İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaralanmalar ve Önleme

Flatfeet ve Düşmüş Kemerler Nasıl Tedavi Edilir

Flatfeet ve Düşmüş Kemerler Nasıl Tedavi Edilir
+ - 0

Düz ayaklı yürümek, düz ayaklı veya düşmüş kemerlere sahipken düzeltilebilecek bir yürüyüş hatasıdır, size acı verebilecek durumlardır. Farklı çözümleri var.

Düz Ayaklar Sorun Olduğunda

Yürümekten ve egzersiz yapmaktan kaçınmanıza yetecek kadar ağrıya neden olan düşmüş kemerleriniz veya düz ayağınız var mı? Amerikan Ayak ve Ayak Bileği Cerrahları Koleji (ACFAS) yetişkinlerin yüzde 5’inin bu sorunu yaşadığını tahmin ediyor. 2005’te hekimlerin ağrılı olduğunda düztabanlığı tedavi etmelerine yardımcı olmak ve sağlıklı yaşam tarzınızı sınırlandırmak için klinik uygulama kılavuzları yayınladılar. “Birçok yetişkin için, düz ayaklar zamanla daha da kötüleşen nagging ayak ağrısına neden olur. Ayaklarının sürekli incinmesi durumunda aktif olmak zorlaşır, fazla kilo verir ve sağlıklı bir yaşam tarzı sağlar” . 2011 yılında yapılan bir çalışmada, düz ayaklı yaşlı erişkinlerin diz ağrısı riskinin 1.3 katı ve diz kıkırdak hasarı riskinin 1.4 katı olduğunu bulduk.

Esnek Düz Ayak

Ayağınız dururken düz durur ancak otururken normal kemer yüksekliğine geri döner, buna esnek düz taban olarak bilinir. Acı verici ve tıbbi tedavi istendiğinde, ACFAS kılavuzunda ilk olarak, aktiviteyi değiştirme veya sınırlama dahil olmak üzere invaziv olmayan tedavilerin kullanılması ve germe egzersizleri yapılması önerilir. Baldır kasına bağlanan Aşil tendonunun gerilmesi düz ayağa iyi gelir. Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar ve özel ayakkabı ortezleri önerebilirler. Bu taktikleri denedikten sonra ve hastanın hala ayak ağrısı var, cerrahi müdahalelere başvurabilirler.

Düztaban Yürüyüşe Ayakkabı

Yassı ayağı olan insanlar çoğu zaman üst üste gelir ve bir çözüm yürüme ya da koşu sırasında ayak bileğinin aşırı rulolarını sınırlayan hareket kontrol ayakkabılarını giyer. Düz ayakları olan herkes üstün değil, bu yüzden doğru ayakkabıları almak için kontrol etmeniz gereken bir şey. Eğer orteziniz varsa, çıkarılabilir iç taban ve yeterli hacme sahip ayakkabılar aramak isteyeceksiniz, böylece rahatça yürüyüş ayakkabınıza takabilirsiniz.

Yetişkinlere Uygun Düztaban Ayak

Yetişkinlerde elde edilen düz ayak genellikle posterior tibial tendon disfonksiyonunun (PTTD) neden olduğu daha ciddi bir durumdur. Bu tendonun kemeri desteklemesi gerekiyor, ama zayıflayabilir. Başarısız olduğunda sert ve düz bir ayağa yol açar. Kemer esnek düz ayakla ribaunt yaparken, bu durumda üzerinde durmadığınızda bile düz kalır. Ayak ve ayak bileğinde hareket alanınızı kaybedebilir ve kemerinizde ağrı olabilir. ACFAS klinik kılavuzunda PTTD’nin neden olduğu düz ayağın özel ayakkabı ortezleri, yumuşak atmalar, yürüme botları, fizik tedavi ve steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar ile tedavi edilebileceği önerilmektedir. Bir rahatlama yoksa veya durum kötüleşirse, hasta ameliyata alınabilir.

Düz Ayaklı Yürüyüş

Normal kemerli veya düz ayaklı insanlar kendilerini düz ayaklı yürürken bulabilirler. Ayakları, topukla vurmak yerine ayak bileğinden her bir adımla tokatlar ve bir adımda yuvarlanır, ayak parmağıyla itilir. Bunun yerine topukları yere çarpıyor ve tokat ile düzleşiyor. Veya, zaten taban tablasının ortasında, topuk grevi yapmadan düz bir şekilde iniyorlar. Bu shin ağrısına yol açabilir.

Düz ayaklı yürüyüş, genellikle çok sert ayakkabılara sahip olmaktan kaynaklanır. Ne yazık ki, yürüyüşçülere pazarlanan birçok ayakkabı, birçok konfor ayakkabısı ve ayakkabısı gibi sert tabanlara sahiptir. Ayağınız sadece doğanın amaçladığı gibi bir adım atamaz. Tedavisi ayak topundan bükülen esnek ayakkabılar almak.


    Yorum Yap