1. Anasayfa
  2. Yaralanmalar ve Önleme

Egzersize Bağlı Vaskülit: Golfçü Bacak Döküntüsünü Anlamak

Egzersize Bağlı Vaskülit: Golfçü Bacak Döküntüsünü Anlamak
0

Makalede Neler Var?

genel bakış

Golf, koşmak, yürümek veya yürüyüş yapmak, ayak bilekleriniz ve baldırlarınızda kırmızı bir ısı ile sonuçlanabilir. Egzersize bağlı vaskülit çirkin olabilir ve daha ciddi bir durum gösterip göstermediğinden endişe duyabilirsiniz. İyi haber, bunun sağlıklı bir insanın başına gelen ve genellikle kendi kendine kaybolan ortak bir döküntü olduğudur. Çoğu insan doktorlarını bu konuda görmez.

Bu döküntü için önerilen ilk isimlerden biri golfçü vasküliti idi ve bazı araştırmacılar buna egzersize bağlı vaskülit diyorlar. Ayrıca golfçü kızarıklığı veya eğlence parkı ziyaretçilerinin takma adıyla Disney kızarıklığı olduğunu da duyabilirsiniz.

belirtiler

Egzersize bağlı vaskülitlerde görülen kızarıklık, çorap hattının üzerinde ve baldırın üstünde başlar ancak çorapların altında görülmez. Kırmızı lekeler, mor ( pururik ) lekeler veya küçük noktalar olarak görünebilir. Döküntü genellikle kaşıntı yapmaz (olmasına rağmen). Sıcak havalarda genellikle insanların daha soğuk havalarda alamadığı için ısıyla ilgili olduğuna inanılıyor. Döküntü, 50 yaşın üzerindeki insanlarda daha yaygındır. Çoğu insan, kullandıkları yeni bir şeyi, reaksiyona neden olabilecek herhangi bir şeyle belirleyemez.

Teşhis

Çoğu doktora bu yaygın kızarıklık hakkında sorular sorun ve bir boşluk çizin. Muhtemelen bunun için tıbbi yardım isteyen az sayıda insandan kaynaklanmaktadır. Döküntü, genellikle doktor randevusu alınmadan birkaç gün önce temizlenir.

Döküntülü kişilerin alerji testleri suçlu olmadı. Bir çalışma cilt biyopsileri ile ilgili olarak devam etti ve derinin altında olup bitenlerin lökositoklastik bir vaskülit olduğunu buldu; Bu, bilinen hiçbir nedenden ötürü olduğu gibi, çeşitli şartlarda da görülebilir. Kan testleri, enfeksiyon veya sistemik koşullar konusunda dikkat çekici bir şey göstermedi.

Doktorlar bu durumu nadiren görürler ve yaptıklarında döküntülerin görünümünü temel alarak teşhis koyarlar. Doktorunuz ayrıca, endişe verici bir durumun belirtisi olmadığından emin olmak ve genel olarak sağlığınızı kontrol etmek için başka testler de yapabilir.

Nedenler

Araştırmacılar, bu vaskülitin, uzun süre yürümek veya 18 delikli golf oynamak gibi uzun süre egzersiz yapmak gibi sıcaklarda uzun süre egzersiz yaptıktan sonra kan damarlarını tahriş ettiği sonucuna varıyorlar.

Yaşlanan kan damarları, 50 yaşın üzerindeki insanlarda daha sık olduğu gibi, muhtemelen bir faktördür.

Sıcak havalarda, aşırı ısınmanızı engellemek için cildin altındaki küçük kılcal damarlara daha fazla kan gönderilir. Bu kan kolayca geri dönmediğinde, venöz stazınız olur. Sonuç olarak, sıcak havalarda uzun süreli veya olağandışı egzersiz, bacaklarınızın derisinin altındaki kan damarlarını tahriş eder. Bu kırmızı veya mor döküntü ile sonuçlanır.

Önleme ve Tedavi

Yerleşik bir tedavi veya önleme önerisi yoktur. Bacak döküntüsü genellikle üç ila 10 gün içerisinde kendiliğinden geçer. Reçetesiz satılan bir hidrokortizon kreminin kullanılması semptomları azaltabilir. Uzun bir yürüyüşten sonra serin bir banyo yaparak, ayaklarınızla oturarak ya da kızarıklıklara soğuk ıslak havlu uygulayarak kendinizi şımartmak rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilir.

Önleme için, çalışmaların bir incelemesi, sıcağında dururken veya egzersiz yaparken hafif kıyafetler giymenizi önerebilir. Araştırmacılara göre alerji testine gerek yok.

Golfçü vasküliti sağlıklı, aktif insanlarda ortaya çıkmaktadır. Araştırmacılar bunun bir sağlık sorunu olmaması gerektiğini ve alerji testinin gerekli olmadığını söylüyorlar.

Diğer Isı Döküntüleri

Kızarıklığınız, yaygın egzersize bağlı vaskülit olmayabilir. İşte dışarıda yürüyen, golf oynayan veya egzersiz yapan insanlar tarafından görülen diğer döküntüler:

  • Isı döküntüsü ve dikenli ısı: Golfçü vaskülitinin aksine, dikenli ısı kaşıntılıdır. Tıkanmış ter bezleri tarafından tetiklenir ve kaşıntılı kırmızı noktaların veya çarpmaların yükselmesine neden olur. Birkaç gün sıcaktan çıkarak ve bölgeyi çizmeden en iyi şekilde tedavi edilir.
  • Kaşıntılı bacaklar sendromu: Bacaklarınız egzersiz sırasında veya sonrasında kaşıntılıysa, ısı ile ilişkisi olmayan egzersiz ürtikerine sahip olabilirsiniz.
  • Kolinerjik ürtiker : Bu durumla, küçük kaşıntılı kovanlarda, egzersiz veya sıcak duş nedeniyle, vücut sıcaklığındaki artışla dağılırsınız.
  • Zehirli sarmaşık ve meşe döküntüleri: Zehirli sarmaşık döküntüleri, zehirli sarmaşık, zehirli meşe veya zehir toplamı ile temastan bir ila üç gün sonra görülür. Hemen temas noktasında görülen, genellikle bitkinin ovalandığı bir çizgi oluşturan, çok kaşıntılı, kırmızı, inişli çıkışlı bir döküntüdür. Sıvı dolu kabarcıklara dönüşebilir ve bir ila üç hafta sürebilir.

Eniyi Sağlık’dan Bir Kelime

Çirkin bir şekilde bacak ısısı döküntüsü almak endişe verici olabilir. Tek semptomunuz buysa, sıcak hava aktivitelerinizin tadını çıkarmaya devam etmeniz muhtemelen güvenlidir. Fakat başka bir semptomunuz varsa, kontrol ettirmek için bir doktora görünün. Sıcak havalarda egzersiz, dehidrasyon ve sıcaklığa bağlı hastalıklarla sonuçlanabilir. Önlem aldığınızdan emin olun.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir