1. Anasayfa
  2. Yaralanmalar ve Önleme

Ayakkabı Alerjileri: Nedenleri ve Çözümleri

Ayakkabı Alerjileri: Nedenleri ve Çözümleri
0

Ayakkabılarına alerjisi olur mu? Ayakkabı ve tabanlıklarda kullanılan çok çeşitli yapıştırıcılara, kauçuk kimyasallarına ve deri işlemlerine reaksiyon gösterebilirsiniz. Genellikle alerji kontakt dermatit veya kontakt ürtiker üretir. Bu kaşıntılı, acı veren ve onu yaşayanlara üzücü. Yalnızca ABD’deki milyonlarca insan deri ayakkabılarına, spor ayakkabılarına veya kanvas ayakkabılara alerjisi var.

Makalede Neler Var?

Ayakkabı alerjisinin belirtileri

Yeni bir ayakkabı çifti giydikten sonra kızarıklık, ısınma, kaşıntı ve ayak şişmesi yaşamaya başlayabilirsiniz. Bazen bu, ayakkabı giydikten birkaç saat sonra gelişebilir, ancak ortaya çıkması bir hafta kadar sürebilir. Semptomlar ayaklarınızdaki derinin kimyasal olarak yandığı veya arılar tarafından sokulduğu gibi hissetmeye devam edebilir.

Kızarıklıklar oluştuktan sonra, onu tetikleyen ayakkabılardan veya kimyasallardan kaçınabiliyorsanız temizlemeniz birkaç hafta sürebilir. Kaşıntı verir ve çizerseniz, ikincil bir enfeksiyon geçirebilirsiniz.

Ayakkabı Alerjilerinin Nedenleri ve Tanısı

Bir dermatolog, kontakt dermatit ayakkabı alerjinize neyin neden olduğunu tanımlamanıza yardımcı olabilir. Doktorunuzun sizinle yapacağı röportaj test kadar önemlidir. Hangi ayakkabının reaksiyona neden olduğunu ve ayakkabının hangi bölümünün hatalı olabileceğini bilmek için hazırlıklı olun.

Ayağın üstündeki kızarıklık, ayakkabı toplayıcılarındaki kimyasallar ve kumaşlar hakkında şüphelere yol açar – boyalar, deri tabaklama kimyasalları ve yapıştırıcılar. Ayağın tabanındaki tahriş, tabandaki kauçuk katkı maddeleri ve kauçuk hızlandırıcıları gibi kimyasal maddelerden ve tutkallar, anti-mikrobiyal maddeler, boyalar ve elyaflar gibi tabanlıklardan gelen kimyasallardan şüphelenmenizi sağlar. Bir dermatolog, genel ayakkabı kimyasal alerjenlerini bir “ayakkabı seti” veya TRUE yama testi ile test edebilir.

Sperry ve Keds gibi kanvas ayakkabılarda, dimetiltiyokarbamilbenzotiyazol sülfitin (DMTBS) bazı çalışmalarda suçlu olduğu gösterilmiştir. Kauçuk vulkanizasyonu sırasında oluşur. 2009 yılında yapılan incelemede, kauçuk kimyasalları ve kromatlar en yaygın tahriş edici olarak tanımlanmıştır. Ayak temas dermatitli çocuk ve gençlerin derlenmesinde en sık görülen alerjenler potasyum dikromat, thimerosal, kobalt klorür, merkapto karışımı, kolofon, cıva ve nikel (II) sülfattır.

Bununla birlikte, ayakkabı endüstrisinde sürekli olarak yeni kimyasallar tanıtılmakta ve yeni hassasiyetler tanımlanmaktadır.

tedavi

Kontakt dermatiti tetikleyen kimyasallardan kaçınmak, döküntülerinizi temizlemenin anahtarıdır. Kendi dedektiflik çalışmalarınızı evde yapabilir ve soruna neden olan ayakkabıları, çorapları veya tabanları tanımlayabilirsiniz. İltihaplı ayaklarınızın daha fazla maruz kalmadığından emin olmanız gerekir.

Kızarıklığı yatıştırmak için tezgah üstü hidrokortizon kremini kullanabilirsiniz. Ayakkabı alerjisi olan bazı insanlar da yardımcı olmak için ayak ıslatmalarını bulurlar. Ev ilaçları için öneriler, yeşil çay ayağı ıslatmalarını, Johnson’ın bebek banyosunu veya elma sirkesini içerir.

Ciddi bir döküntü veya cilt enfeksiyonu belirtileri varsa, doktorunuza veya bir dermatoloğa bakın. Reaksiyonu sakinleştirmek için daha güçlü bir topikal steroid kremine ihtiyacınız olabilir. Bir cilt enfeksiyonu geliştirdiyseniz, antibiyotik tedavisine ihtiyacınız olacaktır.

Hipoalerjenik Ayakkabı Bulma

Ayakkabı alerjisine neden olan kimyasallardan nasıl kaçınacağınızı öğrenmelisiniz. Ayakkabılar çok çeşitli olası tahriş edici içerdiğinden, reaksiyona neden olmayan ayakkabılar bulmak zor olabilir. Belirli bir üretici ve stil bugün tamam olsa bile, bir sonraki çift farklı bileşenler kullanan farklı bir fabrikadan gelebilir.

Dermatoloğunuza, Amerikan Clinic Contact Dermatitis Society (ACDS) ve Mayo Clinic’ten Contact Allergen Replasman Veri Tabanı (CARD) aracılığıyla Contact Allergen Management Programına (CAMP) erişimi olup olmadığını sorun. Her ikisi de belirtilerinizi ortaya çıkardığı düşünülen alerjen içermeyen ürünlerin bir listesini sağlayabilir.

Yeni Çorap Al

Alpretec’in Microair Bariyer Çorapları hassas ayakları korumak için tasarlanmıştır ve bir çalışmada semptomları azalttığı gösterilmiştir. Bir dermatolog yeni çorap almayı ve reaksiyonu tetikleyen ayakkabılarla giydiğiniz çorapları atmanızı önerdi. Bileşikler yıkamadan sonra bile çoraplarda kalabilir. Ayakkabı dermatitine yatkınsanız çoraplarınızı sık sık değiştirmek iyi bir fikir olabilir.

Ayakkabı Alerji Çözümlerini Paylaşma

Ayakkabı alerjileri web sitesi, deri ve kauçuğu ve potasyum dikromatı (krom) yapıştırmak için sıkça kullanılan yapışkan parateriyer butilfenol formaldehit reçinesine (PTBP-FR) alerjisi olan kişilere destek sunar. Ülkelere göre gruplandırılmış bu kimyasallardan arındırılmış ayakkabılar için alışveriş rehberleri var. Diğer ayakkabı alerjileri olanlar için hipoalerjenik ayakkabılar ürettiğini iddia eden şirketleri listeler. Okuyucuların sorunlarını ve çözümlerini paylaşmaları için bir mesaj panosu vardır.

Ayakkabı dermatitli bir kişi olan Roy Firus’un önerisi, kimyasalların birçoğu zamanla dağılmış olacağından kullanılmış ayakkabı satın almak. Bazıları, Crocs’u kapalı hücreli köpük reçinesiyle yapıldığı ve herhangi bir tutkal veya kauçuk hızlandırıcıya sahip olmadığı için önerir. Birkenstocks, alerjenik olmayan bir mantar tabanına sahip oldukları için bir çözüm olabilir. Cydwoq, MBT içermeyen bitkisel boyaları kullanır. Kamik, MBT veya merkapto karışımı olmayan erkek çocuklarının ayakkabılarını yapıyor.

Potasyum dikromata alerjisi olanlar için kullanıcılar tarafından önerilen markalar, Crocs, Think !, Hartjes ve La Sportiva’dır. Kolofona alerjisi olan bir kişi Sanuks’ı güvende buldu.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir