1. Anasayfa
 2. Pedometreler ve Fitness Bantları

En İyi Pedometre Nasıl Seçilir

En İyi Pedometre Nasıl Seçilir
0

Bir pedometre veya fitness takipçisi giymek ve günlük adımlarınızı kaydetmek harika bir motive edici araçtır. Her gün, her gün bir adım sayar ve toplam adımları kaydedebilirsiniz. Ya da sadece bir yürüyüş antrenmanına çıktığınızda giyebilirsiniz. Pedometreler için en iyi seçenekler, bileğinize veya kemerinize taktıklarınızı ve adımlarınızı izlemek için kullanabileceğiniz uygulamaları içerir.

Makalede Neler Var?

Ne Tür Pedometre En İyidir?

Tüm pedometreler basamakları sayar ancak farklı sensörler kullanır. Uygulamaya bağlı pedometreler ve Fitbit gibi fitness bantları, hareketi adım olarak algılamak için ivmeölçer çipleri ve karmaşık programlama kullanır. Cep telefonları da bu çiplere sahiptir ve telefonunuzu taşırken adımlarınızı sayabilir ve adımlarınızı bir adımsayar uygulamasıyla görüntüleyebilirsiniz.

Kemerinize taktığınız eski okul pedometreleri, bazıları diğerlerinden daha hassas olan çeşitli mekanizmalara sahiptir. Genel doğruluk sırasına göre bunlar ivmeölçer yongası, ivmeölçer, sarmal yay mekanizması ve saç yaylanma mekanizmasıdır. Sağlık promosyonlarında verilen ücretsiz pedometreler çoğu zaman yanlış saç teli modelleridir ve bunlardan birini denediyseniz pedometrelerden vazgeçmemelisiniz.

Adımsayarınızı Nasıl Giyeceksiniz?

 • Kemer Pedometreler ve Cep Pedometreler: Doğru bir adım sayımı elde etmek için tamamen dikey konumda takılması gereken eski tip yay mekanizmalarını içerir. Vücudunuzun şekline bağlı olarak, bir bel ölçüsü pedometre yatırılabilir ve adımları doğru bir şekilde sayamayabilir. Ancak bize, eğikken, cebe taşındığında veya bir kordonun üstüne takıldığında basamakları doğru şekilde sayabilen 2 eksenli ve 3 eksenli ivmeölçer mekanizmaları olan daha iyi tasarımlar var. Nerede giyileceğine karar vermek için bir cep pedometre veya her yerde aşınma modeli seçin. Fitbit Zip ve Fitbit One gibi bazıları verilerini bir uygulamaya aktarırken diğerleri bunu yapmaz.
 • Wristband Fitness Trackers: Fitbit Flex ve Jawbone UP, fitness gruplarını popüler hale getirdi ve kısa sürede pazarın büyük bölümünü ele geçirdi. Artık bileklik aktivitesi monitörlerini, genellikle değiştirilebilir bantlarla, çok çeşitli tarzlarda izleyebilir, böylece adımlarınızı takip ederken kıyafetinizi veya aktivitenizi eşleştirebilirsiniz.
 • Adımsayar Saatler : Apple Watch gibi akıllı saatler günlük adımlarınızı ve egzersizlerinizi izler ve aynı zamanda birçok diğer işlevi yerine getirir. Basamak sayma özelliğini kullanmak için ek cihaza ihtiyacınız olmayacak veya telefonunuzu yanınızda bulundurmayacaksınız.
 • Adımsayar Uygulamalar : Cep telefonunuz da adımlarınızı sayıyor ve çeşitli yerleşik sağlık işlevleri veya uygulamalarla verilerini kontrol edebilirsiniz. Tabii ki, yalnızca yanınızda taşıyorsanız adımları sayar.

Adım sayacınızı toplam günlük adımları saymak için kullanırsanız, gün boyu kullanım için yeterince küçük ve yeterince rahat olanı seçin. Düşmesi ve kaybolmaması için iyi bir güvenlik önlemi almak için bir ped emniyet kemeri veya bileklik emniyet kemeri ekleyin. Adımsayarı kemerinizden çıkarmadan ekranın okunması kolay olmalıdır. Adımsayarda sıfırlama düğmesi varsa, yanlışlıkla sıfırlayamayacağınız şekilde yapılandırılması gerekir.

Adımsayarınızın Ne Yapmasını İstiyorsunuz?

Toplam Günlük Adımlar : En basit pedometreler yalnızca adımlarınızı sayar ve adımları ve / veya mesafeyi gösterir. Sağlık için günde 6.000 adım veya kilo kaybı için günde 10.000 adım hedefine kendinizi motive etmek için izlemeniz gereken tek şey bu olabilir. Bununla birlikte, bazı pedometreler (veya diğer cihazların pedometre işlevleri), tüm gün çalışmak yerine yalnızca egzersizler sırasında kullanılmak üzere üretilmiştir.

Egzersiz Takibi : Pedometre cihazınızı öncelikle özel yürüyüş antrenmanlarını izlemek için kullanmak istiyorsanız, antrenman özelliğine veya onu sıfırlama özelliğine sahip bir tane isteyeceksiniz. Bazı pedometreler gece yarısı kendilerini sıfırlar ve bunları yalnızca belirli egzersizler için kullanamazsınız. Ancak birçok gelişmiş model hem toplam günlük adımları sayabilir hem de belirli egzersiz programlarını izleyebilir.

Sayının Ötesinde : Birçok pedometre modelinde daha fazla özellik var. Modelleri karşılaştırırken hangilerinin sizin için en önemli olduğunu not etmelisiniz.

 • Mesafe tahmini.
 • Yakılan kaloriler tahmini
 • Belirli egzersiz programlarını zamanlama ve takip etme yeteneği
 • Geçmiş günleri inceleme hafızası
 • Saat
 • Kronometre ve egzersiz zamanlayıcısı
 • Alarm
 • Hız veya tempo tahmini
 • Hedef belirleme ve günlük hedefe doğru ilerleme
 • Bilgisayara veya cep telefonu uygulamasına yükleyin
 • Nabız monitörü
 • Oturma zamanı ve hareketsizlik takibi
 • Uyku-izleme
 • Yakılan kalorili kalorileri dengelemek için günlük kaydı

Adımsayar Mesafe Doğruluk

Doğruluk mekanizma ile başlar. Akselerometreler ve ivmeölçer cipsleri bahar modellerinden daha hassastır.

Adım sayacınızın doğruluğunu kontrol etmek için 100 adım sayın ve adım sayacında sayının ne olduğunu görün. Birkaç adımdan fazla kapalıysa, taktığınız yeri ayarlayın. Nerede giyileceğini denemek zorunda kalabilirsiniz. Bazen onu bir ya da iki inç hareket ettirmek büyük bir fark yaratıyor. Spor bantları için, dominant bileğinize takarsanız fark yaratır ve sık sık bunu uygulamada ayarlayabilirsiniz.

Mesafe tahmininin doğruluğu adım uzunluğunuzu ölçmenize ve adım uzunluğunuzu doğru bir şekilde ayarlamanıza bağlıdır. Bazı modeller sadece boyunuzu sorar ve standart bir formül kullanır. Bu sizin için doğru değilse, daha doğru mesafe okumaları elde etmek için farklı bir yüksekliğe ayarlamanız gerekebilir.

Bilinen bir mesafeyi kullanarak pedometrenin mesafe tahmininin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Yürüyüş rotası çizmek ve ölçmek için bir haritalama uygulaması kullanın ve adım sayacınıza göre kontrol edin.

Yürüyüş Hızölçerler / Kilometre Sayaçları

Yürüme hızölçerleri ve hız ölçüm uygulamaları, hızınızı ve mesafenizi sürekli olarak (sadece açık havada) izlemek için GPS sensörlerini kullanır ve bir koşu bandı üzerinde çalışmaz. Bunlar Garmin’den ve Fitbit ve diğer üreticilerin bazı modellerinden GPS temelli hız ve mesafe içerir. Diğer cihazlar, bu verileri ölçmek için ayakkabınıza taktığınız ya da giydiğiniz bir ivmeölçer sensörünü kullanabilir ve en iyi doğruluk için kalibre edilmesi gerekir. Ayakkabı sensörü modelleri hem iç hem de dış mekanda çalışır ve bir koşu bandında kullanılabilir.

Verilerinizi Yükleyen ve Gösteren Pedometreler

Veri bağımlıları için, yürüyüş verilerinizi bir bilgisayara veya cep telefonu uygulamasına yükleyen ve faaliyetlerinizin grafiklerini ve çizelgelerini gösteren bir adım adımdan daha iyi ne olabilir? Fitbit, Garmin ve Jawbone bu kategoriye giriyor. Birçoğu herkesin cep telefonu olduğunu ve verileri Bluetooth üzerinden alabildiğini varsayarken, Fitbit ve Garmin bir USB bağlantısı eklemeye devam eder;

Pedometre Uygulamaları

Ayrı bir adımsayar gerekmeyebilir. Cep telefonları için pedometre uygulamaları, adımları saymak için telefonun dahili ivmeölçerini kullanır veya telefonun GPS’sini kullanabilir. Toplam günlük adımları izlemek için kullanıp kullanamayacağınıza veya yalnızca özel egzersizler sırasında kullanılıp kullanılmayacağına göre değişir.

Egzersiz izleme yürüyüş uygulamaları telefonunuzun GPS’sini kullanabilir ve hızınızı ve mesafenizi sürekli olarak gösterebilir ve yolunuzu bir harita üzerinde izleyebilir. GPS işlevini kullanmak bataryayı daha hızlı tüketir ve koşu bandı yürüyüşü için çalışmaz. Bazı uygulamalar başarılarınızı sosyal medya veya e-posta yoluyla arkadaşlarınızla paylaşmanıza izin verir.

Adımsayar Yürüyüş Programları

Adımlarınızın ve / veya mesafenizin kayıtlarının tutulması sizi yoluna sokabilir. Günlük toplamlarınızı herhangi bir kütüğe kaydedebilir veya adım sayacınızı alabilir ve sunulan adım sayacı yürüyüş programlarından birine giriş yapabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir