (kırışıklıklar olmadığından) ve çok sıkı olmadığından emin olun.
  • Nasırlarınızı Koruyun : Pedikür yaparsanız, nasırlarınızı bir ustura veya zımpara tahtası ile çıkarmadıklarından emin olun. Nasır cilt, ayaklarınız için kabarcıklı koruma görevi görür. Eğer kaldırılırsa, kabarcıklar için daha fazla risk altında olacaksınız.

Belirti ve bulgular

Muhtemelen daha önce ayak kabarcığı gördünüz. Berrak sıvı ile doldurulmuş küçük cilt kabarcıklarıdır. Ayağınızın herhangi bir yerinde görünebilirler, ancak en çok sürtünmenin olduğu bölgelerde (ayak parmakları, topuk ve ayağın topu) daha yaygındır. Bazıları ağrısızdır, ancak diğerleri son derece acı verici olabilir; koşunuzu durdurmanıza neden olacak kadar. Bazen, ayaklarınızı kontrol ettiğinizde, kabarcıklar patlayacak ve kanaması olabilecek veya akmayacak ham bir nokta olabilir.

tedavi

Ayak kabarcıklarını tedavi etmek için ilk seçenek sadece onu yalnız bırakmaktır. Cilt enfeksiyondan korunma görevi görür. Küçük kabarcıklar ya patlarlar ya da tahliye olurlar ya da bir gün içinde tekrar emilirler.

Koşmaya devam etmeniz gerekirse, daha fazla koruma sağlamak için kabarcığı bir bandajla örtün. Malzemelere sahipseniz, moleskin’den donut şeklindeki bir koruyucu kılıf da oluşturabilirsiniz.

Maraton gibi bir yarışta koşuyorsanız ve ağrılı bir kabarıklık geliştirirseniz, tıbbi istasyonlardan birinde durun. Kabarcılığını tedavi edebilecekler ve umarım seni yarışa sokacaklar.

Kabarcığın ağrılı olması veya kendi başına patlama riski varsa, cildi sağlam tutarken tahliye etmeyi seçebilirsiniz. Bir iğneyi sürtünme alkolü ile silerek, alevden geçirerek veya 5-10 dakika suda kaynatarak sterilize etmelisiniz. Kabarcığı kenarlarındaki noktalara dikkatlice delin. Sıvıyı bastırın ve üzerine antiseptik bir krem kullanın. Enfeksiyona karşı koruma sağlamak ve yastıklama sağlamak için bölgeyi Band Aid Blister Block veya moleskin gibi bir ürünle örtün.

Her gün bandajı değiştirin ve kızarıklık ve irin gibi enfeksiyon bulgularını kontrol edin. Herhangi bir enfeksiyon belirtisi görürseniz doktora görünün. Diyabetiniz varsa, enfeksiyon riski daha yüksektir ve daha fazla özen göstermeniz gerekecektir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir