1. Anasayfa
 2. Yaralanmalar ve Önleme

Ayak Kabarcıklarını Önlemede 7 Strateji

Ayak Kabarcıklarını Önlemede 7 Strateji
0

Kabarcıklar yürüyüşçüler ve koşucuların ortak bir şikayetidir. Yeni yürümeye veya koşmaya başladıysanız, ayakkabılarınızı değiştirdiyseniz veya daha uzun egzersizler yapmaya başladıysanız, ayak ve ayak parmaklarınızda kabarcıklar alabilirsiniz.

Bir blister, ısı veya sürtünmeden kaynaklanan sıvı dolu bir kesedir. Yürüyüşçüler ve koşucular onları korkutur, ancak çoğu ayak kabarcığını önlemenin yolları vardır. Ayakkabılarınızdaki sürtünme kaynaklarını ortadan kaldırabilir, cildinizi sertleştirebilir ve koruyabilir, ayaklarınızı serin ve kuru tutabilirsiniz ve tedavi edilmezse kabarcıklara dönüşecek sıcak noktalar konusunda uyanık olabilirsiniz.

Makalede Neler Var?

1. Kabarcıkları önlemek için doğru ayakkabı bulmak

Ayakkabıların çoğu zaman kabarcıklarının kaynağı. Parmak uçlarının, topuklu ayakkabıların ve ayağın tabanının ayakkabıya sürtüğü sürtünme nedeniyle kabarıklık yaşarsın. Herkesin farklı şekil ve boyutlarda ayakları vardır ve herkes için doğru olacak tek bir ayakkabı yoktur. Uygun boyutta ve ayakkabının şeklini almak, kabarcıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Yeni ayakkabılar

Uzun bir yürüyüş veya koşu için yeni ayakkabılar çıkarırsanız, son ayakkabı çiftinden farklı bölgeleri ovaladığından blister alabilirsiniz. Herhangi bir ayakkabı, ayaklarınız kendilerine alışmadan önce ilk birkaç aşınmasında size bir kabarcık verebilir.

Çözüm: Yavaş alın ve yalnızca kısa yürüyüşlere devam edin veya giydiğiniz marka ve model olsalar bile, yeni çift ayakkabılarla koşun. Kilometrenizi yükseltin ve her bir çift ayakkabının hızını arttırın.

Sıkışık Ayakkabı

Sıkışık parmak kutusuyla ayak parmaklarınız ayakkabının yanlarına veya ucuna sürtünür. Bu bile uzun bir yürüyüşten sonra kararmış ayak tırnaklarına veya ayak tırnaklarını kaybetmesine neden olabilir.

Çözüm: Yürüyüş ayakkabınızın yürürken ayaklarınızın genişlemesini sağlamak için ayağınızın ucu ile ayakkabınızın ucu arasında parmak uzunluğuna sahip olması gerekir. Ayak parmaklarınız için yeterli alana sahip olacak şekilde ayağınıza uygun genişlikte ayakkabılar seçin.

Ayakkabı içinde kayma ayakları

Ayakkabınızın eğimsiz bir şekilde oturması ve ayaklarınızın ayakkabının içinde her adımda ileri ve geri kayması durumunda, ekstra kabarmaya neden olan sürtünme eklersiniz. Ayrıca siyah bir ayak tırnağı da alabilirsiniz.

Çözüm: Ayağınızın yürürken genişleyebilmesi için yeterli alana sahip olmasını istiyorsunuz, ancak kaymaya yetmiyor. Fazladan yer kaplamak için daha kalın bir çorap kullanın. Topukunuzu öne kaydırmak yerine her adımda topuk kupasında tutmak için ayakkabılarınızı nasıl bağlayacağınızı öğrenin. Hala çok fazla yeriniz varsa, daha iyi oturan ayakkabılar alın.

Ayakkabılarınızda veya Tabanlıklarınızdaki Pürüzlü Kenarlar

Dikişler ve iç tabanın kenarı ayağınıza veya ayak parmaklarınıza sürtünebilir.

Çözüm: Ayakkabı veya tabanlık stillerini değiştirebilirsiniz. Bazı ayakkabılar içinde sorunsuz olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca ayaklarınızı tam olarak tutacak ısı kalıplı tabanlıkları (bazı koşu dükkanlarında bulunur) deneyebilirsiniz. Sert lekelerden kaçınamıyorsanız, ovulan alanı yağlayın veya örtün.

2. Ayaklarınızı Sertleştirerek Kabarcıkları Önleyin

Bir acemi iyi nedenlerle bir ihale ayak denir. Cildiniz biraz daha sertleşirse, yumuşak, pembe ayaklarınız kabarcıklarla daha az problem yaşar.

 • Nasır dostunuz: Ayaklarınız daha fazla egzersiz yaptıkça, nasır oluşturur. Kabarcıklar oluşturan sürtünmeye karşı doğal bir ped işlevi gören bu nasırları istiyorsunuz. Güzelliğe teslim olmayın, traş olmayın ya da nasırları yıkayın – en azından uzun koşu veya yürüyüşünüze kadar.
 • Sertleşmek için tanik asit : Maratonerler ve uzun mesafeli yürüyüş yapanlar, yüzde 10 tannik asit veya bir çay emmek (ayakları tanen içerir) ile ayaklarını sertleştirmek isteyebilirler. Tanik asidi ayaklarınıza uygulayın ya da iki ila üç hafta boyunca günde iki kez kuvvetli çay içmeye başlayın.
 • Topuk Çatlaklarını Nemlendirin: Nasırlarınızın çok fazla kurumasını ve ağrılı çatlaklar geliştirmesini önlemek için, her banyodan sonra ayaklarınızı nemlendirin veya iyi bir ayak kremi veya el kremi kullanarak duş alın.

3. Doğru Çorapları Kullanarak Kabarcıkları Önleyin

Pamuklu çorapları unutun – sentetiklerle yapıştırın. Pamuk, ayağınızın terini tutar ve cildinizi yumuşatır ve kabarma yaratan sürtünme ile kırılmaya daha yatkın hale gelir.

 • Wick Away Moisture: Akrilik, polipropilen veya CoolMax kumaştan üretilen sentetik çoraplar, nemi ayaktan uzak tutarak kuru tutar. Bunlar spor mağazalarında mevcuttur.
 • Çift Katmanlar: Çift kat çoraplar, sürtünmeyi azaltarak ve nemi emerek kabarcıkları önleyebilir. WrightSocks gibi bazı çift katlı çoraplar, blistersiz bir garantiyle bile geliyor. Yürüyüşçüler için ortak bir taktik olan iki çift çorap da giyebilirsiniz. Çorabın iç ya da iç tabakası ter emici bir kumaştan yapılmalıdır.
 • Yastıklı Çoraplar – İnce Çoraplar: Çoraplarınızın kalınlığını deneyin. Çoraplarınız o kadar kalınsa, ayak parmaklarınızla ayakkabı arasında yer kalmazsa, daha büyük ayakkabılara veya daha ince çoraplara ihtiyacınız vardır. Ayakkabı alırken doğru oturumu sağlamak için, egzersiz ve etkinlikleriniz için giymeyi planladığınız çorap kalınlığını bir araya getirin.
 • Çoraplarınızı Değiştirin Yol: Birçok maratoncu, yağmur nedeniyle ayaklarınız ıslandığında veya bir maratonun yarı noktasında çoraplarınızı değiştirmenizi önerir.
 • Ovalama Dikişleri: Çorap dikişlerinin ayak parmaklarınızı nereye çarptığını kontrol edin. Kabarcık bulacağın yer orası mı? Bazı koşu çorapları, dikişleri ayaklardan uzak tutmak için özel olarak tasarlanmıştır. Tüp çoraplar, ayaklarınız tüp şeklindeki olmadığından tavsiye edilmez ve sadece tam olarak sığmazlar.
 • Yatırım Olarak Çorap: Bir çiftin 7 ile 20 $ arasında değişen atletik çoraplarıyla, stok yapmak acı verici olabilir. Fakat iyi çoraplar ucuz olanlardan çok daha uzun süre dayanabilir ve uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

4. Ayaklarınızı Yağlayarak Kabarcıkları Önleyin

Sürtünme (ayak, çorap ve ayakkabı arasındaki sürtünme hareketi) cildi kabarcıklara eğilimli yapan ısı ve yırtılma kuvvetleri oluşturur. Sürtünmeyi azaltırsanız, kabarcıkları azaltırsınız. Sürtünmeyi azaltmanın bir yolu ayaklarınızı ovalamak yerine kaymak için yağlamaktır.

 • Petrol Jeli: Vazelin veya genel petrol jölesi ucuz bir yağlayıcıdır. Maraton koşucuları ve yürüyüşçüler için önerilmiş olanıdır ve hatta bazı yarışlar sırasında bile sunulmaktadır. Dikkat edilmesi gerekenler, çoraplarınızı kolayca yıkamaması ve kirin çoraplarınıza yapışmamasıdır. Bu, ayakkabınızın ayağınızı tahriş etmesi için daha fazla kum olduğu anlamına gelebilir, bu da sırayla daha fazla kabarcıklara neden olabilir.
 • AD Merhem: Bu preparat petrol reçelinden daha kalındır, ancak bebek bezinin satıldığı her yerde hala mevcuttur. Ayaklarınızı yağlamanın başka bir ucuz yolu.
 • Vücut Glide, Run Goo, Spor Kaygan, Spor Kalkanı: Bu ürünler koşu mağazalarında bulunabilir. Onlar deodorant gibi yuvarlanabilir veya yanınıza almak için kullanışlı bir tüp içinde gelebilirler. Bazıları petrol içermeyen ve bitki mumları, sıvı silikon veya bunun yerine toz silikon kullanarak formülasyonlarında değişiklik gösterirler. Çoğunlukla petrol jölesi ile karşılaştırıldığında çoraplarınızı kalıcı olarak sıkma olasılığı daha düşüktür. Antrenman sırasında tekrar uygulamak iyi bir fikir olabilir. Bu ürünleri diğer vücut parçalarının sürtünmesini önlemek için de kullanabilirsiniz.
 • Teflon: Bazı çoraplarda sürtünmeyi önlemek için Teflon bulunur.

5. Ayaklarınızı Kuru tutarak Kabarcıkları Önleyin

Ayaklarınızı kuru tutmak, fitil çoraplarla başlar, ancak başka stratejiler de kullanabilirsiniz.

 • Mısır Nişastası ve Talk Tozu: Ayaklarınızı kuru tutmak için düz mısır nişastası (yemek pişirirken kullandığınız gibi) çorap ve ayakkabılarınıza serpilebilir. Uzun mesafeli bir olayda en az bir kez uygulayın. Bebek pudrası veya talk pudrası hem hoş kokar hem de ayakları kuru tutmak için kullanılır.
 • Terlemeyi önleyici: Askeri bir çalışma ayaklarda özel bir ağır hizmet tipi terlemeyi önleyici kullanmanın kabarcık oluşumunu azalttığını göstermiştir. Düzenli terlemeyi önleyici daha az konsantre olmakla birlikte, bazı koşucular onu aynı amaç için kullanır.
 • İçmek: Susuz kalmak, kabarcıklara katkıda bulunabilir. Vücut sıvılarınızı dengede tutmak için içme suyunu koşu veya yürüyüşün ilk saatinde, ardından elektrolit (tuz) içeren bir spor içeceği için saklayın.

6. Ayaklarınızdaki Problem Noktalarını Örtün

Kabarmaya eğilimli bir yeriniz varsa veya dışarıda yürürken koşarken sıcak bir yer geliştirmişseniz, kaplamak onu korumak için yardımcı olabilir. Spor bandı, moleskin, jel bandaj ve özel yamalar dahil olmak üzere çeşitli seçenekler vardır. Bir çimdik, çalışmak için koli bandı bile koyabilirsiniz.

Alanı kaplamanın dezavantajı, bu bandajların ve yastıkların, özellikle yürümeye veya koşmaya devam ederken, koyduğunuz yerde kalmamasıdır. Sizin için en uygun olanı bulmak için çeşitli türler denemek zorunda kalabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, önleme bir blister için en iyi çözümdür.

7. Sıcak Nokta hissettiğinizde durdurun ve yeniden ayarlayın

Çoğu zaman bir kabarcığa dönüşebilecek gelişen bir sıcak nokta hissedeceksiniz. Devam etmeyi istemenize rağmen, yapılacak en iyi şey derhal durup şu taktikleri kullanmaktır:

 • Bir blister kiti taşıyorsanız, spot üzerine bir blister bandaj veya başka bir örtü yerleştirin veya etrafına koruyucu bir halka oluşturun. Servis kitlerini çevrimiçi olarak veya spor mağazalarında bulabilirsiniz. Veya tercih ettiğiniz örtüleri (jel bandajları veya moleskin gibi), antiseptik mendilleri, atletik bandı, küçük bir makası ve minyatür bir yağlayıcı kabını kullanarak kendiniz makyaj yapın.
 • Çoraplarınızın fırlamış olabileceği yerleri ortadan kaldırmak için çoraplarınızı ve ayakkabılarınızı yeniden ayarlayın.
 • Çoraplarınız nemliyse, mümkünse kuru bir çift olarak değiştirin.

Sıcak bir noktaya geldiğinizde yürüyüşünüze son vermek ya da koşmak en iyisi olsa da, bu taktikler devam etmek zorunda kalırsanız bir kabarcığın gelişmesini engelleyebilir. Bir kabarıklık oluşmuşsa, yırtılma riski olmadığı sürece boşaltmak yerine örtün.

Eniyi Fit’den Bir Kelime

Kabarcıkların seni izinde durdurmasına izin verme. Uzun egzersizlerinizden önce ayaklarınızı yağlamak ve korumak için zaman ayırın. Ayaklarınızın nasıl hissettiğini ve sıcak nokta belirtileri görmezden gelmediğini izleyin. En iyi şekilde blister kalmanıza yardımcı olacak ayakkabı ve çoraplara geçin.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir