1. Anasayfa
 2. Pedometreler ve Fitness Bantları

En Doğru Pedometreler

En Doğru Pedometreler
0

Pedometre ne kadar doğru? Günde gerçekten 10.000 adım yürüyor musun? Pedometreler, son birkaç on yılda, eski modellerden yaylı ve sarkaçlı mekanizmalarla piezo-elektrik mekanizması kullananlara, mobil cihazlara ve fitness bantlarına yerleştirilmiş ivmeölçer cipslerine kadar hızlı bir şekilde gelişmiştir.

Makalede Neler Var?

Kemerinizde Aşınmış Pedometrelerin Doğruluğu

Daha eski çalışmalar, piezo-elektrik mekanizmalarının hem çocuklarda hem de fazla kilolu erişkinlerde basamak saymada daha doğru olduğunu buldu. Yay mekanizmaları eğimden etkilenirken, çift eksenli ve üç eksenli ivmeölçerler eğimden etkilenmez ve daha çeşitli pozisyonlarda takılabilir.

Üç eksenli piezo-elektrik pedometreleri, cepte taşındığında ve çok düşük hızlarda veya çok yüksek hızlarda yürürken daha az doğru test edilmiştir. Genel olarak yüzde 5 içinde doğruydu; bu, ılımlı bir hızla yürürken bel, kordon veya kol bandı üzerine giyildiğinde, 10.000 adımda 500 adım. Bununla birlikte, pedometrelerin insanlar çok yavaş bir tempoda yürüdüklerinde doğru olmadığı gösterilmiştir.

Sonuç olarak, kalçanıza takmak için bir pedometre satın alacaksanız, ne tür bir mekanizma olduğunu kontrol edin. Çeşitli pozisyonlarda giyilebilecek bir tane almak en iyisidir, böylece daha az telaşla daha iyi bir hassasiyet elde edersiniz. Pedometre bunu bir seçenek olarak görmüyorsa, bunun için bir tane arayın.

Fitness Bantlarının ve Uygulamalarının Doğruluğu

Adım takibi, özellikle bileğinize takılanlar, kemerinize takılan bağlı olmayan pedometreleri, uygulamaya bağlı aktivite monitörlerine geçirmiştir. Bununla birlikte, bunların hangisinin doğru olduğu gelişmeye devam ettikçe hareketli bir hedeftir. Üreticiler, verileri inceleyerek ve duydukları hareketi adımlara dönüştüren algoritmayı gözden geçirerek hassasiyetlerini geliştirebilirler. Daha sonra, kullanıcının yeni bir cihaz satın almak zorunda kalması yerine, cihazın yazılımını güncelleyebilirler.

Ancak, küçük bir 2017 çalışmasının Fitbit Şarjı ve Akıllı Sağlık bilekliklerini Omron HJ-303 kemer ivmeölçerine ve bir Sportline yay kolu modeline çarpması oldukça büyük bir darbe oldu. Kısa koşu bandı testlerinde, araştırmacılar videoların attığı adımları saydılar ve birimlerin kaydettiklerini karşılaştırmak için elle bir tıklama ile saydılar. Fitbit şarjı en az doğruydu ve bunu Smart Health bilekliği takip ediyordu. Şaşırtıcı bir şekilde, Omron bu testte Sportline’dan daha az doğruydu.

Yanık kalorileri tahmin etmedeki aktivite izleyicileri ve spor bantlarının doğruluğunun araştırılması, en iyisinin yüzde 9’a kadar doğru olduğunu ve Nike FuelBand’ın yüzde 23’ün üzerinde bir doğruluk değişimi ile düşük performans gösterdiğini ortaya koydu. Çalışma BodyMedia FIT, Fitbit Zip, Fitbit One, Nike FuelBand, Jawbone UP, Basis B1 Band ve diğerlerini karşılaştırdı. Bu cihazların çoğu artık üretilmemektedir.

Bu arada, birçok kişi, cep telefonlarının yerleşik ivmeölçer yongasından elde ettiği verileri kullanıyor. Akıllı telefonların spor gruplarına ve kalça giydirilmiş pedometrelere karşı durduğunu gösteren bir çalışma, spor aletlerinin en fazla çeşitliliğe sahipken uygulamaların ve kalça giyilen pedometrelerin koşu bandı üzerindeki basamakları saymak için oldukça doğru olduğunu buldu.

Bel Pedometrelerinin Doğruluk Çalışmaları

Eski okul pedometrelerinin klasik çalışmaları, 2003 ve 2004 yıllarında Tennessee Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapıldı. Eski çalışmalar bile, Yamax 200’ü basamak sayma ve laboratuar koşullarında mesafeyi tahmin etme konusunda en doğru adım sayar olarak belirledi. Sonuç olarak referans olarak kullanılmıştır. Bir çalışmada, test denekleri adım toplamlarını karşılaştırmak için bir kalça üzerinde Yamax 200 ve diğer kalça üzerinde test pedometreleri kullandılar. Test denekleri, günde birkaç adım adım adım attılar ve bu sayede birkaç adım adım yürüme programında terfi edilen 10.000 adımın hedefi belirlendi.

Günlük Adım Sayımı İçin En Doğru Pedometre : Bu modeller standart pedometre ile eşleşti

 • Yeni Yaşam Tarzları NL-2000
 • Yamax Digi-Walker SW-701
 • Yamax Digi-Walker SW-200 (İnceleme)
 • Sportline 330
 • Kenz Lifecorder

Azaltılmış Adımlar : Bu pedometrelerden birini kullanıyorsanız, geçerli olduğundan daha fazla adım atıyor olabilirsiniz.

 • Accusplit İttifakı 1510
 • Freestyle Pacer Pro (üretilmiyor 2010)
 • Colorado Hareket Halinde
 • Yamax İskelet EM-180
 • Sportline 345 (İnceleme)

Aşırı Tahmini Adımlar : Bu pedometrelerden birini kullanıyorsanız, kaydettiği kadar adım atmayabilirsiniz .

 • Walk4Life LS 2525 (İnceleme)
 • Omron HJ-105
 • Oregon Scientific PE316CA

Mesafe ve Kaloriler için En Doğru Pedometreler

Adım sayma, mesafe tahmini ve kalori harcaması tahmini için hangi pedometreler en doğrudur? Tennessee Üniversitesi araştırma grubu 10 pedometreyi karşılaştırdı.

Çalışma, tüm pedometrelerin daha yavaş hızlarda çok fazla adım kaydettiğini, ancak daha hızlı hızlarda yürürken düzeldiğini buldu. Araştırmacılar bir koşu bandı kullandılar ve pedometreler tarafından kaydedilenleri karşılaştırmak için görsel olarak adımları saydılar. Ayrıca her bir kalçaya pedometre yerleştirdiler ve aynı hareketi aynı kişi tarafından takip etmede ne kadar güvenilir olduklarını görmek için aralarındaki toplamları karşılaştırdılar.

En Doğru Pedometreler

Bu pedometreler yüzde 99 doğrulukta adımlar kaydetti:

 • Yamax Digi-Walker SW-200 (İnceleme)
 • Yeni Yaşam Tarzları 2000
 • Walk4Life LS 2525 (İnceleme)
 • Omron
 • Kenz Lifecorder
 • Yamasa İskeleti

Daha az doğru

 • Sportline 330 (SL330) (İnceleme)
 • Sportline 345 (SL345)
 • Oregon Scientific
 • Freestyle Pacer Pro

Mesafe Doğruluk

Pedometrelerin altısı, birçoğunun ılımlı bir yürüyüş hızında yüzde 90 doğrulukla yaptığı, ancak saatte 2 mil yavaş yürüme hızıyla daha az güvenilir olduğu mesafeyi hesapladı. Mesafe doğruluğu, her seferinde aynı adım uzunluğunu almanın yanı sıra, o adım uzunluğunu doğru bir şekilde ölçüp adım adımın içine girmeye de bağlıdır. Bu değişkenler, mesafe ölçümlerine karşı sayma adımlarında tahmini olarak pedometreleri daha az güvenilir hale getirir.

Kalorilerin Doğruluğu

Pedometreler yakılan kalorileri tahmin etmek için yürüteç ağırlığını ve basamaklarını ve mesafesini kullanır. Araştırmacılar, pedometrelerin net kaloriler gösterip göstermediğini (yürürken yakacağınız ilave kalorilerle birlikte, koltukta oturup neye yakmış olacağınızı) veya brüt kaloriler gösterip göstermediğini (yaktığınız kalorileri düşürmeden) belirsiz olduğunu belirttiler. sadece oturuyorum). Net kalorileri gösterirlerse, miktarı fazlaca tahmin ediyorlar. Eğer brüt kalorileri gösteriyorlarsa, hala sadece yüzde 70 ile doğrudurlar. Görüntülenen sayılara dayanarak kendinizi tedavi etmeye karar vermeden önce iki kez düşünün.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir