1. Anasayfa
 2. Yaralanmalar ve Önleme

Stres Üriner İnkontinans

Stres Üriner İnkontinans
0

Stres idrar kaçırma (SUI), fiziksel aktivite, öksürme, hapşırma veya mesaneye baskı yapan diğer eylemlerle istemsiz idrar kaçağı yaşadığınızda meydana gelir. Uzmanlar, stres idrar kaçırma durumunun her üç kadından birini hayatlarının bir noktasında etkilediğini söylüyor.

Stres üriner inkontinansı, utanç ve leke nedeniyle nadiren konuşulur. Fiziksel egzersiz, yürüyüş ve diğer aktiviteleri kısıtlamanıza yol açtığında, doktorunuzla konuşmaya ve bir çözüm bulmaya başlamanın zamanı gelmiştir.

Makalede Neler Var?

belirtiler

SUI’deki idrar kaçağı, birkaç damladan daha ağır idrar tahliyesine kadar değişebilir. Bazı kadınlar, SÜİ’yi yalnızca atlama gibi yüksek etkili aktiviteler veya hapşırma gibi yüksek stresli eylemler sırasında yaşarlar. Ancak, diğer kadınlar, yürüyüş yapmak veya sandalyeden çıkmak gibi ılımlı aktiviteler sırasında idrar kaçağı yaşarlar. SUI, idrar tutamama veya aşırı mesane sendromundan farklıdır; bu, ani, kontrol edilemeyen bir idrar yapma ihtiyacıdır.

Kimler Risk Altında

Uzmanlar, her üç kadından birinin yaşamında bir noktada SÜA yaşadığını söylüyor. SUI yaşlı kadınlarda daha sık görülür ancak genç, aktif kadınları da etkiler. SUI için risk faktörleri arasında aşırı kilolu veya obez olmak, sigara içmek veya kronik öksürük vardır. SUI hamilelik ve doğumdan geçen kadınlarda daha yaygındır. Sinir hasarı ve pelvik cerrahi de SÜİ riskini artırabilir.

Birçok kadın SÜİ yaşarken, yaşlanmanın normal bir parçası veya yaşlanma belirtisi olarak görülmemelidir.

Yardım almak

Çoğu kadın mini pedleri veya idrar kaçırma pedlerini SUI’yi ele almanın basit bir yolu olarak kullanır. Küçük miktarlarda kaçak için işe yarayabilir. Ancak, SUI nedeniyle fiziksel aktivitenizi veya sosyal yaşamınızı sınırlandırdığınızı fark ederseniz, yardım isteme zamanıdır.

 • Seçenekleriniz hakkında bilgi edinin: Amerikan Üroloji Derneği Vakfı, SUI hasta rehberi, erkekler ve kadınlar için tedavi rehberleri, sık sorulan sorular ve doktorunuzla SUI hakkında konuşmak için ipuçları içeren bir hasta kaynakları sayfasına sahiptir.
 • Mesane günlüğü: Sıvı alımı ve idrar çıkışınızın bir günlüğünü tutmak, doktorunuzun probleminizi anlamasına ve değerlendirmesine yardımcı olabilir. AUA Vakfı’nın ücretsiz talimatları ve çevrimiçi olarak yazdırılabilir bir mesane günlüğü vardır.
 • Doğru doktoru bulun: Bir birinci basamak doktoru, gerekli yardımı sağlayabilir ve birkaç koruyucu çözüm önerebilir. Fakat eğer SUI yaşam tarzınızı kısıtlayan bir problemse ve kalıcı bir çözüme ihtiyacınız varsa, bunu çözebilecek cerrahi prosedürler vardır. Birinci basamak doktorunuz size yaşamak istediğiniz gibi yaşamanızı sağlayacak bir çözüm sunmuyorsa idrar kaçırma uzmanına havale isteyin.

Muhafazakar Çözümler

Bu yöntemler SUI bölümünün sayısını veya ciddiyetini azaltmaya yardımcı olabilir:

 • Pelvik taban kas eğitimini deneyin.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun.
 • Her gün doğru miktarda sıvı almak – çok az değil ve çok fazla değil – sağlık için önemlidir, kabızlığı azaltır ve mesaneye aşırı yüklenmez. Kafein, alkol, içecek ve tahriş edici olabilecek yiyeceklerin kısıtlanması önerilebilir. Bununla birlikte, 2016 çalışmalarında yapılan bir inceleme, kahve ve kafein tüketiminin inkontinans riski ile ilişkili olmadığını buldu.
 • Öksürüğü azaltmak ve kronik öksürükleri tedavi etmek için sigarayı bırakın.
 • Üriner kontrol cihazları: Bunlar tampon takmak kadar kolay olabilir. Ancak üretral ekler ve yamalar ve vajinal bir inkontinans kötüsü gibi başka cihazlar da vardır.
 • İlaçlar: Diğer inkontinans türleri için kullanılması onaylanmış ilaçlar olmasına rağmen, bunlar SUI için onaylanmamıştır. Topikal düşük dozlu östrojen vajinada yağlama sağlamak için kullanılabilir ve bu bir miktar semptom rahatlaması sağlayabilir.

Cerrahi Çözümler

Cerrahi bu soruna yardımcı olabilir ve hatta tedavi edebilir.

 • Üretral şişirme: Bu, üretral kasları boşaltmak için sistoskopik bir prosedür yoluyla maddelerin enjekte edildiği bir ofis prosedürüdür. Sık sık tekrarlanmalı.
 • Mesane boynu süspansiyonu (retropubik kolposüspansiyon): Mesane boynunu pubik kemiğin arkasına yerleştirmek için daha invaziv bir cerrahidir.
 • Slingler: Bu işlem artık en yaygın olanıdır ve bir kesiden ziyade vajinadan yapılmaktadır. Malzeme şeritleri, bir hamakta desteklenmesi için mesane boynu ve üretranın altına yerleştirilir. Materyal sentetik veya kadınların kendi dokusu olabilir. Bu prosedür mesane boynu süspansiyon ameliyatından daha hızlı iyileşme süresine sahiptir. Bir erkek askısı, üretra üzerine baskı uygulayan bir örgü bant olarak da mevcuttur.
 • Şişirilebilir yapay sfinkter: Bu çoğunlukla erkekler için kullanılır ve cihazın cerrahi olarak implante edilmesini gerektirir.

Eniyi Fit’den Bir Kelime

Stres idrar tutamama sıkıntılı bir problem olabilir. Yaşam tarzınıza en uygun olanı bulmak için çeşitli yaklaşımları deneyebilirsiniz. Cerrahi olmayan tedavilerde semptomlarınız iyileşme eğilimindeyken, cerrahi problemi tedavi edebilir. Ameliyatı geciktirmek iyidir, çünkü bu iyi bir sonuç almak için bir fark yaratmaz.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir